System przed fuzją

Allied Irish Bank postanowił wdrożyć taki sam system w Banku Zachodnim i Wielkopolskim Banku Kredytowym, których jest właścicielem.

Allied Irish Bank postanowił wdrożyć taki sam system w Banku Zachodnim i Wielkopolskim Banku Kredytowym, których jest właścicielem.

W ciągu najbliższych dni przedstawiciele Wielkopolskiego Banku Kredytowego (WBK) powinni poinformować o podpisanej z firmą Fiserve umowie na wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego ICBS. Podobny kontrakt zawrze zapewne Bank Zachodni, pomimo że w 1998 r. podpisał list intencyjny z ComputerLandem na wdrożenie systemu Profile firmy Sanchez Computer.

Jeden system dla obu instytucji "narzuca" ich właściciel - irlandzki Allied Irish Bank, posiadający 60% akcji WBK i 80% akcji Banku Zachodniego. Według planów AIB, w ciągu najbliższych 2, 3 lat oba banki miałyby zostać połączone. Umowa z Ministerstwem Skarbu Państwa przewiduje co prawda zachowanie nazwy Bank Zachodni i utrzymanie centrali banku we Wrocławiu jeszcze przez co najmniej 3,5 roku, jednak okres ten może być skrócony.

Wspólne standardy

Jak mówią przedstawiciele jednego z banków, wdrożenie takiego samego systemu w obu instytucjach ma ułatwić unifikację oraz standaryzację procesów i produktów w obu bankach, a następnie doprowadzić do ich fuzji. Przedstawicielom Wielkopolskiego Banku Kredytowego zależy nie tyle na wymianie systemu oddziałowego (prowadzenie rozliczeń transakcji online jest już możliwe dzięki wdrożeniu systemu rozliczeń międzyoddziałowych), ile na wiążącej się z tym restrukturyzacji i zmianie sposobu zarządzania bankiem.

Koszt wdrożenia systemu scentralizowanego tylko w Banku Zachodnim dwa lata temu szacowano na ok. 200 mln zł. Według nieoficjalnych informacji, AIB na wdrożenie systemu w obu bankach przeznaczy 400 mln zł (100 mln USD). Projekt ma potrwać co najmniej 2 lata.

Projekt pionierski

Bank Śląski jako pierwszy w Polsce wdrażał system ICBS. Projekt w tym banku trwał ok. 4 lat, a budowa systemu informatycznego odbywała się w dwóch etapach. W 1994 r. stworzono 8 rejonowych systemów informatycznych, połączonych siecią rozległą. Dwa lata później przystąpiono do procesu centralizacji systemu. Projekt polegał na łączeniu regionalnych baz danych, a także przejmowaniu przez aplikacje systemu centralnego wszystkich funkcji systemów regionalnych.

System ICBS pracuje na platformie serwerów IBM AS/400, jako aplikacje klienckie stosowane jest oprogramowanie PS Teller firmy: Fiserve. W projekcie w Banku Śląskim brały udział dwie firmy Fiserve - odpowiedzialna za lokalizację i wdrożenie systemu oraz IBM Polska, która była odpowiedzialna za budowę infrastruktury technicznej. Te same firmy będą prawdopodobnie odpowiedzialne za wdrożenie systemu ICBS w Banku Zachodnim i WBK.

Stan bieżący

Wielkopolski Bank Kredytowy ma 160 placówek operacyjnych (oddziały i filie) i 12 oddziałów regionalnych. WBK korzysta obecnie z systemu Sezam stworzonego przez własny zespół programistów i należącą do banku firmę PolSoft.

Natomiast Bank Zachodni posiada ok. 180 oddziałów, filii i ekspozytur (tzw. wyniesionych punktów obsługi). Od roku 1996 wszystkie wykorzystują oprogramowanie Zorba 2000 warszawskiego Softbanku. Bank Zachodni jest chyba najdłużej wybierającą nowy system instytucją w Polsce, pomimo że jako pierwsza - bo już w 1991 r. - zaczęła myśleć o wdrożeniu zintegrowanego systemu bankowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200