Strony szybko serwowane

Dell wprowadził na polski rynek dedykowane serwery buforujące dane pobierane z Internetu, pracujące na podstawie systemu Novell ICS.

Dell wprowadził na polski rynek dedykowane serwery buforujące dane pobierane z Internetu, pracujące na podstawie systemu Novell ICS.

Dell ICS, bo tak nazywa się nowe rozwiązanie, dostępny jest w trzech wersjach zróżnicowanych konfiguracyjnie i oferujących możliwość obsługi 180-1000 równoczesnych sesji komunikacyjnych. Na rozwiązanie składa się serwer (PowerEdge 1300 lub 6350) wyposażony w jeden lub kilka dysków twardych (każdy o pojemności 9 GB), dwie karty sieciowe i dedykowany system operacyjny Novell ICS. Kluczowy dla funkcjonowania całego urządzenia jest właśnie system operacyjny, zoptymalizowany do szybkiego buforowania i udostępniania na lokalnych dyskach twardych plików o małej objętości (z takich plików w zdecydowanej większości składają się strony internetowe). Dzięki temu Dell ICS pracuje znacznie szybciej niż tradycyjne serwery Cache, wykorzystujące popularne platformy systemowe. Co więcej - znacznie rzadziej od nich wymaga nadzoru i restartowania.

Na trzy sposoby

Dell ICS jest wyposażony w dwie karty sieciowe. Jedna z nich umożliwia włączenie urządzenia do sieci lokalnej, druga - podłączenie bezpośrednio do segmentu sieciowego, w którym pracuje router internetowy. Urządzenie może pracować w jednym z trzech trybów pozwalających wykorzystać je w różnych zakresach zastosowań.

Pierwszy z trybów, Proxy Cache, działa na zasadzie nieinterwencyjnej. Urządzenie pełni wtedy funkcję serwera buforującego transmisje internetowe, ale - aby korzystanie z niego było możliwe - konieczne jest skonfigurowanie wszystkich przeglądarek internetowych w firmie w taki sposób, by korzystały z serwera Cache o konkretnym numerze IP przydzielonym Dell ICS.

Administrator może jednak uniknąć kłopotliwego konfigurowania przeglądarek poprzez instalację urządzenia Dell ICS pomiędzy siecią korporacyjną a routerem internetowym w trybie Transparent Cache. Wtedy serwer buforujący w niewidoczny dla użytkowników sposób przechwytuje wszystkie zapytania dotyczące stron internetowych i serwuje je bezpośrednio z lokalnych dysków, jeśli wcześniej je zbuforował, lub też pobiera je z Internetu, zachowując lokalną kopię dla kolejnych użytkowników.

Ostatni z trybów pracy, Reverse Proxy, umożliwia instalację serwera buforującego pomiędzy korporacyjnymi serwerami WWW, udostępniającymi strony internetowe, a użytkownikami przeglądarek (zarówno z firmy, jak i z Internetu) korzystającymi z tych serwerów. Dzięki temu możliwe jest odciążenie firmowych serwerów WWW (spora część dokumentów buforowana jest na Dell ICS), a jednocześnie przyspieszenie dostępu do stron internetowych (Dell ICS udostępnia je szybciej niż serwery WWW).

Przeglądarka na wszystko

Zarządzanie pracą Dell ICS realizowane jest w całości z poziomu przeglądarki internetowej. Wykorzystywana jest ona zarówno jako narzędzie konfiguracyjne, jak i do bieżącego monitoringu pracy urządzenia (liczba aktualnie obsługiwanych użytkowników, obciążenie urządzenia, wykorzystanie dostępnej pamięci dyskowej, współczynnik "trafień" w bufor danych itp.).

Dell ICS obsługuje standard HTTP 1.1, który pozwala w zaawansowany sposób kontrolować aktualność buforowanych stron internetowych. Może również pracować w konfiguracjach klastrowych i kaskadowych z wykorzystaniem protokołu ICP (Internet Cache Protocol) do połączenia serwerów.

--------------------------------------------------------------------------------

Dell ICS

Producent: Dell, tel. (+22) 606 19 99,http://www.dell.com

Konfiguracja: PowerEdge 1300, Pentium III 500 MHz, 256 MB RAM, 18 GB na dyskach

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200