SAP z kreskami

Varias SA z Krakowa oferuje rozwiązanie integrujące systemy kodów kreskowych z SAP R/3.

Varias SA z Krakowa oferuje rozwiązanie integrujące systemy kodów kreskowych z SAP R/3.

Przedsiębiorstwa wdrażające aplikacje ERP najczęściej muszą szukać specjalizowanych rozwiązań, które zapewnią współpracę systemów kodów kreskowych z oprogramowaniem wspomagającym zarządzanie. Nowe rozwiązanie dla systemu SAP R/3 przedstawiła krakowska firma Varias SA, będąca spółką-córką firmy Varias ze Słowacji. Proponowany przez nią Enterprise Bridge for SAP R/3 (EB/3) pozwala na zautomatyzowanie zbierania i przetwarzania danych na podstawie kodów kreskowych.

Bez pomyłek

Jednym z najpopularniejszych obszarów wykorzystania kodów kreskowych jest gospodarka magazynowa. Wówczas cykl pracy z EB/3 wygląda następująco. Operator modułu magazynowego SAP R/3, wiedząc o nadchodzącej dostawie, tworzy dokument przydzielający dla nowego towaru konkretne miejsce w magazynie. Informacja o tym trafia przez system EB/3 do komputerów pracowników magazynu. Gdy pojawi się dostawa, magazynier odczytuje kod kreskowy z opakowania. Otrzymuje wtedy informację, w które miejsce magazynu powinien trafić towar. Po umieszczeniu towaru na właściwym miejscu pracownik odczytuje kod towaru i miejsca magazynowego, dzięki czemu powstaje automatyczne potwierdzenie składowania. Podobnie będzie w przypadku sprzedaży: magazynier odczyta na swoim komputerze polecenie wydania wraz ze wskazaniem odpowiedniego miejsca w magazynie. Warto zaznaczyć, że kodem kreskowym oznaczane są nie tylko towary, ale i miejsca magazynowe.

System działa też w drugą stronę: magazynier może dokonywać przesunięć lub inwentaryzacji, informując następnie system główny o swoich działaniach.

System w kieszeni

Rozwiązanie EB/3 obejmuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie. Dane są pozyskiwane za pomocą skanera kodów kreskowych, sprzężonego z komputerem naręcznym. Standardowo jest to komputer Psion z wbudowanym czytnikiem kodów (model Workabout MX Scanner), na którym działa oprogramowanie firmy Varias. Według przedstawicieli firmy, oprogramowanie to może być na życzenie klienta przeniesione na platformę Windows 9x lub Windows CE. Po zebraniu danych komputer zostaje umieszczony w stacji dokującej, która służy do transmisji danych do systemu EB/3 oraz do ładowania akumulatorów. Zbieranie danych może odbywać się zarówno w trybie offline, jak i online. W tym drugim przypadku trzeba jednak zakupić przystawkę, która zapewni komunikację radiową ze stacją bazową.

System EB/3 formatuje dane pozyskane za pomocą skanera do formatu IDOC, a następnie przesyła je do modułu magazynowego R/3. Komunikacja między EB/3 a R/3 odbywa się za pomocą standardu IDOC, zgodnego ze specyfikacją EDIFACT, oraz ANSI X12.

EB/3 pozwala nie tylko na czytanie kodów kreskowych. Korzystając z systemu, można je również definiować i drukować na drukarkach popularnych (np. HP) i urządzeniach typu heavy duty (np. Zebra). EB/3 nie jest modułem systemu SAP R/3, jest to oddzielny produkt, pracujący na wydzielonym serwerze pod kontrolą Windows NT.

Według producenta, system EB/3 umożliwia także śledzenie przepływów materiałowych, ewidencję środków trwałych, identyfikację osób i rozliczanie czasu pracy.

EB/3 jest stosunkowo nowym rozwiązaniem i na razie żadne z polskich przedsiębiorstw korzystających z oprogramowania SAP nie zdecydowało się na jego wdrożenie. Według przedstawicieli Varias SA, trwają rozmowy z potencjalnymi klientami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200