Kredyt z przeglądarki

Cetelem w ciągu kilku sekund zatwierdza wnioski kredytowe.

Cetelem w ciągu kilku sekund zatwierdza wnioski kredytowe.

Cetelem Polska Expansion - specjalizująca się w udzielaniu kredytów osobom fizycznym - stworzyła system automatyzujący w ok. 75% proces rozpatrywania wniosków kredytowych. Powstał on praktycznie wyłącznie przy użyciu darmowych narzędzi programistycznych. Bezpłatny jest także serwer WWW, odpowiadający za obsługę wywołań systemu. Korzysta z niego ponad tysiąc punktów sprzedaży detalicznej, z którymi Cetelem podpisał umowy o współpracy.

Wirtualny urzędnik kredytowy

System rata@net przeznaczony do analizy wniosków kredytowych został w całości zaprojektowany i stworzony przez polski oddział Cetelem. Składa się z dwóch głównych części funkcjonalnych, podsystemów scoringowego (score - wynik, liczba uzyskanych punktów) i eksperckiego. Zadaniem pierwszego z nich jest analiza cech i porównywanie ich wartości z przygotowanymi wcześniej wzorcami statystycznymi. W tym przypadku na podstawie danych zawartych w szczegółowym wniosku kredytowym system ocenia liczbowo potencjalne ryzyko związane z udzieleniem kredytu.

Dane uzyskane w pierwszej fazie są następnie przekazywane do systemu eksperckiego, który podejmuje decyzję kredytową. Około 75% decyzji jest wydawanych praktycznie bez udziału ludzi. Jeżeli z pewnego powodu system nie będzie mógł podjąć decyzji, wniosek trafi do kontrolera. Co pewien czas system przekazuje kontrolerom wnioski rozpatrzone pozytywnie. "To mechanizm samokontroli. W ten sposób wiemy, że system jest spójny" - mówi Maciej Witucki, zastępca dyrektora w Cetelem Polska Expansion SA.

Ze strony sklepu wymagany jest jedynie komputer z systemem Windows, zainstalowana przeglądarka i modem. Obowiązkiem sprzedawcy jest sprawdzenie autentyczności dostarczonych dokumentów i wpisanie danych do formularza na stronie WWW. Decyzja kredytowa powinna pojawić się na liście akceptacji w ciągu kilku sekund. Jeżeli wniosek został rozpatrzony pozytywnie, sprzedawca może od razu wydać kupującemu towar i w ciągu kilku dni klient otrzymuje pocztą umowę i blankiety spłat.

Za półdarmo

System rata@net opracowano na platformie Sun Solaris z wykorzystaniem bazy Oracle 8. Interfejs wykonano w DHTML z użyciem JavaScript, natomiast za pobieranie i wyświetlanie danych odpowiedzialne są servlety (aplety Javy działające na serwerze). System można łatwo skalować, zaimplementowano w nim bowiem mechanizmy CORBA, pozwalające na rozproszone przetwarzanie danych. Za obsługę wywołań systemu odpowiedzialny jest serwer WWW Apache, działający na platformie Sun Solaris.

Rata@net stworzono za pomocą darmowych narzędzi. Część analityczno-logiczną opracowano przy użyciu dostępnego na licencji GNU kompilatora C++. Część odpowiedzialna za interfejs została opracowana za pomocą kompilatora JAVAC, dostępnego w JDK 1.2. Nawet implementacja standardu CORBA była bezpłatna. Początkowo wykorzystano w tym celu ORB Miko, a następnie omniORB, obie dostępne na licencji GNU, podobnie jak serwer Apache.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200