Wylęgarnia miliarderów

Młodzi przedsiębiorcy z pomysłem na biznes internetowy mogą liczyć na wsparcie technologiczne, finansowe i marketingowe ze strony Internet Investment Fund.

Młodzi przedsiębiorcy z pomysłem na biznes internetowy mogą liczyć na wsparcie technologiczne, finansowe i marketingowe ze strony Internet Investment Fund.

Atmosfera jak podczas rozdania elitarnych nagród. Zaproszeni goście, siedząc w mroku wokół kilkunastu okrągłych stolików, popijają kawę, skupiając uwagę na młodym, szczupłym mężczyźnie, stojącym przed olbrzymim ekranem. Nigdzie nie widać tradycyjnego stołu przykrytego zielonym suknem i siedzących za nim sztywnych facetów pod krawatem.

Młody mężczyzna, ubrany w sportową bluzę, pewnym głosem przedstawia pomysły, które mogą się niektórym wydawać co najmniej przesadzone. "Zdolni polscy inżynierowie wyjeżdżają na Zachód, aby tam skapitalizować swoje pomysły. Chcemy umożliwić rozwój polskiego kapitału intelektualnego - myśli technicznej i zaplecza finansowobiznesowego" - mówił Rafał Styczeń, współzałożyciel Internet Investment Fund (IIF), dotychczasowy pierwszy wiceprezes firmy ComArch SA, odpowiedzialny za sektor telekomunikacyjny.

IIF zamierza wspomagać młode firmy, działające zwłaszcza w obszarze technologii związanych z Internetem i telefonią komórkową, nastawiając się na udostępnianie specjalizowanych usług internetowych na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej oraz sprzedaż konkretnych produktów informatycznych na całym świecie. "Doświadczenia zebrane przez firmę ComArch, eksportującą swoje rozwiązania do Japonii i Izraela, udowadniają, że polskie technologie mogą być z sukcesem sprzedawane na całym świecie. Jeśli jednak chcemy wejść na rynek międzynarodowy, musimy od początku tworzyć międzynarodowy zespół, wybrać z rynku ludzi z międzynarodowym doświadczeniem, wiedzą i powiązaniami" - przekonuje Rafał Styczeń.

IIF nie chce działać, tak jak amerykańskie fundusze typu venture capital, które najczęściej inwestują w sto projektów, nic nie robią i czekają, aż dochód z dziesięciu firm zrównoważy straty pozostałych. Fundusz chce pomóc przedsiębiorcom, dostarczając im kapitał do wysokości 250 tys. USD, niezbędny do sfinansowania początkowego rozwoju (tzw. seed money), wsparcie technologiczne i infrastrukturalne, oferując pomoc w zakresie prawa, sprzedaży i marketingu, badań rynkowych i międzynarodowych powiązań biznesowych. Maksymalny okres, przez który IIF będzie udzielać wsparcia nowym firmom, wynosi 2 lata. Później IIF zapewni pomoc w pozyskaniu inwestora strategicznego lub uzyskaniu pomocy finansowej z funduszy typu venture capital. - "Nie chcemy osiągnąć 20- czy 30-procentowego zwrotu z inwestycji. Chcemy osiągnąć zwrot 1000%" - mówi Rafał Styczeń. "Nie wstydzę się powiedzieć, że pracuję dla pieniędzy" - dodaje po chwili.

Obecnie IIF wspiera rozwój trzech firm. FreeBird Technologies oferuje wyspecjalizowane usługi internetowe, częściowo opierając się na technologiach firm, działających w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Izraelu. Druga firma - Bill-Bird - wprowadzi w czerwcu br. usługę, umożliwiającą regulowanie rachunków przez Internet. Rachunki klientów BillBird będą przesyłane przez emitenta bezpośrednio do firmy, gdzie będą skanowane i udostępniane klientowi do wglądu przez Internet lub w przyszłości przez telefon komórkowy, obsługujący protokół WAP. Zależnie od preferencji klienta, niektóre lub wszystkie rachunki przed uregulowaniem płatności będą wymagać jego akceptacji. Płatności obciążą konto klienta założone w BillBird, wskazane konto bankowe lub kartę kredytową. "W przyszłości, kiedy już zdobędziemy zaufanie klientów, będziemy mogli zaoferować usługi doradcze, sugerując np. że przy danym sposobie użytkowania telefonu komórkowego warto zmienić plan taryfowy" - mówi Rafał Styczeń. Usługa będzie prawdopodobnie oferowana w ramach istniejących portali lub na serwisach internetowych instytucji finansowych.

IIF jest w trakcie zmiany statusu prawnego ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną. Wydzielane są również w postaci spółek całkowicie zależnych dwie firmy (Free-Bird Technologies i BillBird), które do tej pory rozwijały się w ramach IIF. Trzecia firma, IncuBird - oceniająca i wspierająca rozwój nowych przedsięwzięć internetowych - pozostanie integralną częścią IIF. Obecnie w ramach IncuBird rozwijanych jest 5 projektów. W przyszłości będzie ich więcej, ale liczba jednocześnie prowadzonych projektów nie przekroczy 15.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200