Kolorowa konkurencja

Firma Handspring, której założyciele wywodzą się z działu 3Com zajmującego się rozwojem komputerów Palm, wprowadziła na polski rynek komputery naręczne Visor

Firma Handspring, której założyciele wywodzą się z działu 3Com zajmującego się rozwojem komputerów Palm, wprowadziła na polski rynek komputery naręczne Visor

. Urządzenia te - choć podobne do Palm Pilotów - charakteryzują się przede wszystkim konkurencyjną w stosunku do nich ceną, a także kolorowymi obudowami. Z kolei należąca do 3Com fima Palm Computig nie zamierza w najbliższym czasie otwierać przedsta-wicielstwa w Polsce.

Przedstawicielem Handspring w Polsce jest firma MDS Poland z Warszawy. "Rynek komputerów naręcznych w Polsce jest na razie niewielki, rzędu kilkunastu tysięcy sztuk rocznie. Mamy jednak nadzieję, że będzie się dynamicznie rozwijał. Na początek chcemy zdobyć 10% rynku" - mówi Krzysztof Gawroński z MDS Poland. "Oczekujemy, że w tym roku w Polsce zostanie w sumie sprzedanych 30 tys. komputerów naręcznych" - dodaje.

Obecnie są dostępne dwa modele komputerów Handspring: Visor i Visor Deluxe. Sprzedawane są w trzech wariantach kolorystycznych.

Wyróżniającą je cechą - w stosunku do Palm Pilotów - jest również współpraca z tzw. platformą rozszerzeń Springboard. Umożliwia ona podłączenie do komputera modemu lub odtwarzacza plików MP3. Na razie w Polsce dostępne są dwa moduły: pamięć flash 8 MB i moduł do archiwizacji danych. W ciągu kilku tygodni mają pojawić się modemy, w tym GSM.

Oba modele pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Palm OS, co sprawia, że mogą korzystać z tych samych aplikacji co Palm Piloty. Najprostszy Handspring Visor - wyposażony w 2 MB RAM - kosztuje ok. 1200 zł. Klient otrzymuje także stację dokującą ze złączem USB HotSync, oprogramowanie Palm Desktop i aplikację współpracującą z Microsoft Outlook. Model Visor Deluxe kosztuje 1538 zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200