Akcje w wirtualnej sieci

Centralny Dom Maklerski Pekao SA uruchomił internetowy system obrotu papierami wartościowymi - CDMnet. Jest to dziesiąte biuro maklerskie oferujące tego typu usługi.

Centralny Dom Maklerski Pekao SA uruchomił internetowy system obrotu papierami wartościowymi - CDMnet. Jest to dziesiąte biuro maklerskie oferujące tego typu usługi.

System obrotu papierami wartościowymi CDMnet umożliwia składanie zleceń na większość rynków Giełdy Papierów Wartościowych, a także na Centralnej Tabeli Ofert. Pozwala także na śledzenie notowań ciągłych w czasie rzeczywistym - według przedstawicieli CDM opóźnienia nie przekraczają 10 s. Na razie nie ma możliwości kupowania papierów wartościowych na rynku pierwotnym, przedstawiciele CDM zapewniają jednak, że będzie to możliwe jeszcze w tym roku. CDMnet udostępnia także usługi dodatkowe, takie jak naliczanie prowizji czy ostrzeżenia przed przekroczeniem przyznanych

limitów kredytowych.

W ciągu najbliższych tygodni będą uruchamiane kolejne usługi, w tym możliwość dokonywania przelewu środków z konta inwestycyjnego na konto w dowolnym banku czy składania wniosków o przyznanie linii kredytowej. Przewidywana jest również personalizacja zawartości stron serwisu.

Wkrótce inwestorom zostanie także zaoferowana możliwość założenia skrzynki pocztowej, służącej do bezpiecznej korespondencji z biurem maklerskim. Do końca tego roku CDM Pekao SA zamierza pozyskać ok. 3 tys. użytkowników serwisu CDMnet. Został on oparty na rozwiązaniu opracowanym przez krakowską firmę Doktor Q, należącą do Grupy Optimus SA.

Łeb w łeb

Wymagania sformułowane przez przedstawicieli CDM miały charakter ogólny i nie przesądzały, za pomocą jakiej technologii system ma być zrealizowany. Ze względów rynkowych, dla CDM podstawowym kryterium był jak najkrótszy czas realizacji projektu. "Chcieliśmy, aby nasz serwis był bezpieczny, szybki i potrafił obsłużyć co najmniej kilkanaście tysięcy jednoczesnych użytkowników" - przekonuje Krzysztof Trojanowski, dyrektor zarządzający w CDM Pekao SA.

W ramach przetargu rozważano 8 ofert. Do drugiego etapu przeszły dwie firmy: Optimus SA i ComArch SA. "Oferty obu firm były atrakcyjne od strony technicznej i wybór był wyjątkowo trudny. Zwycięstwo Optimusa wynikało z zaoferowania przez niego najkrótszego, dwumiesięcznego terminu realizacji oraz częściowo z faktu, że współpracowaliśmy już w przeszłości" - mówi Jan Kuźma, wiceprezes Zarządu w Centralnym Domu Maklerskim Pekao SA. Co ciekawe, oprócz rozwiązań, obie firmy oferowały także możliwości promocji systemu na stronach swoich portali.

Javna sprawa

Realizacją projektu CDMnet z ramienia Optimusa zajęła się firma Doktor Q z Krakowa. Opracowane przez nią rozwiązanie o nazwie EDICash Online 2 składa się z części serwerowej i klienckiej. Część serwerowa obsługuje procesy transakcyjne - podbiera z kolejki zlecenia klientów, realizuje je i przenosi rezultat do kolejki zwrotnej. Liczbę procesów można na bieżąco zmienić, co pozwala na optymalizację obciążenia systemu. Zawiera ona także oprogramowanie komunikujące się bezpośrednio z apletami użytkowników oraz bazę danych Informix IDS 2000. Komponenty, od których bezpośrednio zależy wydajność systemu, napisano w języku C++, natomiast operacje mniej istotne pod względem wydajnościowym są realizowane przez servlety (aplety Javy działające na serwerze). Dane o rachunku inwestycyjnym są przechowywane centralnie w systemie maklerskim Aptix. Jest on trudny do modyfikacji, dlatego już jakiś czas temu informatycy z CDM Pekao SA stworzyli dla niego zewnętrzny interfejs, przez który komunikuje się on ze wszystkimi systemami zewnętrznymi.

Po stronie klienta system wykorzystuje aplet Javy (o objętości ok. 150 KB), działający bez względu na używaną przeglądarkę. Jest on jednorazowo pobierany przez użytkownika serwisu CDMnet i zapisywany na twardym dysku jego komputera. Zapisanie apletu jest możliwe tylko wtedy, gdy jest on podpisany przez zaufaną trzecią stronę - w przypadku CDM Pekao SA certyfikat wystawił Verisign.

Komunikacja pomiędzy wszystkimi elementami systemu odbywa się w formacie XML, z zastosowaniem nieco zmodyfikowanego protokołu SOAP (Simple Object Access Protocol). "XML okazał się bardzo elastyczny - pozwala na oddzielenie formy od treści. Dzięki niemu do systemu będzie można łatwo dodać kolejne kanały dystrybucji informacji, np. WAP" - przekonuje Michał Hobot, kierownik projektu ze strony Doktor Q.

Tajne przez poufne

W CDMnet zastosowano kilka rodzajów zabezpieczeń kryptograficznych. Zanim użytkownik wpisze swoje dane i proponowane hasło na stronie internetowej serwisu, pomiędzy jego komputerem a serwerem CDMnet jest nawiązywana bezpieczna sesja SSL 128. Na podstawie wpisanych danych, załadowany lokalnie aplet Javy tworzy dla użytkownika klucz prywatny i publiczny o długości 1024 bitów. Zostaną one użyte do szyfrowania transmisji danych - za pomocą algorytmu RSA - pomiędzy komputerem inwestora a serwerem CDMnet.

Obecnie klucze mogą być zapisywane na twardym dysku czy dyskietce. Konstrukcja systemu przewiduje w przyszłości przechowywanie kluczy na kartach mikroprocesorowych. Aby zapewnić bezpieczeństwo, klucze również podlegają szyfrowaniu - tym razem za pomocą potrójnego algorytmu DES i wymyślonego przez użytkownika hasła.

Aplet tworzy także skróconą wersję klucza - ciąg składający się z 38 znaków, który pozostaje ważny przez 10 dni. Ciąg ten powinien być umieszczony na papierowym wniosku o otwarcie rachunku inwestycyjnego lub aneksu do już istniejącej umowy. W ciągu godziny od złożenia wniosku w Punkcie Obsługi Klienta użytkownik jest widziany w systemie CDMnet - zapewniają przedstawiciele biura.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200