Dyski w purpurze

Sun Microsystems wprowadził na rynek swoje pierwsze rozwiązania pamięci masowych. Dotychczas firma oferowała je w ramach umów OEM.

Sun Microsystems wprowadził na rynek swoje pierwsze rozwiązania pamięci masowych. Dotychczas firma oferowała je w ramach umów OEM.

Sun Microsystems, producent znany dotychczas przede wszystkim z dostarczania systemu operacyjnego Solaris oraz własnych stacji roboczych i serwerów pracujących w oparciu o procesor SPARC, zdecydował zaangażować się w rosnący rynek rozwiązań pamięci masowych. Firma, która do tej pory rozprowadzała macierze dyskowe produkowane przez jej partnerów (w ramach umów OEM), zdecydowała się samodzielnie opracowywać i wprowadzać na rynek nowe rozwiązania z tej dziedziny.

Efektem prac Suna jest macierz StorEdge T3 Array, która była określana mianem Purple (od koloru oferowanych urządzeń firmy). Macierz T3 to rozwiązanie w pełni modularne, które w najmniejszej konfiguracji jest dostarczane w obudowie zawierającej 9 dysków, i maksymalnie skaluje się poprzez łączenie kolejnych modułów do pojemności 88 TB.

Premiera produktu Sun Microsystems nie jest zaskoczeniem. Firma ta już od dawna zapowiadała chęć zaangażowania się w rosnący rynek pamięci masowych, którego potencjał w najbliższym czasie ma wynieść 30 mld USD.

Dla małych i dużych

Dzięki modularności macierzy StorEdge T3 Sun pozycjonuje ją zarówno jako rozwiązanie dla średniej wielkości firm, jak i dużych centrów danych. Firma sprzedaje produkt w dwóch wersjach: Sun StorEdge T3 Array for the Workgroup i Sun StorEdge T3 Array for the Enterprise.

W wersji grupowej macierzy nabywca w rzeczywistości otrzymuje tylko jeden moduł, który może być wyposażony w 9 dysków o pojemności 18 GB lub 36 GB, z czego 8 jest przeznaczonych do pracy w macierzy, a dziewiąty pełni funkcję dysku awaryjnego (w konfiguracji Hot Spare). Pojedynczy moduł przeznaczony do instalacji w szafie przemysłowej ma wysokość 3,5U.

W wersji Enterprise urządzenie dostępne jest w kilku wariantach w szafach przemysłowych, mieszczących odpowiednio: 2, 4 lub 8 modułów T3. Dzięki temu w maksymalnej konfiguracji w jednej szafie mogą działać 72 dyski o pojemności 36 GB każdy.

Konfiguracja macierzy

Wszystkie dyski pracujące w urządzeniu połączone są za pośrednictwem podwójnej magistrali Fibre Channel (FC-AL), co gwarantuje przepustowość na poziomie 100 MB/s. Dyski obsługiwane są za pośrednictwem kontrolera RAID, który także dołączany jest do serwerów obsługujących macierz poprzez magistralę Fibre Channel.

Rolę serwerów dla nowych macierzy mogą pełnić praktycznie wszystkie komputery Suna z rodziny Enterprise, a także stacje Ultra 60 i Ultra 80. Funkcje zarządzania macierzą realizuje pracujące na nich oprogramowanie Sun StorEdge Component Manager 2.0.

Chociaż macierze muszą być fizycznie podłączone do serwerów Suna, to - wg producenta - zostały stworzone z możliwością zastosowania ich również jako pamięci dyskowych SAN - włączanych bezpośrednio do sieci komputerowej. Firma zapewnia, że będą one mogły pracować pod kontrolą systemów Windows 2000, HP-UX, Linux i IBM AIX. Nie wiadomo jednak, kiedy Sun dostarczy na rynek zaktualizowaną wersję urządzenia o takiej funkcjonalności.

Wraz z nowymi macierzami Sun wprowadził na rynek oprogramowanie, umożliwiające zarządzanie danymi przechowywanymi w ramach macierzy, w szczególności ich replikowanie i tworzenie kopii bezpieczeństwa, którą następnie można poddać archiwizacji. Część z tych rozwiązań opracowywano wspólnie z firmą Veritas. Obie firmy współpracowały m.in. nad rozwijaniem elementów technologii Jiro, umożliwiających zarządzanie rozproszonymi w sieci zasobami pamięci masowych.

Sun zobowiązał się również zintegrować aplikacje Veritas V3 SAN Access Layer i Veritas SANPoint Control z własnymi rozwiązaniami, pozwalającymi na zarządzanie macierzami StorEdge.

Ceny

Macierz Suna - jak na tak dobrze skalowalne rozwiązanie - nie jest droga. 1 TB powierzchni dyskowej kosztuje ok. 155 tys. USD - kilkakrotnie mniej niż konkurencyjne propozycje innych firm, np. EMC.

Najmniejsza, grupowa wersja urządzenia StorEdge T3 Array kosztuje 32 500 USD w konfiguracji wyposażonej w dyski o łącznej pojemności 162 GB.

Najmniejsza z konfiguracji korporacyjnych (Enterprise) dostępna jest w cenie 91 450 USD (327 GB powierzchni dyskowej). Przykładowo, za konfigurację 2,6 TB trzeba zapłacić 465 900 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200