Szał na Javie

Nie wiadomo czy Sun wstrzymywał się z ogłoszeniem nowych rozwiązań technologicznych do konferencji JavaOne 2000, ale liczba i waga nowości wyraźnie na to wskazują. Również inni producenci zaprezentowali wiele interesujących rozwiązań opartych na Javie.

Nie wiadomo czy Sun wstrzymywał się z ogłoszeniem nowych rozwiązań technologicznych do konferencji JavaOne 2000, ale liczba i waga nowości wyraźnie na to wskazują. Również inni producenci zaprezentowali wiele interesujących rozwiązań opartych na Javie.

Pierwsza specyfikacja języka Java Language Specification (JLS) pojawiła się w formie książkowej w 1996 r. (autorami byli J. Gosling, B. Joy i G. Steele). Biorąc pod uwagę szybki rozwój platformy i języka Java, stało się jasne, że czas wyprodukować nową wersję "biblii" Javy, porządkującą nowe rozwiązania i usuwającą z języka te elementy, które się zestarzały lub nie uzyskały uznania. Pracy podjął się Gilad Bracha i podczas konferencji JavaOne 2000 zaprezentowano nową specyfikację JLS 2.0.

Wszystkie zmiany wprowadzone do języka, bibliotek i klas, występujące w specyfikacjach platformy Java 1.1, 1.2 i 1.3, zostały uwzględnione w tej publikacji. Natomiast nie w niej specyfikacji maszyny wirtualnej Javy ani opisu ok. 1600 API, stanowiących podstawę platform Java 2 Enterprise Edition, Java 2 Standard Edition i Java 2 Micro Edition. Publikacja JLS 2.0 jest dostępna zarówno w wersji elektronicznej na stronach java.sun.com, jak i wersji książkowej wydanej przez oficynę Addison-Wesley Longman.

Mieszanka twórcza

Trudno uznać za przypadek to, że Java i XML znakomicie do siebie pasują. Wszak twórca Javy James Gosling i Jon Bosak, autor XML, są pracownikami Suna. Połączenie XML i Javy jest przyczyną powstania potężnej technologii.

Adelard to nazwa robocza technologii pozwalającej na dwukierunkowe powiązanie dokumentów XML z jedną, lub więcej, klasą Java. Uprości to tworzenie aplikacji Javy, korzystających z możliwości przesyłania danych w formie dokumentów lub komunikatów XML, w podobny sposób jak wprowadzenie RMI (zdalne wywołanie metod) maskuje techniczne szczegóły połączeń sieciowych.

Adelard to alternatywa takich technologii, jak Simple API for XML (SAX) i Document Object Model (DOM), operujących na poziomie poszczególnych komponentów i atrybutów dokumentu XML. Tu kod aplikacji musi zapewnić przejście między tymi elementami niskiego poziomu a obiektami biznesowymi na wysokim poziomie abstrakcji; Adelard zaś pozwala na bezpośrednie odwzorowanie dokumentów XML na obiekty biznesowe.

Próby wydajnościowe wstępnej implementacji Adelarda wykazują, że jest on szybszy od SAX i wymaga mniejszych zasobów komputera niż DOM. Pierwsza implementacja Adelarda pojawi się w III kwartale br., a wersja handlowa w 2001 r.

Nowości własne i partnerów

Sun zaprezentował nową technologię osadzania i używania aplikacji Java WebStart, umożliwiającą dostęp do najnowszych wersji aplikacji sieciowych z dowolnego miejsca, posługując się dowolną przeglądarką. Użytkownik inicjuje z przeglądarki proces ładowania komponentów niezbędnych do działania aplikacji: programu instalacyjnego, który w razie potrzeby ładuje moduł wykonawczy Java 2 RunTime (JRT) i inne pakiety programowe oraz upakowane pliki aplikacji i instaluje całość na komputerze klienta. Potem aplikacja działa już samodzielnie, niezależnie od przeglądarki. Przy następnym wykorzystaniu aplikacji program instalacyjny sprawdza, czy używana jest jej najnowsza wersja i ewentualnie aktualizuje ją. WebStart wykorzystuje platformę Java 2.

W krzemie

Na pomysł zbudowania procesora wykonującego mikroprogramowo kod bajtowy Java Sun wpadł już dawno, ale nie spotkał się on z akceptacją producentów procesorów ogólnego przeznaczenia. W innej formie zaakceptowali go natomiast producenci procesorów przeznaczonych do wbudowania w urządzenia pomiarowe, produkty automatyki przemysłowej i sterowania. W tych procesorach wbudowywane są maszyny wirtualne Javy bezpośrednio w mikrokodzie lub w pamięci stałej.

Firma aJile Systems opracowała procesor z mikrokodowaną maszyną wirtualną Java, pobierający tylko ok. 1 mW na każdy MHz szybkości procesora. Z kolei firma Zucotto Systems przedstawiła procesor Xpresso z wbudowaną maszyną Sun K Virtual Machine. Procesor zapewnia szybkość przetwarzania kodu Java ok. 40 razy większą niż porównywalne procesory z programową maszyną wirtualną. Firma przewiduje wykorzystanie procesora do obsługi technologii sieci bezprzewodowej Bluetooth.

Telefony Java

Technologia Java 2 Micro EditionE znalazła do tej pory najszersze zastosowanie w dziedzinie urządzeń przenośnych i bezprzewodowych. Ogłoszona właśnie specyfikacja i implementacja odniesienia Connected Limited Device Configuration 1.0 (CLDC) definiują podstawowe API i maszynę wirtualną KVM na potrzeby małych urządzeń przenośnych, zaś specyfikacja Mobile Information Device Profile (MIDP) definiuje dodatkowe API interfejsu, połączeń sieciowych, komunikacji na potrzeby środowiska programistycznego tych urządzeń. MIDP wprowadza również pojęcie midletu, małej aplikacji Javy do uruchamiania na urządzeniach przenośnych.

W San Francisco Sega zaprezentowała konsolę do gier, wyposażoną w rozwiązania technologiczne Java 2 Micro Edition i maszynę wirtualną PlanetWeb, opartą na specyfikacji PersonalJava. Konsola pozwala na tworzenie i rozgrywanie przez Internet gier w grupach. Sega z Motorolą prowadzą pracę nad udostępnianiem gier przez telefony komórkowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200