Skalkulować transport

Schenker-BTL sp. z o.o. jest jedną z pierwszych firm spedycyjnych i kurierskich, która udostępniła klientom aplikację umożliwiającą oszacowanie kosztów przewozu przesyłki.

Schenker-BTL sp. z o.o. jest jedną z pierwszych firm spedycyjnych i kurierskich, która udostępniła klientom aplikację umożliwiającą oszacowanie kosztów przewozu przesyłki.

Polski oddział Schenker-BTL jest pierwszą placówką w międzynarodowej sieci szwedzkiego spedytora, która zdecydowała się na udostępnienie internetowej aplikacji, pozwalającej wyliczyć koszty przewozu przesyłki. Projekt ten był związany także z przygotowaniem tzw. kanałów logistycznych, tak aby przesyłki trafiały do odbiorców jak najkrótszą drogą. Firma rozważa wdrożenie tego typu rozwiązania w pozostałych oddziałach.

Strzeżona tajemnica

Schenker-BTL jest jedną z pierwszych firm spedycyjnych, które zdecydowały się na to posunięcie. Większość dużych spedytorów nie ujawnia cennika usług, a wszelkie ustalenia dotyczące tej kwestii pozostawione są handlowcom, którzy ostatecznie decydują o udzieleniu ewentualnych obniżek i rabatów. Dzięki przyjęciu takiego modelu obsługi klient nigdy do końca nie wie, czy zaoferowany mu upust faktycznie jest obniżką, czy też mieści się w granicach ustalonej przez spedytora ceny.

"Zdecydowaliśmy się na udostępnienie naszego cennika, mimo iż zdajemy sobie sprawę, że zawsze można znaleźć ofertę tańszą od naszej. Liczymy na to, że kalkulator otworzy nam drzwi do klientów. Dzięki niemu będą oni mogli poznać dokładnie nasze możliwości i ceny. Dowiedzą się także, co wchodzi w skład oferowanej przez nas usługi. Zresztą ceny podane przez kalkulator mogą okazać się jedynie wstępem do dalszych negocjacji" - mówi Tomasz Zembrzycki, kierownik projektu w Schenker-BTL.

Rozbudować inteligencję

Realizacja projektu, wdrażanego przez informatyków z polskiego oddziału Schenker-BTL, trwała kilka miesięcy. "Podstawowym utrudnieniem było odpowiednie skonfigurowanie kalkulatora. Do tego celu musieliśmy odpowiednio przygotować tzw. kanały logistyczne, tak aby przesyłka pomiędzy Warszawą a np. Nowym Jorkiem szła jak najkrótszą drogą" - twierdzi Tomasz Zembrzycki. Newralgicznym punktem projektu okazały się również szkolenia personelu. Udostępnienie nowej usługi wiązało się z przeszkoleniem ok. 140 osób, przede wszystkim handlowców we wszystkich zagadnieniach związanych ze spedycją towarów za granicę.

Zaprojektowany kilka miesięcy temu kalkulator jest nadal rozbudowywany. Wkrótce system zostanie wyposażony w narzędzia z pogranicza, tzw. sztucznej inteligencji (artificial intelligence), mające wspomagać proces składania zleceń.

"Wielu klientów nie zdaje sobie sprawy z uwarunkowań związanych ze spedycją morską i lotniczą. Nie wiedzą oni np. o ograniczeniach powodujących, że przesyłki lotnicze muszą mieć określone wymiary. Chcemy, by kalkulator automatycznie wykrywał ponadwymiarowe zlecenia i wskazywał klientom ograniczenia. Chcemy również, żeby podpowiadał klientom tańsze możliwości obsługi realizowanych przez nas zleceń" - mówi Tomasz Zembrzycki.

Taniej i szybciej

Wyposażony w kalkulator serwis internetowy nie jest jednak tylko narzędziem marketingowym. Stał się również źródłem informacji o strukturze popytu i klientach Schenker-BTL. Jego wdrożenie spowodowało także, że o 75% zmniejszyła się liczba zapytań wewnętrznych. Handlowcy, którzy do tej pory mieli często problemy z ustaleniem taryfy do mało znanych krajów, zyskali aktualizowany na bieżąco serwis informacyjny.

Twórcy kalkulatora liczą, że wdrożenie nowego systemu doprowadzi do skrócenia czasu potrzebnego na obsługę każdego zlecenia. Klient wchodzący na strony Schenker-BTL otrzymuje bezpośredni dostęp do kalkulatora, dzięki czemu już w momencie nadawania przesyłki zdobywa dokładną informację o cenie i warunkach realizowanej usługi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200