Bez przewodu i bez Rambusa

Targi Computex na Tajwanie wskazują kierunek rozwoju rynku PC. W tym roku najwięcej firm prezentowało systemy komunikacji bezprzewodowej i urządzenia internetowe.

Targi Computex na Tajwanie wskazują kierunek rozwoju rynku PC. W tym roku najwięcej firm prezentowało systemy komunikacji bezprzewodowej i urządzenia internetowe.

W cieniu targowych premier Intela, AMD, VIA i Transmeta ofertę i plany produkcyjne na najbliższe miesiące prezentowały setki dalekowschodnich firm. W ich podzespoły wyposażane są co roku miliony sprzedawanych na świecie komputerów. W Tajpej zwracała uwagę zwłaszcza szeroka oferta urządzeń wyposażonych w możliwość bezprzewodowej komunikacji zgodnie ze standardem Bluetooth. Większość płyt głównych, notebooków, przystawek internetowych wyposażonych w obsługę Blootooth ma się pojawić na rynku już w III kw. br.

Bez papierów

Tajwański Acer zaprezentował miniaturowe nadajniki/odbiorniki Blue-tooth wyposażone w interfejs ISA, USB lub PC Card, które mogą być dołączane do komputerów naręcznych lub stacjonarnych, notebooków i innych urządzeń. Firma przedstawiła też moduł komunikacyjny nazwany Blue-Connect ze złączem Springboard, przeznaczony do współpracy z palmtopami Handspring Visor.

Podobne zewnętrzne zestawy Blue-tooth opracował FIC (First International Computer) i zamierza je oferować innym firmom na zasadach OEM. Z kolei notebooki wyposażone w interfejs Bluetooth zaprezentowała Quanta Computer, która jest dużym producentem OEM wytwarzającym komputery przenośne na zamówienie znanych firm.

Należy jednak pamiętać, że choć pierwsza specyfikacja standardu bezprzewodowej łączności w paśmie radiowym 2,4 GHz określanej jako Blue-tooth pojawiła się w 1998 r., to do dziś nie jest ona ujednolicona i wciąż ewoluuje. Brak jest ustalonej i powszechnie zaaprobowanej metody certyfikacji zgodnoś-ci ze standardem.

Ostateczna specyfikacja Bluetooth prawdopodobnie pojawi się dopiero pod koniec roku. Producenci jednak nie zamierzają czekać tak długo i zapowiadają, że już wkrótce na rynku dostępnych będzie wiele urządzeń z takim interfejsem. Według danych firmy Cetecom (Centro de Tecnologia de las Comunicaciones), która opracowuje procedurę certyfikacji i urządzenia do testowania sprzętu z interfejsem Bluetooth, ok. 60 producentów płyt głównych, notebooków, przystawek internetowych przygotowuje produkty z interfejsem radiowym.

Sieci bardzo lokalne

Podczas targów zaprezentowano co najmniej kilkanaście różnego typu kart sieciowych, przeznaczonych do zastosowań domowych, w małych biurach, a także do wymiany danych z systemami korporacyjnymi. Były to karty wykorzystujące standard transmisji bezprzewodowej IEEE 802.11b, HomePNA (Home Phone Network Alliance - transmisja danych przez kable telefoniczne) i Ethernet.

Firma Jess-Link Products zaprezentowała moduły, umożliwiające bezpośrednie podłączenie palmtopów Handspring Visor do sieci Ethernet 10 Mb/s bez potrzeby korzystania z komputera PC. Moduły będą sprzedawane od lipca br. Inna tajwańska firma - Kingmax - wprowadza do sprzedaży karty sieciowe Ethernet z interfejsem Compact Flash przeznaczone dla komputerów naręcznych, działających pod kontrolą Windows CE (Pocket PC), oraz karty ze złączem PC Card dla notebooków do łączności z bezprzewodowymi sieciami IEEE 802.11b (11 Mb/s). Przewidywane ceny obu kart wyniosą ok. 180 USD.

Accton przedstawiła adaptery HomePNA 1.0 z interfejsem USB, które umożliwiają łatwe podłączenie komputerów PC do okablowania telefonicznego i budowę sieci. HomePNA 1.0 umożliwia transmisję danych z szybkością do 1 Mb/s. W III kw. br. ma być opublikowana nowa wersja HomePNA 2.0 - specyfika- cja standardu o szybkości 10 Mb/s. Accton i Kingmax zapowiadają wprowadzenie kart HomePNA 2.0 w cenie ok. 80 USD.

Acer zaprezentował i-Station - dedykowane urządzenia do łączności z Internetem, składające się z 10" wyświetlacza LCD i bezprzewodowego interfejsu typu DECT (taki jak stosowany w domowych telefonach bezprzewodowych) lub IEEE 802.11b. Podobny model opracowała też firma FIC - internetowe urządzenie Aqua jest wyposażone w procesor Transmeta Crusoe TM3200, 7,4" wyświetlacz dotykowy, interfejs bezprzewodowy IEEE 802.11b i pracuje pod kontrolą Mobile Linux. Masowa produkcja Aqua ma się rozpocząć we wrześniu br. Początkowo urządzenie będzie kosztowało 600-700 USD.

DDR przed Rambusem

Już od ponad roku Intel promuje technologię pamięci Rambus. Firma przeznaczyła setki milionów dolarów na współpracę z producentami pamięci, a także na opracowanie odpowiednich chipsetów i płyt głównych. Dlatego Intel nie udzielał dotąd poparcia dla konkurencyjnej technologii DDR SDRAM (Double Data Rate SDRAM). Obecnie widać wyraźnie, że polityka Intela nie przyniosła sukcesu, w dużej mierze za sprawą firm dalekowschodnich, które zbojkotowały Rambusa. Poza Intelem, praktycznie żaden producent nie oferuje chipsetów i płyt głównych współpracujących z tymi pamięciami.

Triumfuje natomiast technologia DDR. Można oczekiwać, że w najbliższym czasie pamięci DDR SDRAM (ok. 2 razy szybsze od standardowych SDRAM - pasmo przenoszenia 2,1 GB/s) staną się układami powszechnie stosowanymi w komputerach. Masowa produkcja DDR SDRAM dopiero się rozpoczyna, ale jej rozwinięcie i implementacja pamięci nie powinny nastręczać problemów.

Nie przesądza to, że Rambus odejdzie w zapomnienie. Nie podlega jednak dyskusji znaczne opóźnienie w implementacji tej technologii. Nawet przedstawiciele Intela przyznają, że dopiero upowszechnienie procesorów o częstotliwości 1,5 GHz umożliwi praktyczne wykorzystanie wszystkich możliwości Rambusa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200