Raporty na szybko

InSight i dynaSight to narzędzia firmy Arcplan pozwalające na sprawne tworzenie systemów informacyjnych, analizujące dane pochodzące z różnych aplikacji w przedsiębiorstwie.

InSight i dynaSight to narzędzia firmy Arcplan pozwalające na sprawne tworzenie systemów informacyjnych, analizujące dane pochodzące z różnych aplikacji w przedsiębiorstwie.

InSight jest narzędziem typu RAD, umożliwiającym szybkie utworzenie dynamicznego raportu czy aplikacji analitycznej. Programista ma do dyspozycji edytor, w którym rozmieszcza na formatce poszczególne elementy graficzne aplikacji - tabele, pola edycyjne, listy itp. Następnie tworzy połączenie z jednym lub wieloma źródłami danych i określa sposób wypełniania obiektów. Na koniec ustala powiąza- nia pomiędzy poszczególnymi obiektami i oprogramowuje podstawowe zdarzenia. Zdarzeniem dla InSight jest zarówno kliknięcie myszą, jak i żądanie "wykonania obliczeń" przed wyświetleniem informacji.

Jak w arkuszu

W odróżnieniu od uniwersalnych pakietów RAD, InSight zawiera niewielki zestaw właściwości, ściśle dostosowany do tworzenia raportów. Dzięki temu w kilka godzin można opanować środowisko i efektywnie rozpocząć prace programistyczne.

Oprócz wbudowanego prostego języka skryptowego, InSight wyposażono w rozbudowany zestaw formuł, które pozwalają traktować formatkę jako swego rodzaju arkusz kalkulacyjny. Praca twórcy aplikacji InSight przypomina nawet tworzenie... arkusza kalkulacyjnego, z tą różnicą, że poszczególne komórki mogą łączyć się z olbrzymimi bazami danych. Większość obliczeń wykonywanych na takim "arkuszu" jest przekazywana do serwera bazodanowego.

Źródłem danych dla raportu InSight może być relacyjna baza danych, kostka OLAP (InSight współpracuje m.in. z SQL Ser-ver 7.0, Hyperion Essbase czy kostakmi Informixa), a także dane pochodzące z systemów obsługujących przedsiębiorstwa np. SAP. W tym ostatnim przypadku InSight może korzystać zarówno z tabel bazowych, jak i podłączać się do odpowiedniego interfejsu udostępnianego przez konkretny system, np. SAP Business Information Warehouse.

InSight pozwala na tworzenie centralnego repozytorium wszystkich obiektów stosowanych przy opracowywaniu aplikacji (raportów). Istnieje możliwość np. dodawania sformatowanych wykresów. Można także tworzyć połączenie pomiędzy obiektem w bibliotece a projektowaną aplikacją. W ten sposób każda zmiana wprowadzona w dowolnej aplikacji (np. powiększenie czcionki) spowoduje, że wszystkie powiązane obiekty automatycznie zmienią wygląd (przypomina to mechanizm dziedziczenia).

Interesującym rozwiązaniem w In- Sight jest wprowadzenie kilku warstw formatki. Pozwala to podzielić dużą liczbę obiektów znajdujących się na ekranie użytkownika na kilka grup, co w znacznym stopniu ułatwia projektowanie aplikacji.

Wstępny raport

Dokument InSight może działać w dwóch trybach - projektowym i użytkownika. Programista może pozwolić użytkownikowi raportu na dokonywanie określonych zmian. W ten sposób powstaje złożona aplikacja analityczna, gdzie użytkownik końcowy dysponuje jej wersją predefiniowaną, którą może samodzielnie dostosować do własnych potrzeb. Nie naruszy jednak "szkieletu" raportu.

Z jednej aplikacji może korzystać jednocześnie wiele osób, zarówno programistów, jak i użytkowników. InSight ma bardzo elastyczny moduł, wykrywający kolizje, np. jednoczesną zmianę tego samego obiektu. Pozwala na dodawanie naraz nowych obiektów do jednej formatki.

Analiza w przeglądarce

Drugim produktem niemiecko-amerykańskiej firmy Arcplan jest dynaSight. To specjalny serwer "aplikacyjny", na którym działają programy stworzone przy użyciu InSight. Pozwala on na stworzenie centralnego repozytorium wszystkich aplikacji analitycznych, gdzie dostęp do poszczególnych programów jest możliwy np. za pośrednictwem intranetu.

Pakiet dynaSight składa się z kilku elementów. Warstwa podstawowa pozwala na przetwarzanie aplikacji InSight, a także zapewnia połączenie z bazami danych. Dane z serwera są przekierowywane do serwera WWW, gdzie dynaSight komunikuje się ze specjalnymi skryptami dynaCGI, które tworzą strony HTML wysyłane do klienta. Żądania ze strony komputerów użytkowników są przesyłane za pośrednictwem specjalnego apletu Javy, który kieruje sposobem działania dynaCGI. Dzięki temu klient potrzebuje tylko przeglądarki WWW wyposażonej w interfejs Javy. Klienci, korzystający z Windows, mogą także używać specjalnej samodzielnej aplikacji.

Ciekawą cechą dynaSight i InSight jest możliwość automatycznego reagowania na zmiany danych źródłowych dla określonego raportu. Sprawia to, że nie ma potrzeby, by za każdym razem było wykonywane to samo przetwarzanie - tak długo, jak dane bazowe się nie zmienią, kolejni użytkownicy będą przeglądać ten sam "statyczny" zestaw informacji zawarty w aplikacji InSight.

Pakiet dynaSight musi działać na Windows NT. Wykorzystywany serwer WWW może pracować zarówno pod kontrolą unixowego systemu operacyjnego, jak i Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200