Proste rozwiązania

Z niektórymi problemami występującymi podczas pracy Windows 2000 można sobie łatwo poradzić, zmieniając ustawienia domyślne lub usuwając źle pracujące sterowniki.

Z niektórymi problemami występującymi podczas pracy Windows 2000 można sobie łatwo poradzić, zmieniając ustawienia domyślne lub usuwając źle pracujące sterowniki.

Pamiętając o zagrożeniach, jakie stwarza podłączenie do Internetu, warto zwrócić uwagę na jedną z funkcji Windows, która może ograniczyć ryzyko ataku hakera. Jeśli użytkownik nie musi korzystać ze stałego dostępu do sieci, to powinien wyłączyć opcję Zawsze podłączony do sieci. Zastosowa- nie tej metody nie oznacza braku potrzeby stosowania dodatkowych zapór programowych lub sprzętowych. Dopóki użytkownik nie podłączy się ponownie do sieci, może być spokojny, że komputer jest dla włamywaczy nieosiągalny. Aby skorzystać z tej funkcji, należy: uruchomić Eksplorator Windows, kliknąć prawym przyciskiem ikonę Moje miejsca sieciowe, kartę Właściwości, prawym przyciskiem wybrać opcję Połączenia lokalne i polecenie Wyłącz. Wykonanie podobnej procedury wymaga ponownego podłączenia do sieci.

Bez myszy i klawiatury

Wiadomo że Windows 2000 nie obsługuje urządzeń podłączonych do portu USB, gdy pracuje w trybie awaryjnym. Microsoft wybrał takie rozwiązanie, ponieważ to urządzenia USB często powodują zakłócenia pracy systemu. Jeśli ktoś ma jednak komputer z klawiaturą i myszą podłączonymi do interfejsu USB, uruchomienie trybu awaryjnego Windows 2000 powoduje utratę możliwości podstawowej komunikacji z systemem i usunięcia problemu. W takiej sytuacji jednym z możliwych rozwiązań jest podłączenie myszy i klawiatury do innych gniazd oraz ponowne uruchomienie komputera. Windows 2000 traktuje wówczas klawiaturę i mysz jak nowe urządzenia i ponownie instaluje je w systemie.

Problem wystąpił w nowych komputerach PC firmy Compaq, wyposażonych wyłącznie w złącza USB. Użytkownicy mogą mieć kłopoty z wyprowadzeniem systemu ze "stanu uśpienia" za pomocą klawiatury lub myszy. Według Compaqa, można temu zapobiec, włączając opcję Allow this device to bring the computer out of standby (Zezwalaj temu urządzeniu na wyprowadzanie komputera ze stanu uśpienia), dostępną w Panelu sterowania po uruchomieniu programów Klawiatura i Mysz. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stroniehttp://www.compaq.com/support/techpubs/customer_advisories/DO000315_CW01_0.html.

Kłopotliwa stacja

Użytkownicy systemów Windows 95 i 98 znają zapewne problem związany z napędem dyskietek. Przykładowo, próba otwarcia okna dialogowego Mój komputer, Otwórz plik lub Zapisz plik może się skończyć oczekiwaniem na reakcję systemu, który długo sprawdza napęd A, w którym nie umieszczono dyskietki.

Winę za ten stan rzeczy ponosi zły sterownik, zarządzający stacją dyskietek. Jest on instalowany m.in. przez programy wykonujące kopie zapasowe danych, takie jak Microsoft Backup i Direct Tape Access (Seagate Software). Co ciekawe, problem pojawia się również wtedy, gdy nie jest używana stacja dyskietek, a zamiast niej zainstalowano inne urządzenia SCSI lub podłączone do portu równoległego komputera. Sterownik nazywa się Drvwq117.vxd. Jeżeli urządzenie korzysta z innego interfejsu, problem można rozwiązać, pozbywając się sterownika.

Aby to wykonać, należy otworzyć sesję DOS (trzymając wciśnięty klawisz Ctrl przy starcie systemu i wybraniu opcji Wiersz poleceń) i zmienić nazwę pliku np. na Drvwq117vxdold. Sterownik można znaleźć w folderze C:\Windows\System\IOsubsys. Program ten może też powodować inne problemy. Warto więc zapoznać się z dokumentacją sterownika Drvwq117.vxd.

--------------------------------------------------------------------------------

Na podstawie InfoWorld oprac. jch

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200