Taktyka na przyszłość

OST Poland zamierza specjalizować się w tworzeniu i sprzedaży w Polsce systemu typu Customer Relationship Management.

OST Poland zamierza specjalizować się w tworzeniu i sprzedaży w Polsce systemu typu Customer Relationship Management.

Open Software Technology Poland (OST) została założona 8 lat temu we Wrocławiu przez Brytyjczyka Neila Thomsona. Firma miała zajmować się produkcją oprogramowania przeznaczonego na rynki zagraniczne. "Ze względów praktycznych, trochę wcześniej założyłem firmę w Wlk. Brytanii, która zajmuje się sprzedażą tworzonego w Polsce oprogramowania. Firmie brytyjskiej łatwiej jest sprzedawać oprogramowanie na tamtym rynku" - mówi Neil Thomson. OST Poland stworzyła oprogramowanie do obsługi banków inwestycyjnych OST Business Rules, z którego korzystają największe banki inwestycyjne na świecie, w tym Deutsche Bank.

Zostać liderem

Od kilku tygodni firma oferuje także - opracowany z myślą o polskim rynku - system klasy Customer Relationship Management (CRM) Taktikos. Podstawowa jego wersja składa się z 3 modułów: obsługi kontaktów z klientami, sprzedaży i marketingu. OST Poland zamierza oferować system Taktikos średnim i dużym przedsiębiorstwom. W przyszłości firma chce także oferować to rozwiązanie w Wlk. Brytanii, USA i na innych rynkach Europy Środkowej i Wschodniej.

"Nadszedł odpowiedni moment do wprowadzenia na polski rynek systemu CRM. Wiele działających w Polsce firm ma już systemy back office, a teraz szuka systemów typu front office" - wyjaśnia Neil Thomson. "Ponadto na rynku systemów CRM w Polsce nikt nie ma jeszcze dominującej pozycji. Z jednej strony są bowiem duże, kosztowne systemy, z drugiej, proste systemy wspomagające wyłącznie proces zarządzania kontaktami" - dodaje.

Firma prowadzi również prace nad oprogramowaniem do nauki jęz. angielskiego. Produkt będzie oferowany w Polsce i Czechach, a później także w innych krajach. Premiera tego produktu ma się odbyć w przyszłym roku.

W poszukiwaniu informatyków

"Zdecydowałem się na stworzenie firmy w Polsce, ponieważ w Anglii kilka lat temu trudno było zebrać i utrzymać grupę programistów. Pracowali zaledwie kilka miesięcy, a później odchodzili do firm prowadzących duże projekty związane z rozwiązaniem problemu roku 2000" - mówi Neil Thomson.

We Wrocławiu w ciągu 3 tygodni udało się założycielowi OST stworzyć grupę liczącą 10 programistów, posiadających dyplom wyższej uczelni i jednocześnie mających co najmniej roczne doświadczenie w zawodzie. "Polscy programiści mają duże umiejętności techniczne, choć często zbytnio przywiązani są do własnych opinii. Muszę czasem walczyć, żeby przeforsować moje zdanie. Podstawowy problem w Polsce to skupianie się na produktach, a nie klientach. Po co jednak tworzyć wspaniały produkt, którego nikt nie kupi?" - zastanawia się Neil Thomson.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200