Punkt widokowy

Hewlett-Packard wprowadził na rynek oprogramowanie VantagePoint, które ma zastąpić pakiet IT Operations, dostępny dotychczas w ramach serii OpenView.

Hewlett-Packard wprowadził na rynek oprogramowanie VantagePoint, które ma zastąpić pakiet IT Operations, dostępny dotychczas w ramach serii OpenView.

Nazwę VantagePoint - nowego produktu z serii systemu zarządzania infrastrukturą informatyczną OpenView - Hewlett-Packard tłumaczy jako "dogodny punkt obserwacyjny". Właśnie taką aplikacją ma być VantagePoint, który jest następcą HP OpenView IT Operations. W odróżnieniu od poprzedniej wersji, umożliwia on analizowanie problemów występujących w systemach informatycznych bezpośrednio z poziomu realizowanych przez nie funkcji biznesowych, a nie wyłącznie poprawności pracy poszczególnych komponentów: urządzeń sieciowych, serwerów i aplikacji. Dzięki temu pozwala m.in. na analizowanie i obserwowanie w czasie rzeczywistym, w jaki sposób awaria poszczególnych urządzeń lub wadliwe działanie aplikacji (np. bazy danych) przekłada się na dostępność np. aplikacji internetowej udostępnianej na serwerze WWW i w jaki sposób przyczynia się do naruszenia gwarantowanych przez firmę poziomów jej dostępności (np. gwarantowanego maksymalnego czasu wyświetlenia strony internetowej, odpowiedzi bazy danych czy systemu SAP R/3).

Wirtualna mapa aplikacji

Projektanci HP, konstruując aplikację VantagePoint, wyszli z założenia, że problemem współczesnych systemów informatycznych nie jest wdrożenie nowego rozwiązania informatycznego, ale jego utrzymanie i zagwarantowanie poprawnej pracy. Im bardziej złożona jest infrastruktura informatyczna, tym trudniej jest administratorom opanować wszelkie zależności pomiędzy poszczególnymi jej elementami. VantagePoint pozwala na stworzenie relacji między fizyczną infrastrukturą informatyczną a abstrakcyjną mapą, przedstawiającą funkcjonowanie aplikacji i usług realizowanych przez system informatyczny.

VantagePoint nie wymusza na informatykach samodzielnego definiowania i opisywania tych relacji. Aplikację wyposażono w opcję, pozwalającą na wzbogacenie jej funkcji poprzez instalację specjalnych modułów Smart Plug-in, które umożliwiają automatyczne wykrywanie w sieci określonych aplikacji biznesowych, ich konfigurowanie i odwzorowywanie ich na mapie prezentowanej administratorowi. Dla każdej wykrywanej i administrowanej aplikacji konieczny jest oddzielny moduł Smart Plug-in. Na razie nie jest ich na rynku wiele. HP udostępnił moduły (za każdy trzeba oddzielnie zapłacić), umożliwiające zarządzanie aplikacjami SAP R/3, Oracle, Microsoft Exchange, serwerami internetowymi Microsoft IIS 4.0 i Proxy Server 2.0, a także serwerami Windows NT 4.0 i 2000. Moduły Smart Plug-in są pisane zarówno przez specjalistów HP, producentów konkretnych aplikacji, jak i niezależne firmy. Wkrótce mają się pojawić kolejne moduły Smart Plug-in, pozwalające na inteligentne zarządzanie aplikacjami Lotus Notes i DB2 oraz narzędziami Bea/Tuxedo.

Monitoring z potencjałem

Podobnie jak IT Operations, Vantage-Point umożliwia dystrybuowanie przez sieć wszelkich uaktualnień oprogramowania dla stacji i serwerów pracujących w niej wg reguł określonych przez administratora. Prawdziwy potencjał aplikacji jest jednak widoczny dopiero w sytuacjach awaryjnych.

Produkt wyposażono bowiem w mechanizm aktywnego rozpoznania, którego działanie polega na tym, że w przypadku standardowej pracy systemu informatycznego aplikacja monitoruje wyłącznie podstawowe parametry, dotyczące pracy urządzeń sieciowych, serwerów i aplikacji. Dopiero w przypadku wystąpienia zdarzeń traktowanych jako anormalne automatycznie uruchamia bardziej zaawansowany monitoring, pobierając dodatkowe dane, które pozwalają ustalić ewentualną przyczynę pojawienia się problemów. Operator otrzymuje informację o prawdopodobnych przyczynach wystąpienia problemów - rozpoznanych przez Smart Plug-in. Przykładowo, prawdziwą przyczyną niewyświetlania w określonym czasie strony internetowej może być zarówno przeciążenie serwera internetowego, sieci, jak i bazy danych, zawierającej informacje niezbędne do wyświetlenia na stronie. Aplikacja wtedy automatycznie przeanalizuje pracę wszystkich tych komponentów i wskaże właściwy wraz z propozycją, w jaki sposób usunąć usterkę.

VantagePoint w razie wystąpienia awarii automatycznie zaznacza również na mapie relacje pomiędzy aplikacjami czy usługami, które z nich z jej powodu nie działają poprawnie (nie spełniają wymaganych poziomów jakościowych). W zależności od priorytetu poszczególnych aplikacji administrator może podejmować różne działania.

Aplikacja oczami klienta

VantagePoint, podobnie jak IT Operations, ma strukturę trójpoziomową. Na całość rozwiązania składa się serwer zarządzający, konsola administratora oraz agenci pracujący na serwerach i stacjach roboczych. W odróżnieniu od IT Operations, w VantagePoint znacznie wzbogacono funkcjonalność agentów. Obsługują one standardowe interfejsy zarządzania, takie jak WMI, ARM (Application Response Management), SNMP i Perflib. Mogą ponadto samodzielnie podejmować określone działania wg "polis" pisanych w językach skryptowych i działających np. jako komponenty ActiveX.

VantagePoint ma również moduł o nazwie VantagePoint Transaction Observer, umożliwiający praktyczne monitorowanie czasu trwania określonych transakcji z punktu widzenia stacji roboczej. Pozwala on administratorowi zdefiniować wydarzenia, jakie mają być monitorowane za pomocą interfejsu ARM, a także zmierzyć fizyczny czas odpowiedzi aplikacji na konkretne zapytania z poziomu stacji roboczej. Ciągły monitoring czasu odpowiedzi sprawia, że istnieje możliwość sprawdzenia, czy aplikacja z perspektywy klienta działa poprawnie. ARM umożliwia monitorowanie wszelkich działań, takich jak kliknięcie konkretnego przycisku, wyświetlenie konkretnego okna czy działanie aplikacji internetowych (ale tylko uruchamianych w ramach maszyny wirtualnej Javy). Rozwiązanie to można wykorzystać do monitorowania pracy starszych aplikacji, które nie udostępniają nawet interfejsu SNMP. Pozwala także zmierzyć parametry trudne do zmierzenia, np. czas logowania użytkownika do domeny.

Dostępność

VantagePoint jest już w sprzedaży. W przeciwieństwie do IT Operations, dostępnego w wersjach jedynie dla HP-UX i Solaris, serwer VantagePoint może działać również na Windows NT i 2000. Konsola zarządzania aplikacji, w przypadku jej pracy na platformie Windows NT i 2000, jest uruchamiana w ramach konsoli MMC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200