Transformacja do 2000

Przed decyzją o przejściu na Windows 2000 warto sprawdzić, czy w związku z instalacją nowego systemu operacyjnego nie wystąpią nieoczekiwane problemy.

Przed decyzją o przejściu na Windows 2000 warto sprawdzić, czy w związku z instalacją nowego systemu operacyjnego nie wystąpią nieoczekiwane problemy.

Przy przejściu na Windows 2000 najlepszą metodą jest instalacja systemu na "czystym" komputerze. Jest jednak zrozumiałe, że wielu użytkowników będzie chciało dokonać aktualizacji starszych wersji - Windows 95/98 lub Windows NT. W takim przypadku trzeba wiedzieć, że struktura katalogów będzie nieco inna niż przy "czystej" instalacji systemu. Mogą się też pojawić problemy dotyczące zgodności istniejącej struktury systemu, aplikacji i danych ze strukturą wykorzystywaną przez Windows 2000. Toteż Instalator systemu uruchamia we wstępnej fazie odpowiedni test i tworzy specjalny raport zgodności. Na jego podstawie użytkownik może anulować proces instalacji i wówczas wszystkie zasoby komputera pozostaną nie zmienione.

O tym, czy podczas instalacji Windows 2000 wystąpią problemy, można się dowiedzieć jeszcze przed kupnem systemu. Microsoft opracował narzędzie Readiness Analyzer, zawierające serię odpowiednich testów, których wyniki mogą ułatwić podjęcie decyzji o zakupie. Program działa na komputerach Windows NT 3.51/4.0 lub Windows 95/98. Jest dostępny pod adresemhttp://www.microsoft.com/windows2000downloads/deployment/readiness.

Ponadto Microsoft oferuje tzw. pakiety zgodności, zawierające aktualizacje BIOS i nowe sterowniki dla Windows 9x, które nie były dostępne, gdy pojawił się system Windows 2000. Więcej informacji można uzyskać pod adresem:http://www.microsoft.com/windows2000/upgrade/compat/setupw9x.asp.

Przyspieszenie archiwizacji

W skład Windows 2000 wchodzi narzędzie NTBackup.exe, służące do wykonywania zapasowych kopii plików. Działa ono podobnie jak inne tego typu programy. Współpracuje z dwoma listami umieszczonymi w rejestrze systemu, które zawierają pełny zestaw informacji o plikach i instrukcje dla programów wykonujących kopie zapasowe. Na listach wymienione są takie zbiory, jak plik stronicowania pamięci (pagefile.sys) - z zasady jest on bardzo duży, a poza tym nie ma potrzeby jego archiwizowania. Taka sytuacja może też dotyczyć innych plików i dlatego warto dokładnie przejrzeć i sprawdzić listę zbiorów, których kopie zapasowe powinny być wykonywane. W ten sposób można przyspieszyć proces archiwizacji i zwiększyć efektywność pracy NTBackup.exe. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne pod adresemhttp://support.microsoft.com/support/kb/articles/q233/4/27.asp.

--------------------------------------------------------------------------------

Na podstawie InfoWorld, wydawanego przez IDG, oprac. jch

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200