Ciągle do przodu

Targi Linuxworld pokazały, że system spod znaku pingwina cieszy się niezmienną popularnością.

Targi Linuxworld pokazały, że system spod znaku pingwina cieszy się niezmienną popularnością.

"Jedyną rzeczą rozwijającą się szybciej niż Linux jest Linux na komputerach Dell" - przekonywał Michael Dell, prezes amerykańskiej firmy, podczas wystąpienia inaugurującego ubiegłotygodniowe targi Linuxworld. Michael Dell zapowiedział, że jego firma planuje w ciągu trzech lat przeznaczyć na inwestycje związane z bezpłatnym systemem operacyjnym 370 mln USD. Już dzisiaj Dell oferuje pełną gamę produktów i usług umożliwiających wykorzystywanie Linuxa w wielkich korporacjach, mimo że - jak przyznają przedstawiciele firmy - moment pełnej akceptacji tego systemu przez odbiorców korporacyjnych jeszcze nie nadszedł.

Klaster na Linuxie

Na dzień przed rozpoczęciem targów Linuxworld większe zaangażowanie we wsparcie Linuxa zadeklarował Hewlett-Packard. Ma być on dla HP trzecim strategicznym systemem operacyjnym, po HP-UX i Windows 2000. Firma przygotowuje m.in. linuxowe wersje OpenView i MC/ServiceGuard. Drugie z tych rozwiązań ma zwiększyć możliwości zarządzania i dostępność klastrów opartych na Linuxie. Premiera tego produktu zapowiadana jest na początek 2001 r. Przedstawiciele Hewlett-Packarda poinformowali również o pracach nad stworzeniem oprogramowania umożliwiającego uruchamianie aplikacji przeznaczonych dla Linuxa na platformie HP-UX i IA-64.

IBM natomiast zaprezentował IBM Solution Series for Linux Clusters - gotowy zestaw stanowiący klaster linuxowy. Zestaw zbudowano z wykorzystaniem serwerów linii Netfinity. Produkt będzie wspierał wersje Linuxa dystrybuowane przez Caldera Systems, Red Hat Software, SuSE Linux i Turbo Linux.

Palm z pingwinem

Linux zaznaczył swoją obecność także w zakresie komputerów biurkowych. Oprócz Della, także IBM i Hewlett-Packard zamierzają oferować komputery PC z systemem Linux. Na razie trudno oczekiwać, aby ten bezpłatny system operacyjny w krótkim czasie wyparł z rynku Windows. Jednak już teraz liczba jego użytkowników równa jest liczbie osób pracujących na systemie Mac OS.

Ciekawostką targów Linux-world był pierwszy komputer naręczny z Linuxem, zaprezentowany przez firmę Agenda Computing.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200