Reinkarnacja modemów

Standard V.92 zwiększający możliwości modemów analogowych 56 Kb/s w zakresie czasu negocjacji połączeń zostanie zatwierdzony we wrześniu br.

Standard V.92 zwiększający możliwości modemów analogowych 56 Kb/s w zakresie czasu negocjacji połączeń zostanie zatwierdzony we wrześniu br.

Zatwierdzony w 1998 r. standard V.90, umożliwiający modemom analogowym przesyłanie danych z szybkością 56 Kb/s, miał być ostatnim standardem w dziedzinie modemowej komunikacji analogowej. Fizyczne ograniczenia komunikacji analogowej uniemożliwiają bowiem przesyłanie danych z większą prędkością niż 56 Kb/s. Komitet normalizacyjny ITU pracuje jednak nad zmodyfikowaną wersją standardu nazwaną V.92, która usprawni V.90 głównie w zakresie czasu negocjacji połączenia, a także szybkości komunikacji w kierunku od komputera użytkownika do serwera dostępowego.

Jeszcze szybciej

Obecnie dostępne modemy 56 Kb/s (V.90) pracują z maksymalną szybkością tylko wtedy, gdy połączenie po stronie serwera zdalnego dostępu realizowane jest poprzez łącze cyfrowe np. ISDN, a po drugiej - w technologii analogowej.

W takim połączeniu dane od strony serwera zdalnego dostępu w kierunku komputera użytkownika są przesyłane z maksymalną szybkością 56 Kb/s.

Prędkość transmisji w przeciwnym kierunku wynosi 33,6 Kb/s. Jest to spowodowane tym, że uzgadniając standard V.90 producenci, chcąc skrócić czas standaryzacji rozwiązania, zgodzili się na zastosowanie dobrze funkcjonującego standardu V.34 w komunikacji od komputera użytkownika do serwera zdalnego dostępu. Obecnie w standardzie V.92 zdecydowano się zastąpić stary schemat modulacji sygnału znany ze standardu V.34 nowym, analogicznym jak w technologii V.90. Dlatego granica maksymalnej szybkości komunikacji w kierunku do serwera zdalnego dostępu w standardzie V.92 została podniesiona do 48 Kb/s. Różnica szybkości komunikacji w obu kierunkach wynika tu przede wszystkim z konieczności dodatkowej pracy, jaką muszą wykonać modemy analogowe działające u użytkowników. Muszą one bowiem zamienić sygnał analogowy na cyfrowy, co nie pozwala im wysyłać danych tak szybko, jak w przypadku serwerów zdalnego dostępu podłączonych bezpośrednio do interfejsu cyfrowego.

Podajmy sobie ręce

Modemy pracujące w standardzie V.92 mają znacznie szybciej przeprowadzać procedurę negocjacji parametrów połączenia. Zamiast ok. 30 s, tak jak obecnie, efektywne połączenie (wraz z wybraniem numeru i negocjacją) ma być nawiązywane już w ciągu 10 s - zapewniają przedstawiciele Lucent Technologies.

Nowością będzie także obsługa przez modemy V.92 funkcji połączenia oczekującego (call waiting). W momencie, gdy na zajętej linii pojawia się sygnał oczekiwania kolejnej rozmowy telefonicznej, modem zawiesi połączenie do Internetu, by użytkownik mógł przyjąć rozmowę. Czynność ta będzie dokonywana na predefiniowany okres - od 1 do 16 min. Po upływie tego czasu modemy na obu końcach linii automatycznie przywrócą komunikację bez konieczności ponownego inicjowania połączenia.

Pierwsze modemy pracujące w standardzie V.92 mają trafić na rynek jeszcze w III kwartale br. - zapewniają przedstawiciele Lucent Technologies i US Robotics.

Nowe modemy także będą mogły działać w standardzie V.90, jeśli po drugiej stronie linii będzie taki właśnie modem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200