Komputerowy ping-pong

Na razie nie widać końca sprawy firmy JTT Computer, przeciwko której wrocławska prokuratura wysunęła zarzuty uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT.

Na razie nie widać końca sprawy firmy JTT Computer, przeciwko której wrocławska prokuratura wysunęła zarzuty uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT.

W ubiegłym roku JTT Computer SA z Wrocławia dostarczała sprzęt komputerowy do takich firm informatycznych, jak ComputerLand, Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej i 2Si Sieciowe Systemy Informacyjne. Wygrały one przeprowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przetargi na informatyzację pracowni internetowych w szkołach podstawowych w czterech regionach Polski.

Podatek do zwrotu

JTT składała w Polsce zestawy komputerowe eksportowane później do Niemiec i Czech. Komputery, niemal natychmiast, były z powrotem importowane na polski skład celny i sprzedawane jednej z firm informatycznych, która wygrała przetarg MEN (pisaliśmy o tym w CW nr 13/2000). Firma ta występowała w imieniu MEN o zwolnienie z cła i 22-proc. podatku VAT, wskazując jako przeznaczenie sprzętu cele dydaktyczne i edukacyjne. Zazwyczaj takie zwolnienie otrzymywała. Urzędnicy MEN twierdzą, że od początku wiedzieli o całej operacji i wspierali ją, wystawiając m.in. odpowiednie zaświadczenia dla służb celnych o przeznaczeniu komputerów na cele dydaktyczne.

Sprawą zainteresował się Urząd Kontroli Skarbowej (UKS), oskarżając JTT o zaniżenie należnego Skarbowi Państwa podatku o ok. 7 mln zł. Wrocławska firma odwołała się od decyzji UKS do Izby Skarbowej (IS), która prześledziła operacje dokonywane przez JTT, rozpatrując je oddzielnie w przypadku eksportu gotowych zestawów (w odniesieniu do eksportu przysługuje zwrot naliczonego podatku VAT), importu na skład celny czy sprzedaży firmom informatycznym, które wygrały kontrakt MEN.

Podzielone decyzje

Łącznie toczy się 6 oddzielnych postępowań, dotyczących tej sprawy. W niektórych przypadkach IS zadecydowała na korzyść JTT, inne skierowała do ponownego rozpatrzenia przez Urząd Kontroli Skarbowej, niektóre rozpatrzyła na niekorzyść oskarżanej firmy. W ostatnim przypadku JTT zapłaciła podatek VAT, odwołując się jednocześnie od niekorzystnych dla niej decyzji Izby do Naczelnego Sądu Administracyjnego. "Decyzje Izby Skarbowej są w wielu momentach sprzeczne. Dlatego liczymy na to, że ostateczna decyzja NSA będzie dla nas korzystna" - mówią przedstawiciele JTT Computer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200