Giełda otwarta

Nowy system giełdy warszawskiej będzie mógł obsługiwać 30-40 zleceń w ciągu sekundy, co oznacza około 10-krotny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednim systemem.

Nowy system giełdy warszawskiej będzie mógł obsługiwać 30-40 zleceń w ciągu sekundy, co oznacza około 10-krotny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednim systemem.

Funkcjonujący obecnie system giełdowy wykorzystuje komputery AS/400. Mimo pozytywnych doświadczeń pracy w tym środowisku, giełda zdecydowała się na istotną zmianę i przeniesienie nowego systemu na platformę sprzętową innego poziomu. Stowarzyszenie Giełd Francuskich (SBF), główny dostawca nowego systemu giełdowego, zalecił wybór komputera Tandem (S70006) klasy fault-tolerant, w którym wszystkie elementy sprzętowe zostały zwielokrotnione. Działa w nim 6 procesorów pod kontrolą systemu operacyjnego NotStop Kernel, mającego zapewnić ciągłość pracy. Komputery firmy Tandem (przejętej przez Compaq) funkcjonują w Polsce w kilku różnych instytucjach m.in. w PKP i PolCardzie.

W module notującym systemu Warset można stworzyć wiele równoległych procesów obsługi zleceń, z których każdy może być przypisany określonemu procesorowi lub ich grupie. Dzięki temu, gdy konkretne papiery wartościowe cieszą się dużym zainteresowaniem, przydzielane są im określone procesory. Wówczas największy nawet popyt na konkretne papiery wartościowe nie będzie miał wpływu na obsługę zleceń pozostałej części rynku (co stanowi problem w obecnie użytkowanym systemie giełdowym).

Oprócz głównego serwera Tandem, zainstalowano komputer zapasowy tego samego producenta, znajdujący się w rezerwowej lokalizacji. Oba komputery są ze sobą sprzężone w taki sposób, że zapasowy w każdej chwili może przejąć prowadzenie sesji. Pełni on jednocześnie funkcję obsługi środowiska testowego i developerskiego dla informatyków giełdowych.

Niemała złożoność

Główny serwer Tandem jest obudowany mniejszymi serwerami różnych producentów. Wielomodułowa architektura sprawiła, że w systemie zaimplementowanych jest 26 różnych interfejsów i to one stanowiły najtrudniejszy element wdrożenia. W szczególności dotyczy to interfejsu współpracy online z biurami maklerskimi.

Architektura klient-serwer zastosowana w systemie Warset sprawia, że użytkownik (makler) nie będzie już bezpośrednio komunikował się z komputerem centralnym. Dzięki temu nie będzie konieczne limitowanie liczby stacji roboczych. Każde biuro będzie mogło zainstalować dowolną ich liczbę, w zależności od wydajności własnego serwera. Makler zaś nadal będzie miał wrażenie bezpośredniej pracy z systemem centralnym.

Pozostawiono jednak możliwość komunikacji offline poprzez transfer zbiorów danych na dyskietkach. To rozwiązanie, przewidziane jako alternatywa dla biur maklerskich obsługujących małą liczbę klientów, stanie się zapewne opcją rezerwową w razie awarii. Dotąd większość biur zgłosiła chęć korzystania z połączeń online.

Wyjście na świat

W każdym z biur maklerskich podłączonych online działa serwer, który komasuje dane z systemu informatycznego biura i odpowiada za komunikację z głównym systemem Warset. Serwery te działają pod kontrolą Windows NT lub Solaris (ta druga opcja została wprowadzona pod naciskiem biur maklerskich, z których spora część pracuje w środowisku unixowym). Ekran, zamiast dotychczasowego obrazu terminalu znakowego, przez interfejs graficzny udostępnia system giełdowy. Zapewnia zarazem nowe funkcje, dotychczas niedostępne (np. alerty, czyli powiadamianie maklera, gdy np. kurs określonych akcji spada poniżej określonego poziomu).

Wszystkie serwery połączone są siecią WAN poprzez kanały komunikacyjne dzierżawione od Telekomunikacji Polskiej SA. W nowej architekturze w dużej mierze wykorzystano istniejącą infrastrukturę, m.in. transmisję VSAT do dystrybucji informacji. Dane dystrybuowane w sieci i transmitowane drogą satelitarną mają takie samo opóźnienie. Efekt ten uzyskano dzięki odpowiedniemu przyhamowaniu przekazu w sieci po to, by wszyscy odbiorcy otrzymywali informacje w tym samym czasie.

W nowym systemie istotnie poprawiono możliwości informowania o zawartych transakcjach. Po stronie giełdy we współpracy systemu centralnego z serwerami biur maklerskich pośredniczy moduł Frontal, odpowiadający również za autoryzację dostępu biura do określonego systemu notującego. Napisano go za pomocą Common Software - języka makr opracowanego na zlecenie New York Stock Exchange. Centralnym punktem wymiany danych ma być hub informacyjny, dzięki któremu w przyszłości łatwo będzie można zintegrować warszawską giełdę z innymi giełdami w Europie.

Testowanie etapowe

Giełda stopniowo udostępniała kolejne elementy systemu, by możliwe było sprawdzenie jego funkcjonalności. Najpierw zainstalowano wersję systemu z giełdy w Lizbonie (tzw. As Is), aby umożliwić wszystkim zainteresowanym uczestnikom rynku giełdowego poznanie funkcjonowania nowego systemu. Osobom testującym tę wersję systemu sprawiały kłopot przede wszystkim komunikaty (np. o błędach), które pojawiały się w wersji... francuskiej - języku mało popularnym wśród polskich informatyków.

Co do tego, czy system w obecnej wersji jest już w pełni spolonizowany, opinie są rozbieżne. Jedni twierdzą, że to oprogramowanie wielojęzyczne (tj. polsko-angielsko-francuskie), inni zaś przyznają, że pewne pozostałości wersji zagranicznych można zauważyć jedynie w plikach log. Przedstawiciele giełdy zapewniają jednak, że maklerzy będą pracować z polską wersją aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200