Obsługa w przeglądarce

Hewlett-Packard wprowadza na rynek nowy serwer intelowski HP NetServer E800 i aktualizację systemu operacyjnego dla przełączników sieciowych z serii HP ProCurve.

Hewlett-Packard wprowadza na rynek nowy serwer intelowski HP NetServer E800 i aktualizację systemu operacyjnego dla przełączników sieciowych z serii HP ProCurve.

Firma udostępniła już trzecią w ciągu roku aktualizację systemu operacyjnego przełączników z serii HP ProCurve (modele 8000M, 4000M, 2424M, 2400M i 1600M). Wzbogacono ją w funkcje ułatwiające zarządzanie. Największą nowością dostępnej bezpłatnie aktualizacji jest możliwość zdalnego zarządzania wieżami przełączników ProCurve za pomocą przeglądarki internetowej. Oprogramowanie systemowe umożliwia połączenie maksymalnie 16 przełączników sieciowych w stos widoczny dla administratora pod jednym wirtualnym numerem IP. Takie stosy mogą obsługiwać maksymalnie 1200 portów i zapewniać redundantne połączenia pomiędzy poszczególnymi przełącznikami o sumarycznej przepustowości do 20 Gb/s.

Dzięki nowej wersji oprogramowania administrator uzyskuje również możliwość konfigurowania sieci wirtualnych za pośrednictwem przeglądarki internetowej w ramach zarządzanych przełączników sieciowych.

Pojawiła się także możliwość nałożenia na poszczególne porty przełączników reguł dotyczących standardowej dla nich przepustowości. Rozwiązanie to jest szczególnie istotne w przypadku tych środowisk sieciowych, które są zbudowane jeszcze z wykorzystaniem okablowania trzeciej kategorii, umożliwiającego uzyskanie przepustowości tylko 10 Mb/s. Pomimo skonfigurowanej na sztywno domyślnej konfiguracji, takie porty nadal pozwalają na autonegocjację w przypadku, gdy zostanie podłączone do nich inne urządzenie lub medium komunikacyjne.

HP zapewnia, że najnowsze uaktualnienie jest dopiero trzecim z planowanych pięciu bezpłatnych aktualizacji oprogramowania systemowego przełączników ProCurve. Kolejną wersję systemu producent zamierza udostępnić na przełomie września i października br. Zaoferuje ona obsługę protokołu TACACS+ i trzeciej wersji standardu zarządzania SNMP.

Ostatnia z planowanych aktualizacji zapowiadana jest dopiero na połowę 2001 r. Znajdzie się w niej długo oczekiwana możliwość identyfikacji użytkowników za pomocą protokołu RADIUS, a także funkcja bezpośredniej kontroli dostępu do każdego z portów na zasadach zgodnych ze standardem IEEE 802.1X.

Najnowsza aktualizacja jest dostępna bezpłatnie pod adresemhttp://www.hp.com/go/procurve.

Pod koniec czerwca Hewlett-Packard wprowadził również na rynek nowy serwer intelowski, który w Polsce pojawi się w sprzedaży dopiero w sierpniu br. HP NetServer E800 może być wyposażony w 2 procesory Pentium III o częstotliwości: 733, 800 lub 866 MHz, do 2 GB pamięci typu SDRAM oraz maksymalnie 145 GB wewnętrznej powierzchni dyskowej (4 dyski po 36 GB).

Serwer oferuje 7 gniazd rozszerzających PCI, z czego 2 są 64-bitowe, pozostałe - 32-bitowe.

Opcjonalnym wyposażeniem serwera jest napęd taśmowy HP SureStore DAT24i, umożliwiający wykonywanie archiwizacji i odtwarzanie danych w pełni zautomatyzowanym trybie HP One-Button Disaster Recovery. Standardowym wyposażeniem serwera jest oprogramowanie do zdalnego zarządzania jego pracą - HP TopTools.

Nowy serwer jest certyfikowany do pracy z systemami Windows NT Server 4.0, Windows NT 4.5 Small Business Server, Windows 2000 Server, Novell NetWare 4.2 i 5.1, Novell Small Business Suite 5, Red Hat Linux 6.1 i SCO OpenServer 5.05.

Na razie nie wiadomo jaka będzie jego cena na polskim rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200