Trzy w jednym

Z Davidem McCrabbem, prezesem działu Server Software Division firmy Santa Cruz Operation (SCO), rozmawia Michał Szafrański.

Z Davidem McCrabbem, prezesem działu Server Software Division firmy Santa Cruz Operation (SCO), rozmawia Michał Szafrański.

Czy nie uważa Pan, że przejmując SCO, Caldera zdradza swoje korzenie open source? W jaki sposób firma zamierza pogodzić ideę publicznie dostępnego kodu źródłowego z komercyjnymi systemami SCO?

Open source nie jest ideą, która narodziła się wraz z Linuxem. Znajduje już praktyczne zastosowanie w systemach oferowanych przez SCO. Programy, takie jak Sendmail czy Apache, były rozwijane w ramach open source, ale obecnie implementowane są w komercyjnych systemach.

Środowisko linuxowe potrzebuje firmy, która będzie w stanie "opakować" wspaniałe technologie opracowywane przez nie zidentyfikowanych programistów i dostarczyć je jako gotowy produkt. Idea open source sama w sobie jest dobra do inicjowania i rozwijania pomysłów, ale nie sprawdza się w przypadku gotowych produktów.

Połączenie Caldera i SCO rozwiązuje ten problem. Caldera wzbogaci się o wiedzę z zakresu organizacji wsparcia technicznego. Dzisiaj największym problemem tej firmy jest przekonanie klientów do migracji do systemu, który został stworzony w modelu open source.

Pańska firma miała problemy z pozycjonowaniem dwóch systemów operacyjnych: OpenServer i UnixWare. Obecnie dochodzi trzeci system - Caldera Linux. Jak zamierzacie doradzać klientom w wyborze właściwego systemu?

OpenServer nie będzie już rozwijany pod względem funkcjonalności. Z pewnością jednak będziemy go certyfikować dla nowego sprzętu: szybszych procesorów i serwerów.

UnixWare jest natomiast rozwiązaniem, które zalecamy klientom wymagającym obsługi serwerów o liczbie procesorów większej niż 4. W przyszłym miesiącu zaprezentujemy możliwość skalowania UnixWare do 32 procesorów.

Narzędziem, które zapewni pełną programową unifikację UnixWare i Linuxa, jest Linux Kernel Personality, dostępny obecnie w wersji beta. Rozwiązanie to umożliwi uruchamianie dowolnych aplikacji linuxowych na systemie UnixWare, a także skalowanie wydajności tych aplikacji wraz z UnixWare.

Kolejnym działaniem będzie dostarczenie analogicznego narzędzia OpenServer Kernel Personality, przeznaczonego na platformę Caldera Linux. Umożliwi ono użytkownikom OpenServera przejście na bardziej otwartą platformę bez szkody dla dotychczas wykorzystywanych aplikacji.

Czy więc Caldera dąży do tego, by tak jak Microsoft, mieć w ofercie wiele różnych wariantów systemów operacyjnych przeznaczonych do różnych zastosowań?

Nie tyle systemów operacyjnych, ile rozwiązań dla różnych środowisk: od systemów wbudowanych, po wysoko wydajne serwery. Chociaż w naszej ofercie będą się znajdować systemy dla stacji roboczych i dedykowanych urządzeń, to nadal będziemy się koncentrować na obsłudze serwerów.

Nawet jeśli będziemy oferować różne systemy oparte na różnych jądrach, to dostarczymy również rozwiązania powodujące, że z perspektywy programisty i użytkownika będą one jednakowe. Będą udostępniały takie same interfejsy programistyczne i 99% programistów nie odczuje różnicy przy pisaniu aplikacji do pracy z różnymi systemami.

Jak Caldera zamierza skalować Linuxa? Opracuje nową wersję UnixWare z Linux Kernel Personality czy zaimplementuje możliwości skalowania UnixWare w kolejnej wersji własnego Linuxa?

Jeszcze nie zdecydowaliśmy. Istnieje kilka wariantów. Jednym z nich jest uczynienie z UnixWare systemu licencjonowanego na zasadzie open source, przeniesienie kluczowych zastosowanych w nim rozwiązań do Linuxa i wprowadzenie na rynek tak wzbogaconej wersji systemu.

Jednocześnie uczestniczymy jednak w projekcie Trilian, w którym wspólnie z siedmioma innymi firmami pracujemy nad przygotowaniem najlepszego sposobu skalowania Linuxa. Dołączyliśmy też do Open Source Development Lab, utworzonego wspólnie przez Intela i IBM.

Analizujemy każdą z możliwych alternatyw.

Na czym Caldera zamierza zarabiać? Dotychczas żaden z dużych dystrybutorów Linuxa nie wykazał zysku...

Dotychczasowy model się nie zmieni. Caldera będzie dostarczać na rynek oprogramowanie, którego sprzedaż ma stanowić docelowo 70% przychodów firmy. Prawdopodobnie nie będzie to wyłącznie sprzedaż systemów operacyjnych, ale też dodatkowych, specjalizowanych aplikacji, rozwiązań integracyjnych i narzędzi.

Pozostałą część przychodów planujemy uzyskać z płatnego wsparcia technicznego dla użytkowników systemów operacyjnych SCO i Caldera Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200