Oko na usługi

HP wprowadza nowe wersje aplikacji służące do analizy serwisów internetowych.

HP wprowadza nowe wersje aplikacji służące do analizy serwisów internetowych.

Nowe aplikacje HP to OpenView VantagePoint Internet Services 3.0 (VP-IS) i OpenView VantagePoint Web Transaction Observer (VP-WTO). Pierwsza z nich umożliwia stałe monitorowanie wybranych serwisów internetowych, powiadamianie administratora o sytuacjach awaryjnych oraz analizę dostępności i wydajności serwisów. Druga służy do mierzenia czasu wykonywania transakcji i pozwala odnaleźć wąskie gardła w funkcjonowaniu serwisów internetowych.

Pomiar usług

Pakiet VP-IS może pasywnie analizować pracę serwerów (analizując logi i stan procesów) lub aktywnie, za pośrednictwem umieszczonych w sieci sond, sprawdzać pracę takich protokołów i usług sieciowych, jak: DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IMAP4, LDAP, NNTP, POP3, RADIUS, SMTP i WAP.

Administrator umieszcza próbniki w dowolnym miejscu sieci. Dzięki temu uzyska informacje, w jaki sposób i z jakimi opóźnieniami poszczególne usługi sieciowe są dostępne z różnych miejsc na świecie (co pozwala np. analizować efektywność różnych łączy do Internetu). Próbniki komunikują się z centralną konsolą, przekazując jej w ramach połączenia HTTP rezultaty okresowo wykonywanych pomiarów (administrator może ustawić dowolny interwał, chociaż HP zaleca nie mniejszy niż 5 minut). Przetworzone dane są publikowane w formie raportów HTML na serwerze administracyjnym. Można je oglądać przez przeglądarkę.

Próbniki dostarczane są w wersjach dla systemów Windows NT, HP-UX i Solaris, a centralna konsola zbierająca informacje jest dostępna wyłącznie w wersji dla Windows NT lub 2000.

W zależności od monitorowanego protokołu lub usługi sieciowej pakiet VP-IS analizuje różne parametry. Każdorazowo mierzy wszystkie składowe związane z realizacją danej usługi, a także całkowity czas niezbędny do jej zakończenia. I tak np. w ramach monitorowania połączeń HTTP z docelowym serwerem wyliczany jest zarówno czas oczekiwania na "rozwiązanie" nazwy serwera przez serwer DNS (jego zamiana na numer IP), czas nawiązywania połączenia z serwerem HTTP, jak i czas przesyłania zawartości strony. Administrator definiuje, jaka część strony musi być pobrana w określonym czasie, by uznać, że operacja zakończyła się powodzeniem (np. tylko 50% umieszczonej na stronie grafiki).

Gwarancja jakości

VP-IS umożliwia administratorowi precyzowanie kryteriów, na podstawie których oprogramowanie ma tworzyć alarmy, dotyczące działania serwisów. Jednocześnie pakiet automatycznie "uczy się" charakterystyki obciążenia serwisów w czasie. Przykładowo, jeśli każdego dnia obciążenie serwisu giełdowego przekracza 80% tuż po opublikowaniu cen akcji, to nawet gdy alarm został ustawiony na 70% maksymalnego obciążenia, aplikacja VP-IS nie będzie powiadamiać administratora o zagrożeniu.

Pakiet pozwala określić minimalny wymagany poziom dostępności serwisu i automatycznie monitoruje wszelkie odchylenia od określonej w ten sposób normy. Informacja ta i podstawowe inne statystyki dotyczące dostępności serwisu są przedstawiane uprawnionym użytkownikom za pośrednictwem przeglądarki.

Narzędzie umożliwia również dowolne grupowanie informacji o wszystkich monitorowanych serwisach. Dzięki temu dostawca usług internetowych może łatwo udostępniać informacje o dostępności serwisów klientów utrzymywanych na jego serwerach.

Chociaż aplikacja VP-IS obsługuje w sposób pasywny wiele serwerów internetowych (Netscape Fastrack i Enterprise Server 3.6, iPlanet Web Server Enterprise Edition 4.0, Apache 1.3.x, Stronghold 2.4.x), to została zoptymalizowana przede wszystkim do pracy z oprogramowaniem Microsoftu. Monitoruje ona stan serwisów wchodzących w skład pakietu IIS dla Windows NT 4.0 i Windows 2000 (w tym FTP, NNTP, SMTP, Index Service oraz ASP Active Server Pages), Microsoft Proxy Ser- ver 2.0 oraz Microsoft Site Server 3.0, Commerce Edition.

Informacje zebrane przez pakiet VP-IS mogą być również przekazywane aplikacji HP OpenView Network Node Manager i VantagePoint Operations.

Analizowanie transakcji

Pakietem, pozwalającym uzyskać informacje o przebiegu transakcji realizowanej przez użytkownika, jest HP OpenView VantagePoint Web Transaction Observer (VP-WTO). O ile bowiem VP-IS monitorował wyłącznie dostępność usług i np. czas pobrania pojedynczej, wcześniej określonej strony WWW, o tyle VP-WTO pozwala zmierzyć czas trwania transakcji internetowej - bez względu na to, ile stron internetowych musi być wyświetlonych. Zaletą pakietu jest to, że jego komponent kliencki może funkcjonować na komputerze każdego użytkownika danej strony WWW (również tym, który znajduje się poza firewallem), podczas gdy zazwyczaj trudno jest nakłonić inne firmy do instalacji aktywnych sond VP-IS.

Pakiet VP-WTO składa się z komponentu serwerowego (musi nim być serwer Windows NT 4.0 lub 2000), zbierającego informacje ze współpracujących z nim komponentów klienckich. Te z kolei mogą być dostarczane w dwojaki sposób - jako zaszyte w kodzie stron internetowych skrypty JavaScript lub komponenty ActiveX. Dostarczają one centralnej konsoli takie informacje, jak nazwa wykorzystywanej aplikacji internetowej, nazwa transakcji, czas nawiązywania połączenia i odpowiedzi (minimalny, maksymalny i średni), typ stosowanego przez użytkownika połączenia itd.

Podobnie jak VP-IS, również VP-WTO udostępnia rezultaty swojej pracy na stronach WWW. Interfejs użytkownika w przypadku obu aplikacji jest identyczny. Repozytorium gromadzonych informacji jest zbudowane w formie bazy danych zgodnej z Microsoft Access.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200