Produkcja łańcuchowa

Lipro Polska, przedstawicielstwo niemieckiej firmy programistycznej, oferuje spolonizowaną wersję pakietu LS Lipro Systems, służącą do zarządzania łańcuchem dostaw.

Lipro Polska, przedstawicielstwo niemieckiej firmy programistycznej, oferuje spolonizowaną wersję pakietu LS Lipro Systems, służącą do zarządzania łańcuchem dostaw.

Lipro Polska prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami handlowymi. "Chcemy pozyskać 5-8 partnerów" - mówi Zbigniew Misiewicz, wiceprezes Lipro Polska. Partnerzy będą odpowiedzialni za pozyskiwanie klientów, wdrożenia i pomoc techniczną. Pierwsze dwie umowy podpisano już z Budimex Soft i COIG 4. Lipro zamierza także otworzyć kilka oddziałów, które mają pełnić rolę regionalnych centrów kompetencyjnych. Oprócz istniejącego biura w Warszawie, prawdopodobnie w I połowie 2001 r. powstanie oddział we Wrocławiu. W planach jest także stworzenie w Polsce centrum rozwoju oprogramowania. Lipro prowadzi rozmowy z firmami, które będą oferować w Polsce oprogramowanie LS w modelu ASP.

Dane w rozproszeniu

Lipro Polska jest spółką zależną Lipro AG z Berlina. Polski oddział istnieje od ok. 2 lat, jednak działalność handlową rozpoczął dopiero kilka miesięcy temu. Podczas trwających półtora roku przygotowań firma lokalizowała oprogramowanie i obserwowała specyfikę polskiego rynku. Zawarła także pierwszy kontrakt z Emalia SA.

Oferowany przez Lipro system LS jest przeznaczony dla średnich i dużych firm o profilu produkcyjnym. Jak twierdzą przedstawiciele producenta, nie można go jednak postrzegać jako systemu ERP. Jest systemem klasy SCM. "W systemie założono bowiem, że przedsiębiorstwo nie działa samodzielnie, a jest jedynie elementem łańcucha przepływu materiałów i usług. Przedsiębiorstwo również nie jest traktowane jak całość, lecz zbiór współpracujących ze sobą i współzależnych elementów" - tłumaczy Zbigniew Misiewicz.

System umożliwia jednoczesne zastosowanie podejścia scentralizowanego i rozproszonego. Przykładowo, w przedsiębiorstwie wielozakładowym część zakupów może być dokonywana centralnie, a część niezależnie, na poziomie każdego zakładu. Każda jednostka organizacyjna, np. hala czy zakład, może mieć własny system połączony z aplikacjami zarówno wewnątrz, jaki i na zewnątrz firmy.

Gniazda sukcesu

Jednym z ciekawszych elementów systemu LS Lipro jest część produkcyjna, pozwalająca na odwzorowanie w systemie koncepcji tzw. segmentacji produkcji. Chodzi o wydzielenie w ramach dużych firm mniejszych jednostek o dużej autonomii. Ich cechą jest organizacja stanowisk roboczych zorientowana na procesy technologiczne, tzw. gniazda produkcyjne. Ma to skrócić cykl wytwarzania i obniżyć koszty produkcji.

Każde gniazdo produkcyjne powinno utrzymywać pełen asortyment potrzebnych elementów, jednak tylko w ilości pozwalającej na utrzymanie produkcji, aż do nadejścia kolejnej partii części. "Istnieją przykłady, że taka organizacja może prowadzić do zmniejszenia kapitałochłonności nawet o dwie trzecie" - przekonują przedstawiciele Lipro.

LS Lipro może również funkcjonować jako część innego systemu. Za integrację odpowiada moduł komunikacyjny, pozwalający na translację danych pomiędzy powszechnie stosowanymi formatami i obsługujący popularne protokoły komunikacyjne, w tym XML i EDI. Podobnie jak w Niemczech, Lipro zamierza w Polsce oferować system LS w połączeniu z modułami finansowo-księgowymi i kontrolingu SAP R/3. Lipro jest partnerem SAP AG. Przedstawiciele firmy zapewniają jednak, że SAP nie jest jedyną opcją. "Jesteśmy w stanie połączyć LS z każdym innym systemem, wykorzystującym otwarte standardy lub posiadającym udokumentowane interfejsy" - mówi Zbigniew Misiewicz. Oprogramowanie komunikacyjne może być wdrażane również samodzielnie, bez systemu LS Lipro.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200