Pionier do zrobienia

Projekt budowy szybkiej sieci Pionier stał się oficjalnym dokumentem Komitetu Badań Naukowych. Szacunkowe wydatki na ten cel w ciągu pięciu lat wyniosą ok. 700 mln zł.

Projekt budowy szybkiej sieci Pionier stał się oficjalnym dokumentem Komitetu Badań Naukowych. Szacunkowe wydatki na ten cel w ciągu pięciu lat wyniosą ok. 700 mln zł.

W tym roku dobiega końca realizacja "Programu rozwoju infrastruktury informatycznej dla polskich środowisk naukowych". Dzięki niemu zbudowano sieć internetową wykorzystywaną przez środowisko naukowo--akademickie i kilka ośrodków obliczeniowych Komputerów Dużej Mocy (sieci NASK i POL-34). Kontynuację tego projektu ma stanowić Pionier - Polski Internet Optyczny. Projekt na początku br. przygotował 5-osobowy zespół pod kierunkiem prof. Jacka Rychlewskiego. Obecnie propozycję tę zatwierdził Komitet Badań Naukowych.

Społeczeństwo informacyjne

Na bazie internetowej sieci optycznej o dużej przepustowości, która prawdopodobnie będzie budowana w latach 2001-2005, mają być testowane i wdrażane zaawansowane aplikacje, usługi i technologie dla społeczeństwa informacyjnego.

KBN nie dysponuje wystarczającymi środkami budżetowymi na pokrycie planowanych inwestycji związanych z wdrożeniem projektu Pionier, dlatego wyrażono zgodę na przyjęcie formuły wspólnego finansowania poszczególnych podprojektów przez zainteresowane firmy. Byłoby więc to wspólne przedsięwzięcie operatorów naukowych i inwestorów prywatnych. Zainteresowanie udziałem w projekcie wyraziło już kilku dużych operatorów telekomunikacyjnych, w tym Tel-Energo.

Projekt Pionier jest również otwarty dla jednostek administracji samorządowej, w tym gmin. KBN liczy na uzyskanie ze środków pomocowych Unii Europejskiej funduszy do jego realizacji i wdrażania zastosowań. Tutaj naturalnym "kandydatem" jest V Program Ramowy, zakładający działania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Warunkiem uczestnictwa w tym programie jest nawiązanie bezpośredniej współpracy między firmami (ewentualnie jednostkami samorządowymi) a ośrodkami naukowymi. Powinna być ona również realizowana pomiędzy ośrodkami w Polsce i krajach unijnej Piętnastki. W przypadku samorządów w grę wchodziłoby również nawiązanie współpracy z podobnymi regionami w Unii.

Rozbudowa tego, co mamy

Autorzy projektu zakładają wykorzystanie obecnie istniejącej infrastruktury sieciowej. Zamierzają m.in. rozbudować funkcjonujące połączenia światłowodowe o urządzenia DWDM (Dense Wavelenght Division Multiplexing), które zwielokrotniają długość fal optycznych. Mają one radykalnie zwiększyć przepustowość łączy.

W latach 2003-2004 planowane jest przekształcenie akademickich sieci MAN w rozproszone punkty wymiany usług (GigaPOP), gdzie w sieci szkieletowej oferowana przepustowość będzie wyrażana na poziomie gigabajtów. W tym czasie połączenie do USA powinno być realizowane z wykorzystaniem łącza 2 x 622 Mb/s.

Więcej informacji o projekcie Pionier można znaleźć pod adresem:http://www.kbn.gov.pl/analizy/pionier/new/index.html. Tam również dostępne jest oficjalne zaproszenie do współpracy przy realizacji programu Pionier (http://www.kbn.gov.pl/analizy/pionier/new/zaproszenie.html )

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200