Następca Płatnika

Prokom Software SA udostępnił wybranej grupie użytkowników wersję beta programu Płatnik II.

Prokom Software SA udostępnił wybranej grupie użytkowników wersję beta programu Płatnik II.

Prace nad drugą wersją programu Płatnik trwają od lipca br. Konieczność wymiany obecnie wykorzystywanej wersji programu, udostępnionej przez Prokom Software w 1999 r., wiąże się z proponowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej obowiązkiem przesyłania dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną oraz wprowadzeniem w grudniu br. nowych dokumentów tzw. serii B. Nad nowelizacją ustawy pracuje Sejm, dlatego nie wiadomo jeszcze kiedy nowy program Płatnik zostanie udostępniony użytkownikom. Do najważniejszych zmian wprowadzonych w Płatniku II należą: umożliwienie pracy w sieci i dołączenie do programu bazy danych.

Będzie gorzej?

W prasie pojawiły się opinie, że Płatnik II jest trudniejszy w obsłudze od poprzednika. Potwierdzali je niektórzy testerzy wersji beta programu. Ich zdaniem nowa wersja aplikacji przygotowana przez Prokom może sprawić wiele trudności zwłaszcza osobom, które nie korzystają na co dzień z programów kadrowo-płacowych umożliwiających eksport danych do Płatnika. "Tymczasem Prokom nadal nie udostępnił dokumentacji, która pozwoliłaby na dostosowanie aplikacji kadrowo-płacowych do współpracy z Płatnikiem. Nie wiadomo kiedy będzie ona gotowa" - mówią przedstawiciele jednej z firm programistycznych.

Według producentów aplikacji kadrowo-płacowych, samo dostosowanie ich systemów do programu Płatnik II nie powinno zająć dużo czasu. Jednak przekazanie nowych wersji do klientów i usunięcie ewentualnych błędów może potrwać znacznie dłużej. "Wielu klientów nie ma dostępu do poczty elektronicznej. Zanim otrzymają nową wersję naszego oprogramowania, mogą stwierdzić, że używana dotąd nie współpracuje poprawnie z Płatnikiem II otrzymanym z ZUS" - mówi proszący o zachowanie anonimowości przedstawiciel jednej z firm programistycznych.

Alarm nieuzasadniony

"Informacje, że Płatnik II jest trudniejszy w obsłudze, są nieprawdziwe. Wręcz przeciwnie, w celu uproszczenia jego obsługi wprowadzony został m.in. tzw. asystent płatnika, który podpowiada użytkownikowi, w jaki sposób należy wykonać poszczególne zadania" - twierdzi Maciej Wantke, dyrektor biura prezesa zarządu Prokom Software SA. Zmienił się także interfejs użytkownika, który opracowano przy współpracy z Zakładem Ergonomii i Eksploatacji Systemów Technicznych Politechniki Gdańskiej.

Według przedstawicieli Prokomu, Płatnik II ma łatwiejszy, bardziej intuicyjny dostęp do poszczególnych funkcji. Do programu dodano również kreatory wspomagające wykonywanie trudniejszych operacji. Rozszerzony został zakres stosowanych w programie wyliczeń i weryfikacji wprowadzonych podstaw i składek m.in. na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zdaniem przedstawicieli Prokomu, informacje o trudności w obsłudze Płatnika II mogły mieć źródło w dużej liczbie wersji, które trafiały do beta testerów. Dopiero te ostatnie miały moduł asystenta.

Większa otwartość

Pierwszą wersję programu Płatnika ZUS udostępnił w styczniu 1999 r. wraz z rozpoczęciem reformy ubezpieczeń społecznych. Użytkownicy skarżyli się wówczas, że otrzymali program zbyt późno. Miał także wiele błędów uniemożliwiających korzystanie z niego.

Prokom zdecydował się tym razem przekazywać wybranej grupie użytkowników testowe wersje Płatnika II. Według przedstawicieli Prokomu, o ograniczonym kręgu testerów zdecydowano ze względu na wprowadzenie do Płatnika II obsługi nowego rodzaju dokumentów. Do wszystkich zainteresowanych wersja beta trafi po ich udostępnieniu.

Producenci oprogramowania skarżą się jednak, że nie otrzymali informacji na temat specyfikacji wejścia/wyjścia Płatnika II. Firma zapewnia, że zostaną udostępnione odpowiednio wcześnie, aby producenci mogli przygotować swoje aplikacje.

Prokom nie opracuje wersji Płatnika II na inne systemy operacyjne niż Windows. Przedstawiciele firmy bronią się twierdząc, że tworzenie wersji na inne platformy byłoby zbyt kosztowne, a firm, które nie posiadają Windows, jest mało. "Ostateczna decyzja należy do ZUS. Podobnie, jak decyzja o ewentualnym udostępnieniu kodu źródłowego aplikacji" - tłumaczą przedstawiciele Prokom Software.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200