Domowa apteka

Serwis apte.pl zamierza działać jako pośrednik między aptekami a ich klientami. Leki będą dostarczane na terenie całej Polski.

Serwis apte.pl zamierza działać jako pośrednik między aptekami a ich klientami. Leki będą dostarczane na terenie całej Polski.

Na przełomie października i listopada br. twórcy serwisu apte.pl zamierzają umożliwić klientom zamawianie leków przez Internet bezpośrednio w aptekach współpracujących z serwisem. O zainteresowaniu tego typu usługą świadczy liczba 11 tys. osób, które odwiedziły serwis w ciągu tygodnia od jego uruchomienia. Firma Intersoft, właściciel serwisu, prowadzi rozmowy z aptekami, które wyraziły zainteresowanie współpracą z apte.pl.

Sieć na Polskę

Pomysł na stworzenie internetowej apteki powstał przed kilkoma miesiącami. "Wyszliśmy z założenia, że lek powinien być tam, gdzie jest potrzebny. Przecież nie zawsze można wyjść z domu i pójść do apteki" - mówi Marlena Drożdż, wiceprezes firmy Intersoft i dyrektor apte.pl. Na razie w serwisie dostępna jest jedynie część informacyjna. Zawiera ona opisy ponad 700 schorzeń oraz sposoby ich leczenia i porady specjalistów. Dostępna jest także baza leków. Twórcy apte.pl planują bowiem, by portal spełniał rolę pośredniczącą między aptekami a klientami, choć sam nie będzie bezpośrednio oferował leków.

Firma stara się nawiązać współpracę z aptekami, które mogłyby realizować zamówienia na terenie całej Polski. "Niedawno do wszystkich polskich aptek wysłaliśmy ankietę z pytaniem, czy są zainteresowane współpracą. Otrzymaliśmy sporo odpowiedzi" - podkreśla Marlena Drożdż. Apteki, mimo deklarowanego zainteresowania propozycją apte.pl, do inicjatywy tej podchodzą ostrożnie. Zapewne obawiają się również reakcji Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej (które ściśle kontroluje rynek farmaceutyczny) na pomysł sprzedaży lekarstw przez Internet. Kwestia ta zapewne wymagałaby deklaracji ze strony urzędników.

Oddzielne systemy

O potrzebie dostarczenia preparatów do pacjenta apteka będzie powiadamiana drogą elektroniczną. W założeniu leki mają docierać do odbiorców tego dnia, którego złożono zamówienie. Systemy serwisu nie będą połączone z systemami magazynowymi aptek. "Zamierzamy korzystać z ogólno- dostępnych baz leków, które obejmują około 10 tys. preparatów" - mówi Marlena Drożdż. - "Obecnie nie ma problemów z dostępnością leków. Hurtownie farmaceutyczne w razie potrze-by szybko dostarczają potrzebne leki, których nie ma w danej chwili w aptece". Firma zastrzega jednak, że podawane na stronach ceny mogą nieco różnić się od obowiązujących w danej aptece.

Znacznie większe problemy może sprawiać realizacja recept. Przedstawiciele firmy Intersoft zapewniają, że mają pomysł na rozwiązanie tego problemu zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Chory w bazie

W przyszłości apte.pl planuje również wprowadzić usługę monitorowania przewlekle chorych. We współpracy z kasami chorych firma stworzyłaby bazę takich pacjentów, którym byłyby dostarczane niezbędne leki. Według przedstawicieli Intersoftu, pozwoliłoby to uniknąć niepotrzebnego gromadzenia leków w domu i mogłoby się przyczynić do bardziej racjonalnego wydawania funduszy przeznaczonych na leczenie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200