Stara, skostniała Europa?

Na tegorocznym IT Forum, informatycznym szczycie organizowanym przez IDC, najwięcej uwagi poświęcono wyzwaniom, jakie stawia Nowa Gospodarka przed Starym Kontynentem.

Na tegorocznym IT Forum, informatycznym szczycie organizowanym przez IDC, najwięcej uwagi poświęcono wyzwaniom, jakie stawia Nowa Gospodarka przed Starym Kontynentem.

"Fundamentalne różnice pomiędzy Europą a USA to różnice kulturowe, a nie techniczne czy dotyczące infrastruktury. W Europie wciąż panuje przekonanie, że młodzi ludzie są mało przydatni. To się zmienia, ale nie wystarczająco szybko" - mówił Nicholas Negroponte, profesor MIT oraz założyciel i dyrektor słynnego Media Lab. Wyraził on również przekonanie, że Europa wkrótce zaprzepaści swoją przewagę w zakresie technologii bezprzewodowych. Jego zdaniem, doprowadzą do tego zbyt wysokie ceny koncesji na UMTS, które obciążają operatorów komórkowych na Starym Kontynencie, w sytuacji gdy nie ma pewności czy klienci będą korzystać z tych usług.

Więcej pracy

Podczas dziesiątego już IT Forum, zorganizowanego przez International Data Corporation (IDC), wielokrotnie powtarzano wypowiadane już wcześniej słowa, że opóźnienie Europy w stosunku do USA spowodowane jest nadmiernym ingerowaniem państwa w gospodarkę, wysokimi kosztami połączeń telekomunikacyjnych i brakiem odwagi przedsiębiorców w finansowaniu ryzykownych przedsięwzięć. W tym roku wiele miejsca poświęcono także różnicom kulturowym.

$"Europejczycy nadal myślą, że pracują po to, aby lepiej żyć. W USA doszliśmy do przekonania, że żyjemy, aby pracować"</>i - twierdzi Jeremy Rifkin, prezes Foundation on Economic Trends. Jego zdaniem, europejskie podejście do kwestii stałych godziny pracy, weekendów i wakacji jest zbyt usztywnione, konserwatywne. Z drugiej strony jednak Jeremy Rifkin uważa, że to właśnie dzięki Europie uda się znaleźć właściwe miejsce dla rozwijanych w USA technologii, które mają poprawiać, a nie kontrolować nasze życie.

Partner nowej generacji

Na IT Forum nie zabrakło szefów największych firm teleinformatycznych. Peter Blackmore, wiceprezes Compaq Computer, poinformował, że firma poszukuje nowego typu partnerów. Dotychczas byli to bowiem głównie producenci oprogramowania (m.in. SAP i Oracle) i dostawcy usług (America On-Line). "Partnerzy nowej generacji to firmy takie, jak Commerce One, CMGI czy Engage, specjalizujące się w internetowych usługach" - mówił Peter Blackmore. Firma zamierza także poszukiwać partnerów wśród firm zajmujących się telefonią internetową.

Wśród firm prezentujących strategie na najbliższe lata znalazł się także Microsoft. "Strategia .NET jest naszą przyszłością. Windows i komputery PC nie znikną z rynku, jednak potrzebujemy platformy, która uwzględniałaby Internet" - wyjaśniał Steve Ballmer, dyrektor wykonawczy koncernu z Redmond. Firma chce najpóźniej za dwa lata wprowadzić na rynek wersję Windows w pełni zgodną ze strategią internetową firmy .NET.

Microsoft zamierza także zmodyfikować wszystkie narzędzia programistyczne w zestaw serwisów, które będą oferowane przez Internet. Nowe produkty opierające się na języku XML mają ułatwiać innym producentom oprogramowania tworzenie własnych produktów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200