Poprawianie Windows 2000

Zainstalowanie pakietu Service Pack 1 eliminuje wiele drobnych problemów, ale może osłabić bezpieczeństwo ułatwiając atak wirusom typu "koń trojański".

Zainstalowanie pakietu Service Pack 1 eliminuje wiele drobnych problemów, ale może osłabić bezpieczeństwo ułatwiając atak wirusom typu "koń trojański".

Microsoft udostępnił pierwszy pakiet serwisowy dla Windows 2000 - Service Pack 1 (SP1), który nie zawiera nowych funkcji, a usuwa jedynie wcześniej dostrzeżone błędy. Choć warto zastosować SP1, to trzeba wiedzieć, że po jego zainstalowaniu mogą się pojawić problemy w pracy zapór programowych, chroniących komputer przed wirusami typu "koń trojański". Dotyczy to oprogramowania: ZoneAlarm i BlackICE - po zainstalowaniu SP1 i uruchomieniu komputera nie można uzyskać dostępu do sieci LAN czy Internetu.

ZoneLabs, producent ZoneAlarm, oferuje już odpowiednią poprawkę dostępną pod adresemhttp://www.zonelabs.com. Problem można też usunąć samodzielnie, zmieniając poziom zabezpieczeń z High (Wysoki) na Medium (Średni). Według ZoneLabs zmiana ta nie obniży poziomu bezpieczeństwa, ponieważ program i tak kontroluje, które aplikacje mogą się komunikować z siecią. Szczegółowe informacje dotyczące tego problemu i metod jego usunięcia można znaleźć na stronie www.zonelabs.com/zonealarmnews.htm.

Niespodzianki planowania zadań

Jeśli ktoś dokonał aktualizacji systemu przechodząc z Windows 98 do Windows 2000, a wcześniej wykorzystywał funkcje planowania zadań, to może spotkać się z sytuacją, że żadne z jego zaplanowanych zadań nie jest wykonywane. Zadania te do prawidłowego działania muszą "znać" konta i hasła użytkownika. Warto o tym pamiętać zanim zorientujemy się, że ważne zadania nie zostały zrealizowane.

Użytkownicy usprawniają konfiguracje

Warte upowszechnienia wydają się zmiany konfiguracji systemu proponowane przez jego użytkowników:

Po uruchomieniu Eksploratora Windows można przenieść nazwę własnej domeny/grupy roboczej z obszaru Miejsca sieciowe przez położenia Cała sieć do Sieć Microsoft Windows. Użytkownik będzie wówczas widział nie tylko wszystkie komputery PC i serwery podłączone do sieci, lecz także powiązane z nimi udziały i skróty. W Windows NT 4.0 dostępna była opcja, dzięki której używając procesora poleceń trybu tekstowego, użytkownik mógł szybko dopisywać do polecenia ścieżkę, naciskając klawisz TAB. W Win- dows 2000 funkcja ta jest wyłączona, ale możliwe jest jej włączenie po wykonaniu następującej procedury:

1. Należy uruchomić polecenie regedt32 i zlokalizować klucz rejestru: HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Command Processor

2. W kluczu tym trzeba zmodyfikować wartość CompletionChar, ustawiając REG_DWORD na 9 (w ASCII odpowiada to kodowi klawisza Tab). Po zamknięciu Edytora rejestru, można od razu używać klawisza Tab do szybkiego uzupełniania poleceń, bez konieczności ponownego uruchamiania systemu.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod adresem :http://www.support.microsoft.com/support/kb/articles/Q244/4/07.asp

--------------------------------------------------------------------------------

Na podstawie InfoWorld oprac. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200