Polskie e-społeczeństwo?

Społeczeństwo informacyjne było obiektem szczególnego zainteresowania polityków.

Społeczeństwo informacyjne było obiektem szczególnego zainteresowania polityków.

Początkowo poparcie dla idei e-społeczeństwa zadeklarowali samorządowcy. Na czerwcowej IV Konferencji Miasta w Internecie podpisano Samorządowy pakt na rzecz społeczeństwa informacyjnego. Nawołuje on do wzmożonego lobbingu na rzecz rozwoju teleinformatyki i stworzenia warunków sprzyjających szerokiemu zastosowaniu technologii w działaniach administracji publicznej. Pakt opowiada się za dowartościowaniem edukacji internetowej w szkołach. Proponuje podjęcie starań o pozyskanie unijnych funduszy na infrastrukturę telekomunikacyjną. W lipcu nad rolą technik komputerowych w stymulowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego debatował Sejm. Posłowie przyjęli Uchwałę w sprawie budowania podstaw społeczeństwa informacyjnego. Zobowiązuje ona rząd do opracowania projektu strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Program rządowy powinien uwzględniać gamę problemów związanych z rosnącym zastosowaniem teleinformatyki w gospodarce i w wielu dziedzinach życia społecznego: od zasad powszechnego dostępu do Internetu i funkcjonowania administracji, przez edukację i prace badawcze, po inicjatywy w zakresie handlu elektronicznego, ochrony danych, kultury, transportu czy służby zdrowia. Parlamentarzyści postulują pilne zrównanie podpisu elektronicznego z odręcznym.

Rada Ministrów zapowiedziała, że do końca maja 2001 r. przygotuje Strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce na lata 2001-2006 - ePolska. Mają na nią się składać strategie cząstkowe, opracowane przez poszczególne ministerstwa. Podstawą do ich tworzenia będzie zatwierdzony przez rząd dokument programowy Cele i kierunki rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Opracowano go na podstawie naukowych raportów i ekspertyz wykonanych na zlecenie Komitetu Badań Naukowych. Za priorytetowe zadania uznano w nim m.in. umożliwienie powszechnego dostępu do Internetu, edukację w zakresie korzystania z technik komputerowych, dostosowanie prawa do warunków gospodarki elektronicznej, rozwój infrastruktury teleinformatycznej dla nauki, wspieranie transferu technologii i wprowadzenie elektronicznych form działania urzędów administracji publicznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200