Finansowy punkt widzenia

PZU Życie jest pierwszą polską firmą, która korzysta z oprogramowania SAS CFO Vision.

PZU Życie jest pierwszą polską firmą, która korzysta z oprogramowania SAS CFO Vision.

Moduł CFO Vision (nazwa pochodzi od Chief Financial Officer Vision) służy do konsolidacji finansowej, raportowania i przeprowadzania złożonych analiz danych finansowych. Opierając się na technologii OLAP, CFO Vision może korzystać z informacji pochodzących z różnych źródeł - nie tylko z hurtowni danych. Wykorzystuje format FDB (Financial DataBase), w którym dane finansowe opisane są w strukturach wielowymiarowych. Do tego modułu wprowadzono funkcje konsolidacji wyników finansowych w ramach grup kapitałowych i złożonych struktur spółek zależnych, z wykorzystaniem przeliczników walut.

Dołączenie modułu CFO Vision do hurtowni danych stawia przed zespołem wdrożeniowym duże wymagania. "Jego spore możliwości okupione są dużym stopniem złożoności. To skomplikowane narzędzie" - twierdzi Adam Czernikowski, naczelnik Wydziału ds. Oprogramowania w PZU Życie SA, będący faktycznie szefem Hurtowni Danych PZU Życie SA. W firmie pracuje zespół liczący aż 18 osób, który zajmuje się wyłącznie rozwojem rozwiązań zbudowanych na bazie oprogramowania SAS. Aż pięciu członków zespołu dedykowano jedynie do projektu stworzenia Finansowej Hurtowni Danych PZU Życie SA za pomocą modułu CFO Vision.

Kupić czy zrobić

W innych przedsiębiorstwach tworzeniem hurtowni zajmują się zazwyczaj znacznie mniejsze zespoły. Zamiast wdrażania CFO Vision, przystępuje się tam do tworzenia własnych rozwiązań, częściowo zbliżonych funkcjonalnością. "Przed nami też stał taki wybór. Przećwiczyliśmy to już, gdy zdecydowaliśmy się sami na tworzenie od podstaw rozwiązania do zarządzania procesem zasilania hurtowni w dane" - mówi Adam Czernikowski. Rozwiązanie to swoją funkcjonalnością odpowiadało modułowi SAS/Warehouse Administrator. "Nasze rozwiązanie jest doskonale dostosowane do naszych potrzeb, ale przez półtora roku musiała być oddelegowana do tego zadania część zespołu tworzącego hurtownię" - wyjaśnia Adam Czernikowski. Kupno gotowego modułu oznaczało przede wszystkim oszczędność czasu.

"Własny system wymaga dedykowania na stałe części zespołu do bieżących modyfikacji" - przypomina Adam Czernikowski. W przypadku modułu gotowego rozwój gwarantuje dostawca. "CFO Vision może być traktowany jako specyficzny data mart. W przypadku budowy własnych rozwiązań zawsze istnieje pokusa, by pominąć pośrednictwo hurtowni, czerpiąc dane do analiz bezpośrednio z systemów produkcyjnych. Takie podejście jest prostsze, ale ma wady" - uważa Adam Czernikowski. Chodzi tu przede wszystkim o wiarygodność danych, które nie są w takim przypadku oczyszczone oraz o ich spójność przy rozwoju funkcjonalności systemu.

Przejrzeć na oczy

Najpierw wdrożono pilota modułu CFO Vision. Na podstawie danych skonsolidowanych, pochodzących ze wszystkich inspektoratów i przedstawicielstw spółki, uzyskano szczegółowe informacje o pojedynczych transakcjach. "Dopiero wtedy Biuro Rachunkowości mogło szczegółowo stwierdzić, co dzieje się w całym zakładzie. Dawniej do dyspozycji były jedynie wartości zagregowane pochodzące z bilansów zamknięcia poszczególnych okresów sprawozdawczych" - mówi Adam Czernikowski.

Właściwe wdrożenie trwało od początku 1999 r. Obecnie z systemu korzysta 20 pracowników Biura Rachunkowości. Liczbę transakcji dokonywanych miesięcznie należy liczyć w setkach tysięcy. Dane opisujące te transakcje ładowane są do systemu w cyklach miesięcznych. Po oczyszczeniu i przetworzeniu w ciągu 2, 3 dni trafiają na stałe do hurtowni. "Dzięki wdrożeniu Hurtowni Danych PZU Życie SA czas oczekiwania na pytania zadawane przez dyrektorów firmy o konkretne współczynniki ekonomiczne czy finansowe skrócił się z 2, 3 tygodni - bo dawniej było to możliwe często jedynie poprzez ankietowanie - do kilkunastu sekund" - twierdzi Adam Czernikowski. Dane można przeglądać w różnych konfiguracjach, szybko zmieniać docelowy kształt raportów. W przyszłości moduł CFO Vision powinien usprawnić konsolidację wyników finansowych w ramach całej grupy PZU, której częścią jest PZU Życie.

Obecnie w ramach rozbudowy funkcjonalności CFO Vision trwa wdrażanie rozszerzenia Hurtowni Danych PZU Życie SA o dane statystyczne. "Załadowaliśmy już do hurtowni i następnie do modułu CFO Vision wszystkie dane statystyczne od 1992 r. Trzeba przy tym pamiętać, że w tym okresie dane te miały różną formę i zakres informacyjny" - mówi Adam Czernikowski. Na początku 2001 r. ma zostać uruchomiony portal informacyjny, który będzie udostępniać użytkownikom dane zawarte w hurtowni poprzez przeglądarkę. Na razie dane zbierane są metodą "od szczegółu do ogółu" (bottom up) - w centrali konsoliduje się to, co pochodzi ze źródeł lokalnych. Portal miałby zamknąć cykl obiegu informacji. Zbiorcze dane, umożliwiające wykonywanie pełnych analiz typu "od ogółu do szczegółu" (top down), byłyby dostępne dla wszystkich jednostek PZU Życie SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200