Szansa na zmianę układu

Intelowi przybyło rywali na rynku procesorów.

Intelowi przybyło rywali na rynku procesorów.

Na początku br. pokonano 1 GHz barierę częstotliwości procesorów. Układy takie zaprezentowały Intel i "odrodzona" AMD. Pod koniec roku Intel wprowadza do sprzedaży Pentium 4 1,5 GHz, a AMD - Athlon 1,2 GHz. Najpóźniej w drugiej połowie przyszłego roku pojawią się układy z zegarem 2 GHz.

Trwający przez cały rok wyścig pokazał, że rozwój architektury komputerów nie nadąża za procesorami - pojawia się coraz więcej problemów. Intel wycofał z produkcji szybkie układy Pentium III, a niektóre modele komputerów z Pentium 4 nie pracują stabilnie ze względu na zbyt słabe układy chłodzenia. Te same problemy mają producenci komputerów z AMD Athlon 1,2 GHz i opóźniają dostawy sprzętu na rynek.

Nowi gracze

Mimo że Intel i AMD nie mają obecnie konkurencji, jeśli chodzi o najwydajniejsze układy dla PC, to na rynku pojawiły się nowe firmy, które w perspektywie kilku lat mogą zmienić układ sił. Wytwarzanie procesorów rozpoczęła tajwańska VIA Technologies, producent chipsetów. Firma ta przejęła w ostatnich latach wiele amerykańskich firm i ich technologie, m.in. Cyrix, IDT, a także graficzne procesory S3. Choć okazało się, że układy Cyrix nie mogą konkurować wydajnością z intelowskim Celeron lub Duron AMD, to VIA udoskonala architekturę i na 2001 rok zapowiada nowe modele procesorów, konkurencyjne nie tylko pod względem ceny.

Głośno było o nie znanej wcześniej firmie Transmeta, produkującej procesory Crusoe. Układy te mają bardzo niski pobór mocy i wykorzystują technologię programowej translacji rozkazów, umożliwiającą ich programowy upgrade. Ale implementacja tych procesorów okazała się trudniejsza niż oczekiwano po początkowej fazie euforii. IBM, Compaq i inni producenci zaczęli się wycofywać z planów dotyczących wprowadzenia komputerów z Crusoe, głównie ze względu na słabą wydajność.

Mały rynek

Największa konkurencja występuje na rynku procesorów dla naręcznych komputerów, telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych. Nie ma tu wyraźnych liderów, a jednocześnie jest to rynek tak szybko rosnący, że walczy o niego wielu producentów. Oprócz firm VIA i Transmeta układy o niskim poborze mocy opracowują Intel (Xscale), NEC (MP98), Hitachi i Motorola. Ich wprowadzeniu na rynek nie będzie towarzyszył taki rozgłos, jak w przypadku Pentium, Itanium lub Athlon, ale będą miały ogromny wpływ na powszechne zastosowania technologii informatycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200