Rozbudowa szkieletów

Krajowi operatorzy rozpoczęli ogromne inwestycje w budowę sieci szkieletowych.

Krajowi operatorzy rozpoczęli ogromne inwestycje w budowę sieci szkieletowych.

Lawinowy przyrost ilości transmitowanych danych wraz z rosnącymi wymaganiami klientów dotyczącymi przepustowości i bezawaryjności łączy, gwarantowanego minimalnego pasma oraz elastycznej struktury opłat spowodowały, że operatorzy telekomunikacyjni, z Telekomunikacją Polską SA na czele, zdecydowali się na ogromne inwestycje w budowę lub rozbudowę sieci szkieletowych. Część z nich jest tworzona (lub już wkrótce będzie) z wykorzystaniem technologii DWDM (Dense Wavelenght Division Multiplexing). Sieci szkieletowe umożliwią przesyłanie znacznie większej ilości danych za pośrednictwem istniejących łączy światłowodowych.

Więksi i mniejsi

Po raz pierwszy technologię DWDM zaprezentowano w Polsce na tegorocznych targach Infosystem. Z wykorzystaniem światłowodów sieci KOLPAK i urządzeń firmy Alcatel uruchomiono pięć łączy o przepustowości 2,5 Gb/s między Poznaniem a Wrocławiem. Było to częścią większej sieci eksperymentalnej FAIRnet 2000, w której przez sieci kilku operatorów połączono szybkimi łączami kilka miast w Polsce.

W lipcu br. rozbudowę sieci, stosując urządzenia DWDM, rozpoczęła TP SA. Do końca przyszłego roku, korzystając z istniejącej infrastruktury kabli światłowodowych, firma zbuduje międzymiastową sieć o przepustowości do 400 Gb/s. Urządzenia do budowy sieci TP SA zakupi od Alcatel Polska i Lucent Technologies, a ich wartość wyniesie 45 mln USD. Firma zakupiła również wysoko wydajne routery Ericsson AXI 580, które umożliwią rozbudowę szkieletu sieci Polpak-T.

Korzystając z tej technologii, zostanie zbudowana również szybka sieć Pionier. Projekt jej budowy został zatwierdzony przez Komitet Badań Naukowych, a jego koszty oszacowano na 700 mln zł. Projekt Pionier - Polski Internet Optyczny - jest kontynuacją projektu sieci internetowej, stosowanej w środowisku naukowo-akademickim i kilku ośrodkach obliczeniowych komputerów dużej mocy (sieci NASK i POL-34).

Technologia DWDM jest wykorzystywana przy budowie sieci optycznej Teranet, tworzonej przez Inter-Net Polska, spółki należącej do grupy Elektrimu. Urządzenia ma dostarczyć ZWUT Siemens. Już w styczniu 2001 r. zostanie uruchomione komercyjne połączenie Warszawa-Berlin.

W kraju i za granicą

Korzystając z urządzeń Alcatela, sieć szkieletową buduje również BPT Tel-bank SA. Wartość kontraktu wynosi ok. 1,5 mln euro. Uruchomienie nowej sieci ma pozwolić spółce na rozszerzenie oferty zaawansowanych usług o szybki dostęp do Internetu oraz transmisje danych i wideo. Firma zamierza także dzierżawić łącza innym operatorom. Sieć ma być oddana do użytku na początku 2001 r. Połączy ona największe miasta. W tym samym celu i z użyciem urządzeń tej samej firmy sieć szkieletową tworzy również Tel-Energo SA. Wartość tego kontraktu oszacowano jednak na ok. 3,1 mln euro.

Na podstawie rozwiązań szwedzkiego Ericssona także spółka Energis Polska, do niedawna NG Koleje Telekomunikacja, tworzy swoją sieć. Wartość kontraktu wynosi 51 mln USD. Ta sieć z kolei będzie miała ok. 5 tys. km i zostanie bezpośrednio połączona z ogólnoeuropejską siecią szkieletową Energis o długości ponad 30 tys. km.

Sieć liczącą 3,5 tys. km, łączącą 12 największych miast, buduje również Netia Telekom. Powstaje ona z wykorzystaniem urządzeń Lucent Technologies. Połączy 12 największych polskich miast. Ogromną inwestycję planuje firma Szeptel SA. Poprzez spółkę Ogólnopolska Sieć Szkieletowa stworzy ogólnokrajową sieć szkieletową szeptel.net, której koszt szacowany jest na 80 mln USD. Zakończenie budowy odcinka o długości 5 tys. km. zaplanowano na koniec 2002 r. W przyszłości jego długość zwiększy się prawie do 10 tys. km.

Nie tylko światłowód

W tym roku na rynku pojawiło się kilku operatorów, którzy brak infrastruktury naziemnej starają się uzupełniać łączami radiowymi, budowanymi w technologii LMDS, umożliwiającej realizację transmisji z przepustowością nawet 155 Mb/s. W typowych zastosowaniach są dzierżawione łącza o przepustowości do 8 Mb/s.

Do firmy Formus, obecnej już na rynku od 1999 r., w połowie tego roku dołączyła firma Crowley Data Poland, która zamierza oferować usługi w kilkudziesięciu miastach. Świadczeniem usług bezprzewodowego dostępu LMDS planuje zająć się również TP SA, która tworzy kilka węzłów dostępowych w Warszawie. W Lublinie dostęp LMDS zapewnia firma Pro Futuro.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200