Co się nosi?

Rozwój komunikacji bezprzewodowej znosi ograniczenia, których pokonanie jeszcze kilka lat temu wydawało się niewyobrażalne. Oczekuje się, że telefonia komórkowa trzeciej generacji spowoduje rewolucję w zakresie bezprzewodowego dostępu do sieci. Eksperci Centrum Testowego InfoWorld - Ana Orubeondo i Tim Fielden - dyskutują na temat zalet i wad popularnych technologii komunikacji bezprzewodowej: WAP i Java.

Rozwój komunikacji bezprzewodowej znosi ograniczenia, których pokonanie jeszcze kilka lat temu wydawało się niewyobrażalne. Oczekuje się, że telefonia komórkowa trzeciej generacji spowoduje rewolucję w zakresie bezprzewodowego dostępu do sieci. Eksperci Centrum Testowego InfoWorld - Ana Orubeondo i Tim Fielden - dyskutują na temat zalet i wad popularnych technologii komunikacji bezprzewodowej: WAP i Java.

Ana Orubeondo: Protokół Wireless Application Protocol (WAP) zaprojektowano z myślą o dostępie do Internetu i aplikacji intranetowych za pomocą telefonu komórkowego, dysponującego ograniczoną szybkością komunikacji i małym ekranem. W czerwcu 1997 r. firmy Phone.com, Ericsson, Nokia i Motorola założyły WAP Forum, do którego obecnie należą setki firm. Celem jego powołania było opraco- wanie bezpłatnego standardu przemysłowego.

Cel ten osiągnięto. WAP cieszy się poparciem przemysłu i jest stale udoskonalany.

WAP działa w większości sieci komórkowych: CDMA, GSM, TDMA i CDPD, za pośrednictwem sieci komutowanych i pakietowych. Może być wbudowany do dowolnego systemu operacyjnego: Windows CE, Palm OS, EPOC i JavaOS. Witryny dostępne za pośrednictwem WAP prezentują informacje na ogół tylko w jednym lub dwóch wierszach: firma i jej telefon, numer i czas lotu, symbol waluty i kurs wymiany itp.

Tim Fielden: Java 2 Micro Edition (J2ME) została opracowana z myślą o licznej rzeszy użytkowników korzystających z małych urządzeń przenośnych i inteligentnych kart. Zanim omówimy czym jest J2ME, należy podkreślić, że technologia ta nie konkuruje z WAP. J2ME należy uważać za technologię komplementarną, rozszerzającą użyteczność aplikacji bezprzewodowych. WAP ma bowiem liczne ograniczenia, także w zakresie bezpieczeństwa.

Połączenie WAP i J2ME zapewni w pełni funkcjonalne środowisko aplikacji Java o ulepszonych właściwościach. Dzięki J2ME użytkownik nie będzie już ograniczony monochromatycznym interfejsem współczesnych urządzeń WAP, ale będzie miał do dyspozycji kolorową, animowaną gra- fikę i wygodne w użyciu aplikacje. Dla programistów istotne jest, że aplikacje opracowane zgodnie ze stan- dardem J2ME są zgodne "w górę" z Java 2 Standard Edition (J2SE). Po niewielkich przeróbkach mogą współpracować nawet z Java 2 Enterprise Edition (J2EE).

Wsparcie przemysłu

A.O.: WAP jest wspierany przez większość producentów telefonów komórkowych. Wierzę też w sukces J2ME, gdyż standard ten wspierają m.in. Nokia, Motorola i LG Telecom. Javę zna już wielu programistów. Dzięki J2ME mogą tworzyć lepsze aplikacje bezprzewodowe.

T.F.: Przygotowując się na nadejście trzeciej generacji urządzeń bezprze- wodowych, wielu producentów sprzętu komunikacyjnego poważnie rozważa wykorzystanie Javy. J2ME zostało uznane za standard dla urządzeń bezprzewodowych przez Third Generation Partnership Project - grupę firm, odpowiedzialną za zdefiniowanie specyfikacji środowiska aplikacyjnego dla urządzeń bezprzewodowych następnej generacji. Gdy użytkownicy zobaczą jakie możliwości Java nadaje ich ograniczonym dotąd aplikacjom, nastąpi szybka akceptacja tej technologii.

Jakie narzędzia?

A.O.: WAP projektowano z myślą o wykorzystaniu istniejącej infrastruktury internetowej, aplikacji, narzędzi i serwerów Web. WAP jest ściśle związany z istniejącymi standardami sieciowymi i technologiami, m.in. IP i XML, dostosowanymi do specyficznych wymogów dostępu bezprzewodowego. Sądzę, że specyfikacja WAP zmieni się radykalnie w ciągu najbliższych kilku lat. Entuzjaści WAP mają nadzieję, że liczne witryny Web z dostępem bezprzewodowym będą programować bezpośrednio w HTML/XML w celu wyeliminowania procesów translacji danych i serwerów proxy. Spodziewam się, że niedługo twórcy mikroprzeglądarek będą oferować produkty hybrydowe WML/HTML, mogące prezentować zarówno tradycyjną zawartość HTML, jak i WML.

T.F.: Istnieje wiele narzędzi do translacji zawartości na postać WML, ale znacznie więcej jest narzędzi do tworzenia aplikacji zgodnych z J2ME. Na przykład Code Warrior (Metrowerks) czy J2ME Wireless Toolkit (Sun) pozwalają tworzyć wysoce funkcjonalne aplikacje J2ME. Zaś co do sprzętu, to tacy producenci, jak Motorola czy Nokia, wbudowują J2ME w nowe generacje telefonów komórkowych.

Bezpieczeństwo

A.O.: WAP posługuje się obecnie specyfikacją bezpieczeństwa dla warstwy transportowej standardu OSI (Open System Interconnect) - Wireless Transport Layer Security (WTLS), o której mówi się, że zawiera sporo luk. Specyfikację WTLS zaprojektowano dla prowadzenia bezpiecznych transakcji przez sieć o niskiej przepustowości, za pomocą urządzeń przenośnych nie mających mocy obliczeniowej ani pojemności pamięci porównywalnych z PC. WTLS działa jako pośrednik między standardami Web a protokołem bezpieczeństwa SSL. Problem pojawia się w momencie przekazywania danych między WTLS a SSL, gdy dane są odszyfrowywane i powtórnie szyfrowane, co oznacza, że przez pewien czas nie są bezpieczne. Oczekuje się, że dopiero nowa specyfikacja WAP rozwiąże problem.

T.F.: Tu J2ME, a właściwie Java ma zdecydowaną przewagę nad WAP. Wszystkie aplikacje Java, niezależnie od implementacji, są ograniczone zasadą, że "kod niewiarygodny" jest umieszczany w bezpiecznej przestrzeni (sandbox) i nie może wyrządzić szkód, bo nie ma dostępu do lokalnych plików ani zasobów systemowych. Aby umożliwić dostęp do tych zasobów, potrzebny jest certyfikat bezpieczeństwa.

J2ME ma więcej zalet - może posługiwać się różnymi protokołami internetowymi. Na przykład z witryny Suna można wgrać aplikację opartą na protokole Message Access Protocol (MAP), pozwalającą na bezpośrednią komunikację z serwerem pocztowym, bez pośrednictwa WAP. Tych, którzy mają wątpliwości co do zapewnienia bezpieczeństwa, informuję, że wspomniany zestaw może posługiwać się protokołem RMI (Remote Method Invocation) między urządzeniem przenośnym a serwerem.

Konkluzja

T.F.: Jestem zdania, że dla obu technologii jest miejsce w zastosowaniach komunikacji bezprzewodowej. Prostota WAP i siła Javy oraz przewidywane większe pasmo w sieci spowodują, że już niedługo będziemy świadkami rewolucji w dziedzinie dystrybucji informacji.

A.O.: Jestem tego samego zdania. WAP i Java zmienią sposób, w jaki korzystamy z dostępu do Internetu.

--------------------------------------------------------------------------------

Na podstawie InfoWorld oprac. mł

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200