Łaciaty inwestor w Optimusie

Gateway ma zostać inwestorem strategicznym dla działu Optimusa produkującego komputery.

Gateway ma zostać inwestorem strategicznym dla działu Optimusa produkującego komputery.

Optimus SA prowadzi rozmowy z zagranicznym partnerem, który miałby zainwestować w część nowosądeckiej spółki, zajmującą się produkcją komputerów. Umowa miałaby zostać sfinalizowana w pierwszych miesiącach 2001 r. Prawdopodobnie inwestorem zostanie Gateway, jeden z największych na świecie producentów komputerów. Informacje o rozmowach z nowosądecką spółką potwierdzili przedstawiciele tej firmy, odpowiedzialni za jej działania w Europie Środkowej i Wschodniej.

Znany produkt

Gateway jest ostatnią z wielkich firm komputerowych, która nie była dotychczas obecna w Polsce. Według danych IDC, w III kwartale 2000 r. firma ta zajmowała siódmą pozycję na świecie pod względem sprzedaży komputerów (1,4 mln sztuk) z 4,1% udziału w rynku. Firma posiada 10 fabryk w USA oraz po jednej w Irlandii i Malezji. Prawie 85% sprzedaży pochodzi z rynku amerykańskiego. Aktualne rozmowy z Vobisem w Niemczech i Optimusem w Polsce zmierzają do zwiększenia zaangażowania firmy w Europie.

Amerykańska firma jest zainteresowana raczej marką Optimusa i kanałem sprzedaży niż montownią komputerów w Nowym Sączu. Marka ta jest bowiem dobrze wypromowana na rynku klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Gateway, której charakterystycznym symbolem jest krowa w biało-czarne łaty, prowadzi w USA sprzedaż bezpośrednią i ma sieć 384 sklepów - Gateway Country.

Obecne rozmowy z kierownictwem nowosądeckiej spółki dotyczą zapewne określenia wartości marki Optimusa. Polskie firmy komputerowe - przykładem może być Softbank SA - miały dotychczas duże problemy z pozyskaniem zachodniego inwestora. Softbank zdecydował się ostatecznie na partnerstwo z Prokom Software SA. "Powodem jest zbyt wysoka wycena polskich spółek, której nie mogą zaakceptować zagraniczni partnerzy" - twierdzi Ryszard Małek, partner Arthur Andersen Polska.

PC z dodatkami

Gateway powstała w 1985 r. Od roku 1993 jest notowana na giełdzie nowojors- kiej. Spółką kieruje Ted Waitt, założy- ciel i przewodniczący rady nadzorczej, oraz Jeffrey Weitzen, prezes i dyrektor wykonawczy. W III kwartale br. przychody Gateway wyniosły 2,5 mld USD (2,2 mld USD rok wcześniej). Ponad 50% stanowiła sprzedaż rozwiązań innych niż kom- putery, takich jak oprogramowanie, peryferia czy dostęp do Internetu. W roku 1999 sprzedaż firmy wyniosła 8,6 mld USD.

Gateway, jako je-den z pierwszych producentów komputerów, zaczęła oferować - wspólnie z America Online - komputery ze skonfigurowanym dostępem do Internetu. Firma prowadzi również własny portal - Gateway.net. Podobną strategię działania prezentuje w Polsce właśnie Optimus. Gateway oferuje kilka linii produktowych, w tym cztery serie komputerów PC: Performance, Essential, Astro (uproszczona wersja komputera) i E-Series - przeznaczona na rynek korporacyjny. Firma oferuje także notebooki Solo i serwery intelowskie ALR.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200