100 GB danych bez kompresji

HP wprowadził już napędy LTO Ultrium.

HP wprowadził już napędy LTO Ultrium.

Hewlett-Packard jest pierwszym producentem, który wprowadził na polski rynek napędy taśmowe, działające w nowej technologii LTO (Linear Tape Open). Firma oferuje na razie pojedynczy streamer HP SureStore Ultrium 230, ale w najbliższych miesiącach zamierza rozpocząć sprzedaż nowych modeli napędów i bibliotek LTO. Również IBM i Seagate planują wprowadzić napędy typu LTO. Będą to: IBM LTO3580 i Seagate Viper 200.

Technologia LTO nie jest kompatybilna wstecz z żadnymi dotychczas stosowanymi formatami zapisu danych na taśmach magnetycznych.

HP Ultrium 230

Modele HP SureStore Ultrium 230, oferujące zapis danych na taśmach o pojemności 100 GB bez kompresji, są oferowane w wersjach: zewnętrznej, wewnętrznej i przeznaczonej do instalacji w szafie przemysłowej. Umożliwiają uzyskanie ciągłej szybkości transmisji danych na poziomie 15 MB/s (lub 30 MB/s w przypadku zastosowania kompresji). Na początku przyszłego roku HP wprowadzi na rynek tańszy model Ultrium 215, który będzie miał mniejsze rozmiary (wielkość napędu 3,5") i będzie zapisywać dane dwukrotnie wolniej, oraz nowe biblioteki taśmowe LTO o maksymalnej pojemności do 140 TB (700 kaset).

HP SureStore Ultrium 230 jest dostępny w cenie ok. 24 tys. zł.

LTO i konkurencja

LTO jest technologią najnowszej generacji, oferującą nie tylko wysoką pojemność zapisu i szybkość transmisji danych, ale również stosującą zaawansowane mechanizmy zabezpieczania integralności danych. Napędy HP SureStore Ultrium umożliwiają odtworzenie informacji nawet przy całkowitym uszkodzeniu jednej z czterech ścieżek zapisu danych lub do 32 mm długości taśmy. W urządzeniach zastosowano też nowe elementy mechaniczne, zapewniające niezawodne ładowanie taśm, dopasowanie prędkości obrotów do szybkości napływu danych i aktywne czyszczenie taśm.

Natomiast kasety LTO są wyposażone we własną pamięć półprzewodnikową LTO-CM o pojemności 4 KB, która służy zarówno do zapisu informacji o parametrach kasety, jak i dodatkowych danych wprowadzanych przez użytkownika. LTO-CM zawiera interfejs RF (Radio Frequency), umożliwiający zdalny odczyt i zapis danych z odległości 15 mm.

Technologia LTO - pod względem pojemności kaset i szybkości transmisji - oferuje podobne parametry jak najnowsza wersja konkurencyjnych systemów Quantum Super DLT lub Sony AIT. W przeciwieństwie do nich LTO jest jednak formatem otwartym, którego licencje są dostępne dla wszystkich zainteresowanych producentów. Specyfikację LTO opracowały firmy HP, IBM i Seagate jako przeciwwagę dla dominującego dotąd na rynku dużych systemów firmowego standardu Quantum DLT. Obecnie istnieją dwie specyfikacje LTO - Ultrium i Accelis. Ta druga ma zapewnić większą niż Ultrium szybkość transmisji danych.

Technologie zapisu na taśmach magnetycznych są pod silną presją szybkiego rozwoju rynku napędów dyskowych, które osiągają obecnie pojemność nawet 180 GB. Producenci urządzeń taśmowych są zmuszeni do podobnego jak w przypadku dysków zwiększania parametrów urządzeń, a jednocześnie utrzymywania odpowiedniej relacji cen. Według ocen specjalistów, stosunek kosztu zapisu informacji na taśmach do kosztu zapisu na dysku powinien być utrzymywany na poziomie 1:10.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200