Wtłaczanie tekstu w okna

Jacada umożliwia tworzenie interfejsów graficznych na podstawie interfejsów znakowych.

Jacada umożliwia tworzenie interfejsów graficznych na podstawie interfejsów znakowych.

Aplikacje działające na platformach AS/400 i S/390 były i nadal są tworzone w Cobolu czy RPG - językach programowania, którym obce są pojęcia obiektowości czy obsługi zdarzeń. Przyszłość tego typu systemów zapewne jeszcze przez lata byłaby nie zagrożona, gdyby nie Internet - programy terminalowe trudno jest zintegrować z systemami klient/serwer i aplikacjami internetowymi. Lata 90. to okres upowszechnienia się systemów z interfejsem graficznym. Użytkownicy dużych systemów transakcyjnych zaczęli domagać się od dostawców wygody podobnej do tej, jaką oferuje system Windows.

Amerykańska firma Jacada wprowadziła oprogramowanie pozwalające na niemal automatyczne tworzenie interfejsów graficznych na podstawie analizy pracy aplikacji działających w trybie terminalowym na serwerach IBM AS/400 i S/390. Interfejs graficzny można wygenerować nawet wtedy, gdy nie są dos- tępne interfejsy programistyczne (API). Dostarczane w pakiecie narzędzia umożliwiają także tworzenie interfejsów XML między aplikacjami napisanymi w Cobolu i RPG a systemami zewnętrznymi. Jacada nie ma przedstawiciela w Polsce. Partnerem firmy jest wprawdzie IBM, ale systemów Jacady nie włączono do oferty IBM Polska.

Najpierw przetłumacz

Chcąc skorzystać z interfejsu graficznego, trzeba go najpierw utworzyć za pomocą Jacada Knowledge Base Toolkit. Zawiera on definicje ponad 700 elementów interfejsu znakowego i ich atrybutów, powiązanych z nimi reprezentacji graficznych oraz reguł translacji. Uruchomienie translacji powoduje rozpoczęcie analizy plików ekranowych. Jacada rozpoznaje strukturę plików typu BMS, MFS, DDS i wielu innych. Informacje pobrane z plików są umieszczane w strukturze XML w postaci odpowiednich znaczników. W kolejnym kroku parser XML dokonuje porównania elementów plików ekranowych z ich domyślnymi odpowiednikami graficznymi, przechowywanymi w bazie.

Toolkit umożliwia przeprowadzenie translacji półautomatycznie - programista korzysta z kreatora. W zależności od potrzeb niektóre ekrany można tłumaczyć "ręcznie", odpowiednio predefiniując zawartość i strukturę kodu XML. Dzięki temu można umieścić w oknie graficznym funkcje kilku ekranów znakowych, i odwrotnie - funkcję jednego ekranu znakowego można podzielić na kilka okien graficznych. Oprogramowanie Jacada pozwala na tworzenie ekranów "w locie". Wybrane ekrany można pozostawić w nie zmienionej postaci tekstowej. Według producenta, 80-90% ekranów można automatycznie przetłumaczyć. Translacja kilkuset ekranów może trwać nawet kilka tygodni.

Po zakończeniu identyfikacji oprogramowanie tworzy wybrany przez programistę kod interfejsu: Java, Visual Basic lub HTML. Wygenerowany kod można modyfikować za pomocą narzędzi dostarczonych w pakiecie lub programów innych producentów. Generatory sprzedawane są jako oddzielne produkty: Jacada for Java, Jacada for Visual Basic i Jacada for HTML. Jacada oferuje także generator Jacada for Palm. Jest on jednak kompatybilny tylko z urządzeniami Palm VII, które na razie nie są dostępne w Polsce.

Oszukiwanie serwera

W przypadku wygenerowania kodu w Javie praca wygląda następująco: po włączeniu stacji klienckiej i zalogowaniu, użytkownik uruchamia przeglądarkę internetową, która łączy się z odpowiednią stroną w intranecie i pobiera z niej aplet Javy. Aplet uruchamia się na lokalnej maszynie wirtualnej, po czym nawiązuje połączenie IP z dowolnego typu serwerem WWW i staje się niezależny od przeglądarki. Aplet może synchronizować się z serwerem WWW na dwa sposoby: nawiązując z nim 2 stałe połączenia IP lub sprawdzać jego status za pomocą często powtarzanych żądań HTTP.

Serwer WWW komunikuje się z kolei z serwerem Jacada. Jest to specjalizowany serwer aplikacji, który tłumaczy ruchy i kliknięcia myszką oraz znaki wprowadzane z klawiatury na komunikaty terminalowe 5250 i 3270, i odwrotnie. Dla aplikacji działającej na serwerze AS/400 czy mainframe Jacada Server jest widoczny jako zbiór terminali. Uruchamia tyle sesji terminalowych, ile klientów graficznych jest do niego podłączonych. Jeżeli klient graficzny "zawiesi się" lub ulegnie awarii, Jacada Server zakończy odpowiednią sesję z aplikacją transakcyjną na serwerze. Komunikacja tak powstałej aplikacji klienckiej z serwerem WWW może się odbywać poprzez protokół HTTP lub bezpieczny HTTPS. Komunikacja pomiędzy wszystkimi elementami systemu może przebiegać z wykorzystaniem bezpiecznego protokołu IPsec i szyfrowania SSL.

Otwieranie zamkniętego

Jacada to nie tylko interfejsy użytkownika. Oprogramowanie zawiera także moduł Jacada Connects, za pośrednictwem którego aplikacje działające w środowisku AS/400 i mainframe można integrować z innymi systemami. Jacada Connects to aplikacja Java działająca na serwerze (tzw. servlet), umożliwiająca dostęp do aplikacji mainframe poprzez API języka Java lub Microsoft COM (Component Object Model). Jacada Connects pełni funkcję dwukierunkowego interfejsu pomiędzy zewnętrznymi aplikacjami a systemami pracującymi na komputerach AS/400 i mainframe. Mapuje on "zdarzenia" ekranów terminalowych zapisane w Jacada Knowledge Base z odpowiednimi funkcjami API. W ten sposób aplikacje zewnętrzne mogą sterować aplikacjami AS/400, i odwrotnie. Interfejs graficzny Jacada Connects umożliwia prezentowanie na jednym ekranie danych pochodzących z AS/400 i innych systemów, np. Unix czy Windows NT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200