Najlepszy z najsłabszych

HP wprowadził na rynek nowy serwer klasy L oraz nowy model płatności za wykorzystanie mocy.

HP wprowadził na rynek nowy serwer klasy L oraz nowy model płatności za wykorzystanie mocy.

Hewlett-Packard wprowadził na rynek serwer L3000, najmocniejszy z serwerów z najmniej wydajnej serii rozwiązań HP9000 - klasy L. Wraz z nowym 4-procesorowym serwerem firma udostępniła również nowy model płatności za wykorzystanie kolejnych procesorów serwera, umożliwiając ich wirtualne dołączanie i od- łączanie od maszyny w dowolnym momencie. Firma zaproponowała też ścieżkę migracji użytkownikom starszych 2-procesorowych maszyn L1000 i 4-procesorowych L2000.

Procesor z planem taryfowym

L3000 dostępny jest w konfiguracjach 1-4 procesorów. Użytkownicy mogą również nabyć serwer w konfiguracji 4-procesorowej bez konieczności płacenia od razu za wykorzystanie wszystkich procesorów. HP oferuje możliwość dynamicznego włączania procesorów w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na moc i wnoszenia opłat dopiero wtedy, gdy procesor będzie wykorzystywany (Utility Pricing Model). Opłaty za wykorzystanie każdego kolejnego procesora będą naliczane miesięcznie. Serwer jest skonfigurowany w taki sposób, że każdorazowo po włączeniu przetwarzania na kolejnym procesorze wysyła pocztą elektroniczną komunikat do HP, który uaktywnia naliczanie opłat w systemie billingowym. Analogiczny sposób rozliczania pracy procesorów zostanie zaoferowany na początku przyszłego roku w przypadku 64-procesorowych serwerów HP Superdome.

L3000 może być wyposażony w 4 procesory PA-8600 działające z częstotliwością 550 MHz. Tym, co odróżnia ten serwer od starszego modelu L2000, jest przepustowość magistrali wejścia/wyjścia i systemowej. Pierwsza umożliwia przesyłanie 3,2 GB/s (w L2000 tylko 1,3 GB/s), druga pracuje z szyb-kością 4,3 GB/s (w L2000 - 1,3 GB/s). HP w ciągu kilku miesięcy zaproponuje użytkownikom migrację maszyn L2000 do L3000 poprzez wymianę płyty głównej serwera.

Nowy serwer może być wyposażony w 16 GB RAM. Ma 10 gniazd na karty rozszerzeń. HP proponuje do niego wiele interfejsów sieciowych, poczynając od jedno- i czteroportowych kart 100Base-TX, aż po karty Gigabit Ethernet.

Kilka systemów razem

Najważniejszą funkcją nowego serwera ma być możliwość równoległego uruchamiania na nim kilku instancji systemu operacyjnego. Niestety, funkcja ta nie jest obecnie dostępna i zostanie zaoferowana dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku. Niemniej możliwość programowego partycjonowania zasobów serwera na potrzeby kilku uruchomionych równolegle kopii systemu operacyjnego da HP przewagę nad największym konkurentem - firmą Sun Microsystems, która nie oferuje tego typu rozwiązania na swoich maszynach średniej klasy (aczkolwiek Sun również zapowiada udostępnienie takiej możliwości w pierwszej połowie przyszłego roku). Zarówno HP, jak i Sun oferowały dotychczas opcję uruchamiania kilku systemów tylko na swoich największych serwerach - HP Superdome i Sun Enterprise 10000.

HP L3000 jest dostępny w cenie minimum 39 tys. USD (dla porównania L1000 i L2000 kosztują odpowiednio co najmniej 14 tys. USD i 22 tys. USD). Serwer w pełnej konfiguracji kosztuje ok. 150 tys. USD. Producent dostarcza go w wersji certy-fikowanej do pracy w firmach teleko- munikacyjnych (certyfikacja NEBS) w trudnych warunkach (wysoka, niska temperatura, trzęsienia ziemi itp.).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200