eSleuth monitoruje transakcje w aplikacjach

W zamyśle twórców język Basic miał służyć niedoświadczonemu użytkownikowi do tworzenia aplikacji i interfejsu bez pomocy programisty. Stąd jego werbalność, pozwalająca posługiwać się nazwami dostosowanymi do terminologii biznesowej. O wiele wcześniejszy język COBOL również miał służyć do tworzenia formatek ekranowych i raportów przez użytkowników. Obecnie podobne możliwości i łatwość obsługi przypisuje się progra- mowaniu interfejsów do kompletnych aplikacji za pomocą zestawów API programów typu middleware. Problem pojawia się, gdy tak napisaną aplikację trzeba przetestować i uruchomić.

Nawet dla doświadczonego programisty uruchamianie (debugging) apli- kacji nie jest zadaniem trywialnym, zwłaszcza że dostępne narzędzia są zazwyczaj trudne w użyciu lub - jak w przypadku języka COBOL - po prostu nie istnieją. Jednak to nic w porównaniu z trudnością w odnalezieniu zgubionych komunikatów w systemie rozproszonym, posługującym się do integracji aplikacji kolejkowaniem komunikatów.

Przeprowadzając testy aplikacji rozproszonych błędy rzadko udaje się powtórzyć w takich samych warunkach i z takimi samymi komunikatami. Nie wiadomo bowiem czy jakaś część aplikacji nie działa, czy przesłany do niej komunikat zaginął, uległ uszkodzeniu lub spowodował konflikt z fragmentem systemu operacyjnego. Narzędzia do testowania aplikacji rozproszonych nadal są raczej prymitywne.

Firma Bristol Technologies opracowała program eSleuth monitorujący i zapisujący dokładne informacje o przepływie komunikatów programu MQSeries w sieci i wyświetlający je w różnych formatach. Program wymaga zainstalowania czujników eSensors na wszystkich serwerach, biorących udział w wymianie komunikatów. Czujniki zbierają informacje o komunikatach i zapisują je w bazie danych analizatora programu, działającej w sieci na dedykowanym serwerze Windows NT.

eSleuth zbiera komplet informacji o każdym komunikacie: o API, które go wywołało, o parametrach, o przesyłaniu danych, o czasie przesłania z dokładnością do milisekundy, o czasie przesyłania w sieci. Operator może odtworzyć na ekranie szczegółowe informacje o każdym komunikacie; aplikacja analizuje dane, a w formie graficznej przedstawia ich interpretację.

Program eSleuth jest dostępny na Windows NT, wielu wersjach Unixa (w tym Linuxie) i OS/390. Jego cena wynosi co najmniej 60 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200