Zaplanowana identyfikacja

Vemco z Sopotu opracowuje systemy automatycznej identyfikacji, wykorzystując technologię I-CODE Philipsa.

Vemco z Sopotu opracowuje systemy automatycznej identyfikacji, wykorzystując technologię I-CODE Philipsa.

Firma Vemco specjalizuje się w tworzeniu systemów rozliczania czasu pracy i kontroli dostępu. Do tego celu wykorzystuje własne oprogramowanie i sprzęt niezależ- nych producentów. "Rozliczanie czasu pracy i kontrola dostępu to jedynie fragment większego rynku: systemów automatycznej identyfikacji" - mówi Grzegorz Szulc, prezes zarządu Vemco sp. z o.o. "Obecnie jest to w Polsce rynek niszowy. Wystarczy jednak jed-no zamówienie rządowe, aby zmienić ten obraz" - dodaje, wskazując jednocześnie przyk-ład Bułgarii, gdzie wprowadzono obowiązek znakowania tablic rejestracyjnych samochodów.

Inwentaryzacja bezprzewodowa

Niedawno Vemco opracowała rozwiązania wykorzystujące radiowe techniki identyfikacji (Radio Frequency Identification - RFID) w systemach automatycznej inwentaryzacji. Rozwiązania te mają być wykorzystywane do inwentaryzacji środków trwałych i wyposażenia, a także w systemach kontroli przepływu książek w bibliotece. Aplikacje stworzono z wykorzystaniem technologii elektronicznej etykiety I-CODE Philipsa.

Pierwszy z systemów umożliwia automatyzowanie procesu inwentaryzacji środków trwałych i wyposażenia poprzez zdalne odczytywanie elektronicznych etykiet przyklejonych do towarów składowanych np. w magazynach klienta. Etykiety mają unikalne numery identyfikacyjne, które jednoznacznie opisują dany przedmiot. "Możliwe jest jednocześnie gromadzenie danych o środkach trwałych i wyposażeniu, a także generowanie raportów, co znacznie skraca czas trwania inwentaryzacji. Eliminuje również błędy" - przekonują przedstawiciele Vemco. W skład systemu wchodzi również oprogramowanie, umożliwiające prowadzenie ewidencji i obliczanie amortyzacji środków trwałych.

System przeznaczony dla bibliotek pozwala przede wszystkim na przyspieszenie procesu obsługi. Może być również traktowany jako element polityki zabezpieczania zbiorów bibliotecznych, zwłaszcza tych cenniejszych, np. starodruków.

Pracownik zidentyfikowany

Podstawowym systemem firmy Vemco jest jednak Accard. Powstał on na potrzeby takich klientów, jak PKN Orlen, Elektrownia Bełchatów, Glaxo Wellcome czy fabryka Forda w Płońsku. Accard jest systemem do zarządzania kontrolą dostępu i rozliczania czasu pracy. Umożliwia wymianę informacji z działającymi u klienta systemami wspomagającymi zarządzanie, przede wszystkim z modułami kadrowo-płacowymi.

Firma Vemco powstała w 1992 r. Początkowo zajmowała się dystrybucją sprzętu komputerowego i okablowania strukturalnego. Szybko jednak kierownictwo podjęło decyzję o produkcji własnego oprogramowania. "Początkowo opracowaliśmy kilka programów finansowo-księgowych, później jednak skoncentrowaliśmy się na systemach rozliczania czasu pracy i kontroli dostępu. Obserwowaliśmy trendy w Europie Zachodniej, gdzie tego typu systemy stawały się coraz bardziej popularne" - mówi Grzegorz Szulc.

O ile z dystrybucji komputerów firma szybko zrezygnowała, o tyle elementy okablowania strukturalnego nadal znajdują się w ofercie Vemco. Spółka jest przedstawicielem niemieckiej firmy Kerpen Special (producenta kabli dla sieci komputerowych) i brytyjskiej RW Data (producenta elementów przyłączeniowych). Oferuje również testery firmy Wavetek Wandel Goltermann do certyfikowania sieci LAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200