Polak, Austriak - dwa bratanki

Od przyszłego roku PBK SA i polski oddział Banku Austria Creditanstalt będą używać jednego systemu informatycznego.

Od przyszłego roku PBK SA i polski oddział Banku Austria Creditanstalt będą używać jednego systemu informatycznego.

Powszechny Bank Kredytowy SA z Warszawy zamierza w połowie 2001 r. zakończyć projekt wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego. Zastąpi on rozwiązanie stosowane w byłych placówkach Banku Austria Creditanstalt SA (BACA). Z początkiem listopada br. bank ten został wchłonięty przez PBK. Dzisiaj w nowym systemie obsługiwanych jest 60-70% liczby klientów. Jeszcze w tym roku Profile zastąpi rozwiązanie własne PBK - system Tabo. W przyszłym roku system zintegrowany zastąpi również aplikacje Krezus (działające w byłych placówkach Pierwszego Komercyjnego Banku w Lublinie) i Bankier (Bank Morski).

Zmiany na szczeblach

Małgorzata Paśnicka, dotych-czas pełniąca funkcję dyrektora Departamentu Informatyki polskiego oddziału Banku Austria Creditanstalt, została zastępcą dyrektora Departamentu Przetwarzania Danych PBK.

W czterech departamentach wspomagających prace PBK od strony informatycznej (Technologii Bankowych, Przetwarzania Danych, Informatyki i Telekomunikacji oraz Infrastruktury Technicznej) zatrudnionych jest ok. 300 osób. Większość spośród 30-40 pracowników działu informatyki BACA przejdzie do PBK. "Od kilku tygodni dokładnie wiedzą, jakie obejmą stanowiska od 1 listopada" - tłumaczą przedstawiciele PBK. "Z pewnością będą jednak musieli przyzwyczaić się do nowego sposobu pracy. W BACA większość decyzji podejmowano w centrali w Wiedniu. My mamy większą swobodę" - dodają. Początkowo pracownicy informa-tyki BACA będą odpowiedzialni za utrzymanie systemów dawnego Banku Austria Creditanstalt. Zdaniem Andrzeja Ogrodnika, dyrektora zarządzającego, odpowiadającego za pion informatyki, najtrudniejsze przy połączeniu PBK i BACA będzie przeniesienie produktów i usług Bank Austria Creditanstalt z systemu Cora do systemu Profile. "Problemem jest nawet sposób naliczania odsetek. Każdy z banków stosuje inną metodę" - mówi Andrzej Ogrodnik.

Bank niemiecko-austriacki

Nie wiadomo kiedy rozpoczną się prace nad połączeniem krakowskiego Banku Przemysłowo--Handlowego SA z Powszechnym Bankiem Kredytowym. Oba banki czekają na decyzję swoich właścicieli, odpowiednio HypoVereinsbank z Monachium i Bank Austria Creditanstalt z Wiednia. "Dopóki nie zostanie sfinalizowane połączenie w Wiedniu i Monachium, co ma nastąpić w I kwartale 2001 r., dopóty nie planuje się fuzji w Polsce" - stwierdza Grzegorz Fitta, członek zarządu odpowiedzialny za pion informatyki w BPH SA.

Oba banki korzystają wprawdzie z tego samego systemu transakcyjnego - Profile firmy Sanchez Computer, ale każdy z nich wdrożył inną jego wersję. BPH działa na wersji 5.1 Native, wykorzystującej terminale znakowe. Natomiast PBK wdraża system Profile w wersji 5.4 GUI, która wykorzystuje terminale graficzne.

Prawdopodobnie wkrótce krakowski bank rozpocznie projekt przejścia na nowszą wersję systemu - Profile 6.2. BPH zrezygnowałby jednocześnie z platformy OpenVMS na rzecz Windows NT i bazy danych MAMPS na Oracle. Nie jest to jednak jeszcze przesądzone. Niewykluczone że projekt objąłby nowy bank, który powstałby po połączeniu BPH i PBK. W wyniku fuzji ma powstać instytucja o kapitalizacji 5,2 mld zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200