Kto najlepiej służy sieci?

Sun ONE to propozycja usług Web z komunikacją opartą na XML i standardach internetowych.

Sun ONE to propozycja usług Web z komunikacją opartą na XML i standardach internetowych.

Rozwiązania analogiczne do przedstawionego przed tygodniem przez kierownictwo Sun Microsystems zaprezentowały już wcześniej inne największe firmy programistyczne. Wszystkie, począwszy od .NET Microsoftu, przez e-Services HP, a skończywszy na Oracle Dynamic Services, dążą do opracowania uniwersalnej infrastruktury dla usług Web (Web Services), które w przyszłości mają stanowić podstawową formę wymiany informacji i współpracy w Internecie.

W zgodzie ze standardami, nie tylko swoimi

W Open Network Environment, tak jak w rozwiązaniach konkurencyjnych, cała komunikacja i niezbędna infrastruktura są oparte na XML. Sun One ma wspierać UDDI (Universal Description Discovery and Interoperability) - specyfikację, która pozwala wyszukiwać usługi Web według zadanych kry- teriów w ogólnoświatowym repozytorium. Wybór UDDI może wydawać się zaskakujący, gdyż rozwiązanie to jest po części dziełem największego konkurenta Suna - Microsoftu. Sun ONE wspiera też WSDL (Web Services Description Language), język związany z technologią UDDI, który ma maksymalnie zautomatyzować integrację systemów informatycznych z nowymi usługami Web.

Sun zdecydował się tylko na częściowe wsparcie SOAP - mechanizmu zdalnego wywoływania procedur za pośrednictwem specjalnych komunikatów XML. Rozwój SOAP również zainicjował Microsoft, ale przedstawiciele Suna uważają, że dopiero gdy inne firmy włączyły się w rozwój tej technologii, zyskała one cechy przydatne w tworzeniu uniwersalnej infrastruktury usług Web. Przedstawiciele Suna wiążą duże nadzieje z tworzonym właśnie rozszerzeniem SOAP XP.

Bardzo ciekawą inicjatywą Suna jest ebXML, propozycja standardu pozwalającego na definiowanie w pewnym stopniu "transakcyjnych" usług Web. Umożliwia też określenie sekwencji operacji, które muszą być wykonane. W Sun ONE będzie wspierane jednocześnie "konkurencyjne" rozwiązanie - XAML (Transaction Authority Markup Language), wprost definiujące transakcję, w której biorą udział różne usługi Web.

Więcej niż zwykła przeglądarka

Jako podstawowe technologie do tworzenia usług Web Sun wybrał Javę i XML. Równie oczywisty jest wybór medium komunikacyjnego - HTTP, SSL i LDAP.

Jednocześnie z prezentacją strate- gii Sun ONE wprowadzono na rynek wersję 1.0 produktu o nazwie Sun ONE Webtop 1.0, w którym zawarte są usługi katalogowe iPlanet Directory, serwer Web, serwer aplikacyjny, portal, specjalny serwer do handlu elektronicznego i serwer komunikacyjny. Zdaniem przedstawicieli Suna, technologia Webtop ma przekształcić przeglądarki internetowe z narzędzi typu "tylko do odczytu" w pełnoprawne aplikacje, które będą pozwalały czytać, edytować i zapisywać dokumenty.

Po stronie serwerów usługi Web mają być implementowane jako strony Java Server Pages lub jako tzw. servlety, działające na poziomie serwera WWW. Strona JSP lub servlet otrzymuje komunikat sformatowany w XML i analizuje dokument. Obecnie analiza jest jeszcze wykonywana "ręcznie" - programista musi samodzielnie napisać kod analizujący składnię jego komunikatów. W przyszłych wersjach ma być dostępny specjalny interfejs JAXM lub JAX/RPC, który w dużym stopniu zautomatyzuje odwzorowanie encji XML na klasy Javy.

Po odczytaniu komunikatu i odwzorowaniu odpowiednich typów, wywoływane są właściwe procedury biznesowe zrealizowane jako komponenty Enter-prise Java Beans. Tak więc usługa Web w wydaniu Sun jest de facto rozwiązaniem takim jak proxy, które na istniejące komponenty "nakłada" dodatkowy interfejs pozwalający na dostęp do funkcji komponentów z poziomu Web.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200