Mac OS X - system unixopodobny

Zbliża się premiera długo oczekiwanego Mac OS X. Ten system to nowa jakość na rynku komputerów Macintosh.

Zbliża się premiera długo oczekiwanego Mac OS X. Ten system to nowa jakość na rynku komputerów Macintosh.

Mac OS X ma być dostępny w sprzedaży od 24 marca br. (obecnie można kupić jedynie wersję beta) i będzie prawdopodobnie dostępny w dwóch wersjach: w wydaniu klienckim i jako serwer. Obie wersje są przeznaczone do uruchamiania na standardowych komputerach Macintosh z procesorami G3/G4, włączając w to nootebooki.

Mac OS Story

Apple dotychczas nie potrafił (a było już kilka prób) stworzyć nowoczesnego, sieciowego systemu operacyjnego na swoją zamkniętą platformę sprzętową. Jednocześnie wysoka wydajność nowych modeli Macintosh sprawia, że nadają się one do wykorzystania jako małe i średnie serwery dla grup roboczych lub Internetu. Obecnie do serwerów grup roboczych w sieciach opartych na komputerach Macintosh wykorzystuje się specjalnie podrasowany Mac OS w różnych wersjach wraz z oprogramowaniem serwera plików i wydruku.

Rozwój Mac OS X ("X" w nazwie wymawia się "ten", jak angielską liczbę "10") to temat na książkę - długi, burzliwy, z kilka-krotnie zmienianą koncepcją architektury, nie wspominając o nazwie. Jego szybki rozwój rozpoczął się od przejęcia przez Apple firmy NeXT i wielkiego powrotu jednego z założycieli Apple - Steve'a Jobs'a. Mac OS, rozwijany od 1984 r., doszedł do granic rozwoju i coraz bardziej pozostawał "w tyle" za rodziną systemów Microsoft Windows. Rezultatem opóźnienia stało się to, że wiele firm mających serwery Macintosh, nie czekając na nowy system, migrowało do rozwijającego się prężnie Linuxa, ponieważ był to jedyny nowoczesny sieciowy system operacyjny, pozwalający w pełni wykorzystać moc procesora PowerPC.

Office na Unixie

Największy problem z Mac OS X polega na tym, że system może działać tylko na sprzęcie produkcji firmy Apple.

Problemem jest również niewielka liczba aplikacji napisanych specjalnie dla Mac OS X (programy dla starszych wersji Mac OS mogą być uruchamiane jedynie w trybie emulacji). Niewątpliwie na zwiększenie liczby programów pozytywnie wpłynie ostatnia decyzja Micro-softu o przeniesieniu pakietu Office na platformę Mac OS X. Będzie to pierwsza i na razie chyba jedyna wersja MS Offi- ce dla systemu unixopodob- nego. Jest już dostępny MS Internet Explorer 5 (jego inter- fejs bardzo odbiega od wersji przeznaczonej dla Windows) dla Mac OS X i będzie on stanowił integralną część systemu.

Najbardziej atrakcyjną aplikacją (do zastosowań biz- nesowych) dla Mac OS X Server jest WebObjects. To jeden z nielicznych produktów Apple przeznaczonych dla przedsiębiorstw. To platforma do rozwoju aplikacji dla intranetu i Internetu, całkowicie dostępnych przez interfejs prze- glądarki WWW - niezależnie od platformy systemowej i sprzętowej. WebObjects składa się z serwera aplikacji, gotowych komponentów do bu- dowy aplikacji i zintegrowanych, obiektowych narzędzi projektowych. Podstawową cechą WebObjects jest szybkość i prostota tworzenia działających prototypów aplikacji.

Co w środku gra?

System Mac OS X Server jest oparty na mikrojądrze Mach 3.0 opracowanym przez Carne- gie Mellon University (CMU) i konsekwentnie rozwijanym przez firmę Apple. Jądro to jest dostępne w postaci kodu źródłowego w ramach projektu Darwin.

Koncepcja jądra Mach opiera się na założeniu, że system operacyjny jest sterowany przez mały rdzeń zawierający jedynie kolejkę zadań (scheduler) wraz z ich menedżerem, obsługę pamięci wirtualnej i mechanizm obsługi komunikacji międzyprocesowej (IPC). Właśnie przez interfejs IPC jądro Mach udostępnia aplikacjom funkcje systemowe (a jest ich niewiele i są to funkcje podstawowe). Interfejs ten zawiera ponadto emulację funkcji BSD 4.4, co ułatwia przenoszenie programów unixowych. Taka konstrukcja jądra powoduje, że większość usług systemu operacyjnego może być udostępniana przez programy działające na poziomie użytkownika (user space), komunikujące się z jądrem poprzez jednolity system przesyłania wiadomości IPC.

Mechanizm bibliotek sys- temowych, system plików, rozkład katalogów, prawa do plików itd. pochodzą z BSD UNIX 4.4, co sprawia, że z tego punktu widzenia Mac OS X jest uważany za system unixopodobny. Jako główne systemy plikowe Mac OS X Server wykorzystuje UFS (pochodzący z BSD Unix), chociaż obsługuje również systemy plików HFS/HFS+ (zwykły Mac OS).

W przypadku usług sie- ciowych Mac OS X Server korzysta ze stosu TCP/IP BSD UNIX, który jest wykorzystywany w większości systemów unixowych (włącznie z Linuxem). Niestety mimo bliskich związków z systemami Unix, Mac OS X nie obsługuje i nie ma serwera protokołu X Window. Zamiast tego Apple przygotował własny system ob- sługi wyświetlania interfejsu graficznego, który jest mie- szaniną architektury obiektowej NeXTStep i pochodzących z Mac OS mechanizmów Mac OS Toolbox (odpowiednika API GUI Windows).

Administratorzy znajdą w Mac OS X podstawowe narzędzia unixowe: ls, cp, find, tar, gzip, cpio itp., edytory vi i Emacs. Jest również język Perl. W Internecie jest już dostępny kompilator GNU GCC wraz z zestawem narzędzi (m.in. make, ldd, gdb) w wersji dla Mac OS X. Dzięki temu przenoszenie unixowych programów terminalowych zazwyczaj sprowadza się do prostej edycji pliku "Makefile" (biblioteki systemowe języka C znajdują się w innych katalogach niż w większości systemów Unix) i rekompilacji.

Zdalne administrowanie Mac OS X również nie odbiega od tego, co można spotkać w Linuxie, systemach BSD i innych Unixach. Nie istnieją jednolite narzędzia do zdalnego administrowania serwerami Mac OS X, dlatego najwygodniej jest korzystać z linii poleceń i do tego celu stosować darmowy pa- kiet SSH (Secure Shell), który w przeciwieństwie do zwykłego Telneta szyfruje połączenia za pomocą protokołu 3DES. Mac OS X oferuje usługi NFS (Network File System). Niestety nie wszystkie operacje można wykonać z wiersza poleceń (np. zakładanie i ustawianie dostępu dla stacji roboczych opartych na Mac OS). Wtedy trzeba skorzystać z efektownego interfejsu użytkownika (Aqua) i narzędzi GUI Mac OS X.

Usługi sieciowe

Mac OS X Server udostępnia standardowe usługi plikowe i drukarek sieciowych dla klientów AppleShare, czyli komputerów Macintosh, działających pod kontrolą zwykłego Mac OS. Dla tych komputerów jest oferowana usługa NetBoot, która pozwala uruchamiać stacje robocze z serwera (pobierając z niego cały system opera- cyjny). Dla każdego użytkownika administrator może przygotować indywidualny plik z dokładnie określonymi aplikacjami i uprawnieniami. Użytkownik może wówczas korzystać ze swoich programów i dokumentów z dowolnego komputera Macintosh w sieci, pod warunkiem że uruchomi go "z sieci" (network boot). Jest to namiastka tzw. roaming profiles z systemów Windows. Mac OS X nie posiada żadnej możliwości współpracy z sieciami korzystającymi z protokołu SMB (a więc domenami Win NT i ActiveDirectory z Windows 2000). Mac OS X Server jest przeznaczony również na szybko rozwijający się rynek multimedialnych usług internetowych, dlatego zawiera serwer QuickTime Streaming Server, umożliwiający emisję (broadcast) przekazu obrazu i dźwięku wielu klientom internetowym jednocześnie.

Standardowym serwerem WWW w Mac OS X Server jest serwer Apache - najpopularniejszy w Internecie. Można również bez problemu skompilować unixowe serwery dla różnych usług internetowych (FTP, NNTP itd.).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200