Sklep za półdarmo

Sklep internetowy eMarket Optimusa i Polsatu wykorzystuje popularne rozwiązania linuxowe.

Sklep internetowy eMarket Optimusa i Polsatu wykorzystuje popularne rozwiązania linuxowe.

Prowadzony przez spółkę Optimusa i Polsatu internetowy sklep eMarket rozpoczął działalność w połowie stycznia br. Miał on początek w sklepie internetowym Optimusa, uruchomionym jeszcze w 1999 r. Wykorzystywano tam technologie Microsoftu - Internet Information Server i Active Server Pages na platformie Windows NT 4.0. Po zawiązaniu przez Optimusa spół- ki z Polsatem w marcu 2000 r., zmieniła się perspektywa biznesowa, co wymusiło rewizję strategii technologicznej. Oferowane przez eMarket towary miały być bowiem dostępne nie tylko na stronach WWW. Klienci mieli także uzyskać możliwość zakupów za pośrednictwem tzw. platformy cyfrowej Polsatu - interaktywnego serwisu telewizyjnego, dostępnego dla posiadaczy dekoderów cyfrowych.

"Od początku wiedzieliśmy, że sklep internetowy to nie tylko witryna" - mówi Jerzy Stępień, wiceprezes eMarket sp. z o.o. w Warszawie. W procesie zakupów uczestni- czą klienci, operatorzy sklepu i jego służby rozliczeniowe, dostawcy, partnerzy, spedytorzy. "Nie chcieliśmy od razu przesądzać wyboru technologii. Mieliśmy sprecyzowane wymagania - szukaliśmy bardziej odpowiedniego dostawcy niż tylko konkretnego systemu operacyjnego czy bazy danych" - tłumaczy Rado- sław Fleks, dyrektor ds. technologii informatycznych w eMarket.

Pingwin i przyjaciele

Dostawcę wybrano we wrześniu ub.r. Została nim firma Dr Q (dawniej Doctor Q). "Zadecydowało doświadczenie dostawcy, choć nie bez znaczenia była przynależność Dr Q do grupy Optimus SA - wiedza pozostaje Çw domuČ" - mówi, uśmiechając się, Jerzy Stępień. Po konsultacjach z dostawcą eMarket zdecydował się na Linuxa. Obawy o stabilność systemu i pomoc techniczną pomogły rozwiać obietnice IBM, z których wynikało, że będzie wspierał wykorzystanie środowiska linuxowego na swoich platformach sprzętowych.

Firma kupiła odporny na awarie serwer IBM Numa Q1000 (dawniej Sequent), pracujący pod kontrolą 64-bitowego, "unixopodobnego" systemu operacyjnego Dynix. Na razie serwer wykorzystu-je 4 procesory, można go jednak rozbudować aż do 64. "Przekonała nas obietnica, że już w marcu br. IBM udostępni dla Dynixa oprogramowanie Linux Application Environment, dzięki któremu będą na nim działać 32-bitowe aplikacje linuxowe" - tłumaczy Radosław Fleks.

Wkrótce zapadła decyzja dotycząca bazy danych. Wybrano kolejny produkt typu open source - bazę PostgreSQL, której język zapytań niewiele odbiega od standardu SQL. Przeprowadzone testy pokazały też, że w granicach przewidywanej na najbliższe lata objętości danych i obciążenia, PostgreSQL jest co najmniej tak wydajna jak komercyjna baza Oracle. eMarket posłużył się także darmowymi narzędziami PHP 4 do opracowania logiki aplikacji oraz oprogramowaniem serwerowym Apache.

Magazyn w samochodzie

Maksymalna automatyzacja procesu obsługi zamówień była jednym z głównych założeń biznesowych eMarketu. Sklep nie prowadzi własnych magazynów. Wszystkie zamówienia kierowane są drogą elektroniczną do dostawców, a w tym samym czasie - również elektronicznie - o zamówieniu informowani są spedytorzy. Po otrzymaniu informacji o dostawie w postaci wiadomości e-mail lub pliku przesłanego za pomocą ftp, spedytor porozumiewa się z dostaw- cą. Następnie nadaje przesyłce numer listu przewozowego i wysyła go do eMarketu. W przypadku niektórych spedytorów, np. SPEDPOL-u, umożliwia to klientom śledzenie przesyłki w drodze - w bazach przeładunkowych skanowane są ko-dy kreskowe przesyłek.

Za opracowa- nie i wprowadzenie danych do syste- mu odpowiada dział przygotowania oferty. W bazie danych przechowywane są szczegółowe informacje o produktach: cena, cechy, parametry, dostępność i typ medium, za pomocą którego produkt ma być sprzedawany (WWW i/lub Polsat). Każdemu towarowi przypisany jest konkretny magazyn - baza przechowuje nie tylko jego adres, lecz także nazwiska osób odpowiedzialnych za wydawanie towarów z magazynu i ich numery telefonów. Dzięki temu pracownicy działu rozliczeń mogą na bieżąco komunikować się ze wszystkimi uczestnikami dostawy. eMarket posiada także własne call center i przygotowuje się do uruchomienia rozwiązania CTI - oba bazują na centrali Alcatel Omni 4400.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200