Migracja pod napięciem

W ramach konsolidacji serwerów i standaryzacji oprogramowania systemowego Beskidzka Energetyka kompleksowo wdrożyła Windows 2000 - zarówno na serwerach, jak i stacjach roboczych.

W ramach konsolidacji serwerów i standaryzacji oprogramowania systemowego Beskidzka Energetyka kompleksowo wdrożyła Windows 2000 - zarówno na serwerach, jak i stacjach roboczych.

Jeszcze do niedawna Beskidzka Energetyka SA - spółka zajmująca się przesyłem i rozdziałem energii elektrycznej w okolicach Bielska-Białej na obszarze ok. 4 tys. km2 zamieszkanym przez blisko milion osób - korzystała z wielu rozproszonych sieci lokalnych instalowanych w zakładach i posterunkach energetycznych. Ogółem w przedsiębiorstwie korzystającym obecnie z ok. 700 komputerów klienckich działało również ok. 40 serwerów NetWare. Ze względu na problemy związane z ich integracją w ramach jednej struktury usług katalogowych NDS, jak również chęć standaryzacji środowiska pracy zarówno na serwerach, jak i stacjach roboczych, podjęto decyzję o kompleksowym wdrożeniu Windows 2000. Jednocześnie przeprowadzono konsolidację serwerów. "Obecnie w firmie funkcjonuje 11 serwerów Windows 2000. 1 kwietnia br. wszystkie działające jeszcze serwery NetWare zostaną wyłączone" - mówi Tadeusz Domider, kierownik Wydziału Informatyki w Beskidzkiej Energetyce SA.

Sieć to podstawa

Wraz z wdrożeniem Windows 2000 odbywała się budowa nowej sieci rozległej, łączącej centralę firmy, 5 podlegających jej zakładów energetycznych i 17 posterunków energetycznych. Obecnie większość lokalizacji firmy połączono szkieletem światłowodowym, w którym komunikacja odbywa się z szybkością 1 Gb/s w technologii Gigabit Ethernet.

"W relacjach międzyoddziałowych stosujemy przełączanie pakietów w trzeciej warstwie sieciowej, czyli de facto routing. Odpowiadają za nie karty NetFlow Feature Card zainstalowane w przełącznikach Cisco. Jako fizyczne medium stosujemy ciemne światłowody" - mówi Tadeusz Domider. W sieciach lokalnych komunikacja odbywa się za pomocą przełączanego Fast Ethernetu.

Powody migracji

Przed wdrożeniem Windows 2000 firma używała systemu NetWare 5 na serwerach przeznaczonych do obsługi biur. "Chociaż jest to bardzo dobry system operacyjny, to nie zaspokajał on naszych rosnących wymagań. Umiejętne zastosowanie kombinacji systemów Windows 2000 Professional i Windows 2000 Server przynosi zadowalające efekty" - twierdzi Tadeusz Domider.

Jednym z powodów zrezygnowania z NetWare były trudności w implementacji usług katalogowych NDS, które miały stanowić repozytorium informacji o wszystkich urządzeniach i użytkownikach pracujących w sieci. "Zdarzało się, że misternie budowana struktura NDS zupełnie się ÇrozjeżdżałaČ w przypadku problemów w komunikacji pomiędzy oddziałami firmy. Podobny efekt przynosiły również próby manualnego wycinania i ponownego dołączania do struktury NDS poszczególnych drzew katalogowych" - mówi Tadeusz Domider. Jego zdaniem takich problemów nie stwarzają usługi katalogowe Active Directory, zawarte w Windows 2000. "Ich ogromną zaletą w naszym przypadku okazały się odporność na błędy i pomyłki administratorów, a także łatwość implementacji" - podkreśla.

Windows 2000 okazał się również lepszym serwerem dla aplikacji, wykorzystywanych w Beskidzkiej Energetyce, napisanych w języku Clipper. Chociaż działają one w sesji DOS, to - wg Tadeusza Domidera - działają szybciej na serwerach Windows 2000 niż w przypadku NetWare.

Na jednej platformie

Obecnie we wszystkich zakładach energetycznych Beskidzkiej Energetyki znajduje się serwer Windows 2000 pełniący funkcję kontrolera domeny i lokalnego serwera aplikacyjnego. Kontroler taki działa również w centrali firmy. Logicznie sieć składa się z jednej domeny podzielonej na 6 rejonów.

W centrali firmy, oprócz kontrolera domeny, pracuje również serwer aplikacyjny - klaster, składający się z dwóch serwerów HP klasy N4000 i macierzy dyskowej F60 z bazą danych Oracle Parallel Server. Obsługuje on podstawową aplikację do prowadzenia billingu i sprzedaży energii - ZBYT-2000 firmy CIE. Z tego systemu, zainstalowanego również na lokalnych serwerach Windows 2000, korzystają oddziały terenowe.

Na serwerze Windows 2000 pracuje również Microsoft SMS Server 2.0, za pośrednictwem którego w scentralizowany sposób administratorzy zarządzają wszystkimi komputerami pracującymi w firmie. Zarządzanie pracą serwerów, które również realizowane jest w sposób scentralizowany, odbywa się za pomocą oprogramowania Windows 2000 Terminal Services wbudowanego w system Microsoftu.

Windows 2000 jest platformą dla serwera poczty elektronicznej i serwera internetowego (FTP i HTTP obsługujący zarówno tradycyjne strony WWW, jak i strony WML dla telefonów z WAP). Ten ostatni pracuje w strefie ogólnodostępnej, do której mają dostęp zewnętrzni użytkownicy łączący się z siecią Beskidzkiej Energetyki za pośrednictwem Internetu. Połączenie sieci z Internetem (realizowane centralnie) jest zabezpieczone zarówno przez sprzętowy Cisco PIX Firewall, jak i programowe zapory IOS Firewall Feature Set funkcjonujące na routerach Cisco.

Na większości spośród ok. 700 komputerów w Beskidzkiej Energetyce zainstalowany jest już system Windows 2000. "Minimalnymi wymaganiami sprzętowymi, jakie początkowo przyjęliśmy dla tego systemu, był procesor Pentium 166 MHz i 128 MB RAM. Obecnie jednak komputery są znacznie wydajniejsze" - mówi Tadeusz Domider. Na wszystkich starszych komputerach, nie spełniających tych wymagań, zainstalowano Windows 98 z rozszerzeniem, umożliwiającym współpracę tego systemu z usługami Active Directory.

Beskidzka Energetyka wdrożyła również rozwiązanie telefonii IP oparte na centrali telefonicznej Cisco Call Manager. Testowane jest 16 telefonów IP, które za pośrednictwem bramki ISDN PRI zainstalowanej w routerze Cisco 3660 mają łączność z firmową siecią telefoniczną opartą na centralach Alcatela i Ericssona.

"Docelowo planujemy ścisłą integrację telefonów IP z infrastrukturą informatyczną, w szczególności komunikację z Active Directory z wykorzystaniem LDAP" - mówi Tadeusz Domider.

Nie tak homogenicznie

Windows 2000 nie jest jednak jedyną platformą serwerową w Beskidzkiej Energetyce. Obsługuje on wyłącznie serwery wspomagające działalność biurową, internetowe i aplikacyjne na potrzeby systemu sprzedaży ZBYT-2000.

Za obsługę systemu dystrybucji energii (dyspozycji i kierowania dostawami) odpowiada system WindEx firmy Elkomtech, funkcjonujący na intelowskich serwerach SCO Unix. Działają one w zdublowanej konfiguracji w pięciu jednostkach Dyspozycji Ruchu, dwa z nich w Dyspozycji Mocy, jeden obsługuje system pomiarowy. W całej firmie takich serwerów jest 13.

Systemy wewnętrzne, opierające się na programach firm TRAX i ZEP-Info, pracują na serwerze IBM AS/400 model 720 i dwóch serwerach Novell NetWare.

Dodatkowy system WIRE firmy Winuel, umożliwiający obsługę zakupów energii na giełdzie wolnorynkowej, obsługiwany jest przez serwer HP klasy L1000 wykorzystujący bazę Oracle.

Dla użytkowników

Inwestycje w system informatyczny Beskidzkiej Energetyki usprawniają nie tylko realizowanie zadań przez pracowników firmy, lecz są także bezpośrednio widoczne dla odbiorców energii elektrycznej. Już obecnie mogą oni przez Internet zgłaszać stan liczników energetycznych. Docelowo planowane jest udostępnienie abonentom pełnych informacji rozliczeniowych za pośrednictwem Internetu w podobny sposób, jak obecnie robią to niektóre banki. Odbiorca będzie miał dostęp do swojego "konta" wraz z informacją o bieżącym zużyciu, naliczonych opłatach itp.

W tym roku firma zamierza uruchomić komercyjnie serwis WAP, dzięki któremu będą dostępne adresy jednostek organizacyjnych Beskidzkiej Energetyki i aktualny cennik energii elektrycznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200