Konferencja oczekiwań

Lotus Development zapowiedział kolejną wersję serwera Domino i klienta Notes.

Lotus Development zapowiedział kolejną wersję serwera Domino i klienta Notes.

W Orlando zakończyła się kolejna edy-cja Lotusphere - konferencji użytkowników rozwiązań firmy Lotus Development. Niewąt- pliwie była ona najtrudniejsza w całej jej historii. Nie udało się bowiem firmie zrealizo- wać najważniejszych deklaracji z ubiegłorocznego Lotusphere, a w szczególności wprowadzić zapowiadanego już od października 1999 r. rozwiązania o nazwie Raven. Ponadto tuż przed konferencją podano informacje o restrukturyzacji Lotus Development, której rzekomym celem ma być jej większa integracja z macierzystą korpo- racją IBM.

Zapowiedzi

Trudności we wprowadzeniu rozwiązania Raven spowodowały, że w ub.r. Lotus zdecydował się podzielić go na dwa moduły: K-station i Discovery Server. Pierwszy z nich, umożliwiający budowę portali informacyjnych zasilanych automatycznie informacjami pochodzącymi z różnych źródeł wewnątrz- i pozafirmowych, trafił na rynek w IV kwartale ub.r. Drugi, realizujący funkcję serwera indeksują-cego wszelkie możliwe źródła informacji i automatycznie tworzący bazę profili użytkowników opisującą tematykę, w której się oni specjalizują (i z którymi w razie potrzeby mogą się kontaktować inni użytkownicy), nadal jest rozwijany. Podczas konferencji prezes Lotusa Al Zollar zapowiedział, że produkt trafi na rynek najpóźniej 1 marca br.

Domino Knowledge Discovery System, na który składają się oba moduły, nie będzie jednak rozwiązaniem tanim. Cena licencji na pojedynczy procesor serwera ma wynosić 100 tys. USD, a koszt licencji dla jednego użytkownika - ok. 400 USD. Nowy produkt będzie pracować na serwerach Windows NT 4.0 i Windows 2000.

Kolejną zapowiedzią Lotusa jest premiera rozwiązań Domino Everyplace, umożliwiających dostęp do poczty elektronicznej, terminarzy i baz danych przechowywanych na serwerach Domino. Firma zamierza wprowadzić trzy pakiety z tej serii. Domino Everyplace Access umożliwi dostęp do danych przez telefony wyposażone w obsługę protokołu WAP. Domino Everyplace Sync pozwoli synchronizować różnego rodzaju komputery naręczne (Palm, Windows CE, Pocket PC, EPOC) z serwerami Domino. Domino Everyplace Enterprise ma umożliwić programistom znającym środowisko Notes/Domino łatwe tworzenie aplikacji dla urządzeń mobilnych.

Podobnie jak Raven, również produkty Domino Everyplace są już znacznie opóźnione w stosunku do pierwotnych zapowiedzi. Obecnie Lotus przewiduje, że premiera rynkowa rozwiązań nastąpi w I połowie br. Producent planuje wprowadzenie na rynek jeszcze jednej wersji pakietu przeznaczonej dla firm typu ASP, ale nie określił terminu spodziewanej premiery.

Zamiast Domino

Produktem, który ma umożliwić realizację usług ASP z wykorzystaniem serwerów Domino, jest kolejna wersja tego serwera i klienta Notes, określana mianem RNext. Jedną z najważniejszych cech tego rozwiązania ma być możliwość równoległego uruchamiania na jednym serwerze Domino wielu wirtualnych serwerów wzajemnie od siebie odizolowanych i przeznaczonych dla różnych klientów. RNext ma również udostępniać nowe narzędzia do monitoro-wania pracy serwera, pełną webową konsolę administra- cyjną i możliwość delegowania uprawnień administracyjnych.

Kolejna wersja Domino w lepszy sposób będzie obsługiwać technologię XML, która ma się stać standardowym interfejsem komunikacyjnym między ser-werem Lotusa a aplikacjami zewnętrznymi. Producent zamierza udostępnić narzędzia programistyczne, które umożliwią programistom znającym LotusScript i Javę łatwiejsze wykorzystanie XML.

IBM idzie własną drogą

Opóźnienie we wprowadzeniu przez Lotusa rozwiązań do zarządzania wiedzą, jakim ma być Domino Knowledge Discovery System, spowodowało, że IBM podpisał w grudniu ub.r. porozumienia licencyjne z konkurującymi w tym zakresie z Lotusem firmami Plumtree i Tacit Knowledge. Ich produkty mają uzupełnić pakiet rozwiązań IBM Corporate Portal Offering, który obecnie konkuruje z produktami Raven.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200