Serwery w pełni samodzielne

Inicjatywa eLiza firmy IBM ma na celu stworzenie samoobsługowych rozwiązań informatycznych.

Inicjatywa eLiza firmy IBM ma na celu stworzenie samoobsługowych rozwiązań informatycznych.

IBM zainicjował wieloletnią i kosztowną inicjatywę - projekt eLiza - którego celem jest stworzenie serwerów nie wymagających nadzoru ze strony człowieka. Urządzenia nowej generacji mają zostać wyposażone w funkcje, które pozwolą na automatyczne zarządzanie, diagnostykę i autonaprawę. W prace nad projektem będą zaangażowane setki rozsianych po całym świecie specjalistów z działu badawczego IBM. Specjalnie powołany do tego celu dział będzie koordynować całość prac projektowych i rozwojowych działu badawczego IBM. W ocenie analityków, projekt obejmujący technologie, począwszy od procesorów po aplikacje middleware, jest jednym z największych i najbardziej ambitnych przedsięwzięć informatycznych realizowanych w ostatnich latach.

Rozwiązania na przyszłość

Projekt ma na celu dostarczenie dużym firmom zarówno sprzętu, jak i oprogramowania, które pozwolą na obniżenie tzw. kosztu posiadania i przyczynią się do usunięcia problemów związanych ze znalezieniem i wyszkoleniem wykwalifikowanego personelu. "Chcemy dostarczyć użytkownikom nowe możliwości w zakresie zarządzania środowiskami, które są sto razy bardziej skomplikowane i rozproszone niż te, które znamy obecnie" - napisał Bill Zeitler, szef działu eServers, w wewnętrznej notatce przesłanej do pracowników IBM. Jego zdaniem wkrótce setki milionów ludzi podłączonych do sieci za pośrednictwem urządzeń bezprzewodowych będą generować biliony transakcji. Takie obciążenie zwiększone transmisją obrazu i dźwięku może załamać nawet najbardziej solidne z dzisiejszych systemów.

W ocenie przedstawicieli IBM wysoko zautomatyzowana infrastruktura pozwoli działom informatyki także na szybsze podejmowanie decyzji dotyczących innych obszarów działalności, a przez to na wzrost ich wydajności bez potrzeby zwiększania liczby pracowników.

Na początek Ocean

Jako przykład prowadzonych już w ramach inicjatywy eLiza prac przedstawiciele IBM wskazali projekt Oceano. Inżynierowie zaangażowani w ten projekt pracują nad stworzeniem farmy serwerów, która byłaby wyposażona w funkcje autozarządzania. Zbudowano już działający prototyp. Serwery Oceano - by sprostać wymaganiom stawianym przez systemy operacyjne i dane - mogą być inteligentnie przełączane z trybu pracy online do offline i odwrotnie. Dodatkowo mogą również samodzielnie diagnozować występujące problemy i podejmować niezbędne działania mające na celu ich usunięcie. Wszystko to odbywa się bez udziału człowieka.

W pierwszej fazie inicjatywy eLiza IBM będzie koncentrował się na warstwie sprzętowej, systemach operacyjnych i mikrokodzie. Dopiero w następnych etapach zostaną podjęte prace w zakresie produktów do archiwizacji danych i aplikacji middleware, w tym MQSeries, CICS i Tivoli.

Czy się uda?

Według analityków, koszty projektu pochłoną 25-50% budżetu działów IBM, zajmujących się serwerami. "Dotychczas nie prowadzono projektu o podobnej skali" - uważa analityk amerykańskiej firmy Illuminata. Jego zdaniem, chociaż Microsoft i Hewlett-Packard podejmują podobne inicjatywy, to żadna z firm nie jest aż tak bardzo zaangażowana w te projekty. Jednak mając na uwadze poprzednie projekty IBM, analitycy - choć entuzjastycznie nastawieni do samego pomysłu - dość sceptycznie oceniają możliwości jego pełnej realizacji w ciągu kilku najbliższych lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200