Umacnianie systemu

Z oferty SAP Polska zniknie R/3. Zastąpią go R/3 Enterprise i mySAP.com.

Z oferty SAP Polska zniknie R/3. Zastąpią go R/3 Enterprise i mySAP.com.

System R/3 Enterprise będzie oferowany tylko dotychczasowym klientom. Na koniec 2000 r. było ich 134. Nowym klientom zaś będzie proponowany pakiet mySAP.com, w skład którego wchodzi 9 podstawowych modułów i 19 rozwiązań branżowych. "Migracji na mySAP.com mogą dokonać także firmy korzystające już z R/3. W ubiegłym roku zdecydowały się na nią m.in. PKN Orlen i Intercel, a kilkanaście kolejnych jest zainteresowanych przejściem na tę platformę w tym roku" - mówi Grzegorz Kozłowski, prezes SAP Polska. "Przestaniemy być w końcu postrzegani jako producent jednego systemu" - dodaje.

Nowa wersja R/3 Enterprise będzie składać się z dwóch części: rdzenia - SAP R/3 Enterprise Core i dodatków - SAP R/3 Enterprise Add-Ons. Podział ten ma na celu podwyższenie stabilności rozwiązań SAP R/3 jako całości, a jednocześnie umożliwienie łatwego rozszerzania systemu o nowe funkcje. Sprzedaż pierwszego systemu R/3 w wersji Enterprise jest spodziewana w Polsce w lutym 2002 r. Produkt ten stanie się dostępny dla wszystkich klientów dopiero w II kwartale przyszłego roku.

Razem, lecz osobno

SAP R/3 Enterprise Core ma obejmować podstawowe funkcje systemu. W poszczególnych dodatkach zostaną zawarte funkcje wszystkich istniejących modułów branżowych i rozwiązań towarzyszących, jednak tylko tych stworzonych w języku ABAP. Kategoria ta nie obejmie produktów powstałych przy użyciu innych technologii, np. przejętych od innych producentów. Każdy z dodatków będzie można instalować samodzielnie, bez konieczności instalowania pozostałych.

"Rdzeń systemu będzie rozwijany powoli i konserwatywnie, niezależnie od modułów Add-Ons. Aby to podkreślić, każdy element będzie posiadać odrębną numerację" - mówią przedstawiciele SAP Polska. Pierwsza wersja R/3 Enter- prise Core będzie zgodna funkcjonalnie i technologicznie z obecną wersją 4.6c systemu R/3 i opatrzona symbolem 4.7a. Pierwsze wersje dodatków Add-Ons będą nosić numer 1a. Całe rozwiązanie SAP R/3 Enterprise nie będzie posiadać własnej numeracji.

Podwyższanie jakości

Podział na rdzeń i dodatki ma charakter czysto programistyczny, podobnie jak wprowadzony kilka lat temu podział na wersje funkcjonalne i uzupełniające. Jego zadaniem jest utrzymanie porządku w kodzie w celu łatwiejszego wprowadzania i dokumentowania zmian. Nowy podział ma także podwyższyć niezawodność oferowanych roz-wiązań.

"Chcemy, aby wprowadzanie do systemu kolejnych funkcji nie powodowało kłopotów w już wdrożonych rozwiązaniach. Jestem przekonany, że nowe podejście znacznie ograniczy liczbę koniecznych interwencji i tym samym zwiększy zadowolenie klientów" - mówi Waldemar Faliński, dyrektor ds. produktów w SAP Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200