Portal z gotowych kawałków

Novell Portal Services to oprogramowanie do budowy wewnątrzfirmowych portali.

Novell Portal Services to oprogramowanie do budowy wewnątrzfirmowych portali.

Podstawowym zadaniem Novell Portal Services (NPS) jest utworzenie dynamicznej witryny internetowej. Tu, na podstawie informacji przechowywanych w usługach katalogowych NDS, będą określane niezbędne komponenty, które wskazanemu użytkownikowi będą pojawiać się w przeglądarce.

Do prawidłowej pracy NPS potrzebne są: wersja 8.5 NDS oraz dowolny serwer WWW, mający dostęp do wersji 1.3 JVM i motoru servletów zgodnego ze specyfikacją 2.2. Według Novella rozwiązanie najwydajniej działa na platformie Solaris. Chociaż po stronie klienta może znajdować się dowolna przeglądarka, to Novell zaleca stosowanie IE 4.0 i Netscape 4.5, ponieważ to pod ich kątem przeprowadzono optymalizację pracy tzw. gadżetów, tworzących zawartość fragmentu strony portalu.

Gadżet dobry na wszystko

Na pakiet NPS składają się moduły menedżera sesji, menedżera zajmującego się gadżetami, menedżera konfiguracji i specjalny moduł współpracujący z technologią Novell Single SignOn, odpowiedzialny za autoryzację użytkownika zarówno w obrębie portalu, jak i usług nadrzędnych NDS. Komunikacja z usługami katalogowymi odbywa się z wykorzystaniem protokołu LDAP, dzięki czemu jest możliwy swobodny przepływ informacji nawet w sytuacji, gdy serwery NPS i NDS są rozdzielone firewallem.

Największą zaletą NPS jest łatwość budowy i konfiguracji portalu. Projektowanie portalu sprowadza się do umiejętnego dobierania gadżetów odpowiedzialnych za dostęp do właściwych danych korporacyjnych, które mają być prezentowane na witrynie. Gadżet jest pewnego rodzaju pośrednikiem, który tłumaczy dane korporacyjne na postać strumienia XML. Następnie motor portalu przy użyciu XSL przekształca dane do postaci stron HTML, które są przekazywane do przeglądarki. Możliwe jest również przeniesienie formatowania danych do przeglądarki, jeśli ma ona odpowiedni parser XML. Programista może tworzyć gadżety, które są apletami Javy, bezpośrednio generować HTML z innych witryn lub korzystać z wbudowanych w dany produkt (np. serwer baz danych) funkcji eksportu danych do XML.

Do przekształcania danych HTML pochodzących z innych witryn NPS ma ciekawy kreator, który np. określa metodę przekazywania parametrów i haseł (przy współpracy z SignOn) oraz sposób transformacji strony na postać, jaką można umieścić w portalu. Można także korzystać z makr współpracujących z LDAP, np. wyświetlać identyfikator użytkownika itp.

Po swojemu

Tworzenie własnych gadżetów w Javie ułatwia specjalny pakiet SDK, który niestety jest dostarczany z okrojoną dokumentacją. SDK umożliwia zarówno tworzenie pośredników między istniejącą aplikacją a NPS, jak i osadzanie niezbędnych interfejsów wewnątrz aplikacji, by mogła ona bezpośrednio współpracować z portalem. Niestety, nie ma narzędzi do łatwego tworzenia gadżetów w C++ czy innych językach. W takim przypadku trzeba pisać specjalne konwertery w Javie, które dostosują się do formatu danych tworzonych przez konkretną aplikację.

Ciekawym pomysłem jest połączenie mechanizmu gadżetów z systemem plików użytkownika. Stosując wyłącznie gotowe kreatory, można przygotować takie narzędzie, dzięki któremu będzie możliwe przesłanie na portal listy plików użytkownika, a następnie dostarczenie mu interfejsu, np. do wydrukowania pliku czy przesłania go pocztą elektroniczną.

W ramach pakietu dostarczane są również wzorcowe gadżety, umożliwiające m.in. współpracę z serwerami komunikacyjnymi Novell GroupWise, Microsoft Exchange, korzystającymi bezpośrednio z protokołów POP3 i NNTP. Pozwalają one na wyświetlanie w oknie portalu nowych listów i kalendarza. Inne gadżety umożliwiają odczytywanie określonych informacji systemowych, np. preferencji użytkownika, zarządzanie jego hasłami czy komunikacją z wykorzystaniem serwerów terminalowych Citrix Metaframe.

Dzięki współpracy z NDS portal można dostosować do potrzeb użytkownika. Na podstawie atrybutów związanych z konkretnym obiektem (czy podgałęzią) istnieje możliwość określenia, by np. ogólny szablon portalu dla dyrekcji zawierał przede wszystkim dane statystyczne, a dla handlowca - wykaz ostatnio otrzymanych listów i kalendarz spotkań z klientami. Parametrem zapisanym w NDS może być preferowany język, dzięki czemu można tworzyć portale wykorzystujące języki narodowe. W NDS można zapisywać własne ustawienia użytkownika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200