Przytłoczeni przez telekomunikację

Znowu targowa ekspozycja TP SA przyćmiła stoiska pozostałych nielicznych polskich wystawców.

Znowu targowa ekspozycja TP SA przyćmiła stoiska pozostałych nielicznych polskich wystawców.

Tradycyjnie Telekomunikacja Polska SA zaprezentowała się na targach jako mecenas kultury, tym razem promując Quo Vadis Jerzego Kawalerowicza. Z perspektywy przeciętnego widza CeBIT-u mogło to tak wyglądać, jakby na targach wystawiał się producent filmowy, nie zaś operator telekomunikacyjny. Tymczasem TP SA miała podczas targów sporo do zakomunikowania.

Komórki i komputery

Firma pokazała na targach jednolite oblicze grupy kapitałowej, z usługami tradycyjnej telefonii, telefonii komórkowej, transmisji danych i usług internetowych. To przejaw prowadzonej ostatnio konsekwentnej polityki integrowania usług w grupie. Prezes Paweł Rzepka nie wyklucza, że jeśli Urząd Regulacji Telekomunikacji nie zgłosi zastrzeżeń, TP SA przygotuje specjalny abonament dla klientów stacjonarnych korzystających z usług Idei Centertel. Niezależnie trwają prace nad przygotowaniem kolejnych pakietów abonamentowych. Od maja br. TP SA będzie oferować dwa - dla tych, którzy niewiele dzwonią, i dla pozostałych, z możliwością bonifikaty po przekroczeniu odpowiedniego poziomu impulsów. Docelowo Paweł Rzepka mówi o 12 rodzajach abonamentu w zależności od potrzeb klientów.

Zmieniły się założenia projektu leasingu komputerów, o którym pisaliśmy na początku lutego br. TP SA nie podpisze umowy z jednym dostawcą sprzętu komputerowego. Klient, gdy zdecyduje się na leasing poprzez operatora, sam wybierze producenta i model PC, zaś TP SA przejmie obsługę kredytu. Rata leasingowa zostanie doliczona do rachunku.

Paweł Rzepka potwierdził też nieoficjalne informacje, że udziałowcem nowej spółki TP SA, o roboczej nazwie Otwarty Rynek Elektroniczny, zajmującej się obsługą tworzonego właśnie rynku B2B, zostanie m.in. SAP Polska. Aukcje elektroniczne będą odbywać się na platformie Commerce One.

MOST z niemieckim wsparciem

W Hanowerze podpisano list intencyjny między Politechniką Warszawską, Polską Telefonią Cyfrową (operatorem sieci Era) a niemieckim operatorem komórkowym T-Mobil. Umowa dotyczy współpracy przy realizacji programu MOST - Mobile and Open Society through wireless Telecommunications.

MOST ma służyć do wspierania rozwoju telekomunikacyjnych systemów komórkowych i stacjonarnych w Europie Wschodniej i Środkowej. Inicjatywa przewiduje rozwinięcie działalności edukacyjnej, promocyjnej i prac badawczych, m.in. w zakresie technologii, socjologii, systemów zdalnej edukacji. Jednym z jego zadań ma być ułatwienie wymiany informacji i kadr między uczelniami, dostawcami usług telekomunikacyjnych i mediami. Za ok. rok, 1,5 roku przewidywane jest utworzenie organizacji MOST, skupiającej przedstawicieli operatorów, naukowców i użytkowników systemów telekomunikacyjnych w krajach naszego regionu. Za 2, 3 lata natomiast miałby powstać przy tej uczelni instytut zajmujący się prowadzeniem prac badawczych w tej dziedzinie i organizacją współpracy naukowców reprezentujących różne uczelnie i dziedziny wiedzy.

Działalność MOST będzie początkowo w całości finansowana przez PTC i T-Mobil, choć ma to być organizacja otwarta. W przyszłości źródłem jej finansowania będą zyski pochodzące z prac badawczych, wykonywanych na zlecenia firm teleinformatycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200